Radioaktivní odpad z frakování, který se přepravuje na skládky, vyvolává obavy

JM: Přinášíme další z řady článků, který vyvrací lživá tvrzení šířená břidličnou lobby v ČR. Jeden z nich byl, že odpady z frakování nejsou radioaktivní.

Překlad článku ze serveru Ideastream, USA. 

Proces frakování používaný k těžení zemního plynu byl dosud haněn za miliony litrů pitné vody, kterou používá, a množství odpadních vod, který produkuje. Ale při těžbě se také produkuje další odpad: zbytky hlíny, kamenů a bahna, které se odváží na skládky. Mnoho lidí vyjádřilo obavy ohledně potenciálních kontaminantů v této hlíně, a zda to nepředstavuje pro životní prostředí hrozbu. Michelle Kanu od Ideastream nám dnes sděluje, že tento materiál bývá i radiokativní, a co dělá stát, aby měl o tom přehled.

Radioaktivita je všude, ale je koncentrovaná – v různé míře – v látkách, jako je radium nebo uran nalezený hluboko v zemi. Pokud společnosti těží zemní plyn, přinášejí i některé z těchto radioaktivních prvků na povrch smíchaný se zbylou hlínou a bahnem. Tento odpad může být nebezpečný pro živé organismy, pokud se s ním nezachází opatrně.

Stát Ohio povoluje těžařům, aby likvidovali svůj odpad na skládkách. Regulační orgány ale nemonitorují přísně, kolik z toho je odpad radioaktivní. Rick Simmers, šéf useku ropy a zemního plynu ministerstva přírodních zdrojů v Ohio, říká, že stát spoléhá na to, že těžaři budou vést záznamy o svých pevných složkách odpadů a stát občas tyto záznamy bude kontrolovat.

Říká: „Firma musí uvádět původ odpadu a skládka musí zaznamenat, že tento odpad přijmula, aby to bylo k dispozici na ověření při auditu nebo vyšetřování.“

Guvernér státu Ohio John Kasich nedávno přidal rozpočtové opatření, které bude vyžadovat, aby těžaři plynu testovali svůj tuhý odpad pro případnou radiaci, než bude odpad odvezen. Budou také muset sdělovat výsledky EPA a ministerstvu zdravotnictví. Simmers říká, že je to trochu odlišné od způsobu v minulosti, jakým společnosti oznamovaly výsledky o testování radiace.

„V minulosti byl test proveden společností, která ho pak sdělila na skládce. Změna spočívá v tom, že firma sdělí výsledky testu i dvěma vládním agenturám.“

Mnoho environmentalistů již není spokojeno se současným právem a myslí si, že ani nový zákon nezajistí, aby skládky byly bezpečné. Rovněž mají obavy, že stát nemonitoruje tento druh odpadu dostatečně pozorně.

Ron Prosek, viceprezident Sítí pro zodpovědnost a ochranu v těžařském průmyslu (NEOGAP), se obává, že spoléhání se na společnosti, že budou udržovat své vlastní záznamy v pořádku, může znamenat ponechání státních úřadů v nevědomosti, pokud těžař svůj odpad dává do skládky nelegálně. Cituje nedávný případ v Youngstownu, kde je společnost obviněna za vypuštění odpadní vody z frakování do dešťové kanalizace.

„Například, v případě v Youngstownu máme provozovatele vrtu, který také provozoval likvidační vrt a prováděl vlastní záznamy. S takovým systémem nemůžete počítat s tím, že provozovatelé budou odpovědní.“

Totéž se může stát s likvidací pevného odpadu, říká Prosek.

Julie Weatherington-Rice, profesorka biologického inženýrství na Ohio State University, se obává nejen laxní výkaznictví, ale radiací. Říká, že i malé množství může představovat zdravotní riziko: „Může vyvolat různé druhy rakoviny.“

Je zejména znepokojená tím, že potenciálně radioaktivní hlína je rozloženo na vrcholu skládky a může způsobit potíže, pokud se vysušená hlína odfoukne nebo naopak namočí.

„Když prší na skládku, nebo když používají vodu na smáčení povrchu skládky, aby to neprášilo, voda se dostane dolů, smísí se do tzv. výluhu, tj. kapaliny, které se tvoří v skládce. A ten výluh (průsaková voda) se shromažďuje a je odvezen do čistírny odpadních vod na vyčištění. Ale pak jde o radioaktivní výluh.“

Obává se, že tyto čistírny by mohly kontaminovat vodní toky, do kterých jsou odvodňovány, jako je ten v okresu Stark County.

Přes ulici od čistírny Canton, obří kulatá drenážní trubka vypouští upravené vody do hlavního toku potoka Nimishillen Creek. Za několik měsíců bude tato čistírna přijímat výluh ze skládky několik kilometrů na jih, díky nedávnému schválení městské rady.

Eric Akin je členem NEFCO, plánovací agentury pro kraje Portage, Stark, Summit a Wayne.

Akin: „Vzdálenost od potrubí do potoka je 50 stop, takže cokoliv, co čistírna vypouští, bude mít dopad na potok.“

Akin a jeho skupina se snaží chránit potok před průmyslových činností. Říká, že zatím nebyly žádné známé případy o výluhu, který poškodil potok, ale monitoruje potok pečlivě.

Akin: „To není jen lokální. Všechno teče po proudu. Nejsou žádné hranice. Takže to, co děláme jako kolektiv obcí v povodí Nimishillen Creek ovlivňuje to, co leží níže po proudu až do Mexického zálivu.“

Proto říká Julie Weatherington-Rice, že stát potřebuje více informací o radioaktivní povaze břidlic Utica Shale a do té doby by stát neměl povolit pevný odpad z Utica navážet na skládky.

Dodá: „Tyto skládky nikdy nebyly navrženy ani umístěny tak, aby přijímaly radioaktivní odpad. Nemělo by to tam jít. Mělo by být správně vyčištěno a odesláno do správných míst.“

V příštích týdnech environmentální skupiny plánují lobovat zákonodárce, aby zakázali likvidace radioaktivního odpadu na skládkách.

www.ideastream.org/news/feature/52913

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter