Je libo potraviny kontaminované HF metodou?

JM: Jak se s pokračujícím výzkumem ukazuje, zprávy, které se loni zdály bizarní, a za které jsme sklízeli tvrdou kritiku HF lobbistů, se ukazují pravdivými. Škoda, že za lež nelze vsadit lobbisty do želez nebo aspoň na pranýř.

Ukazuje se, že frakování (HF) a zemědělství nejde dohromady nejen kvůli záboru půdy a její přímě kontaminaci při haváriích a další kontaminaci. Jde i o kvalitu zemědělské výroby jako takové, kvalitu potravin!

Potvrzuje se i případ umírajícího a nemocného dobytka v USA vlivem HF metody. Článek o tom přináší The Nation (Fracking Our Food Supply), autor Elizabeth Roythe ve spolupráci z Food & Environment Reporting Network. Listopad 28, 2012. (výtah z článku JM)

Zdravý dobytek na Schilke ranči v Severní Dakotě před začátkem těžby pomocí HF

Článek upozorňuje na skutečnost, že oblast Marcellus shale není jen výnosná na plyn z břidlic, ale zásobuje zemědělskými produkty nejen území této oblasti, ale samotný New York, kde je silná poptávka po zdravém jídle z venkova. Ale je tu stále více důkazů, že tyto dva prvky energetické a potravinové nezávislosti mohou být v rozporu.

Dnešní hosté brooklynské vinárny slyšeli příběhy o bydlení, kde je pitná voda znečištěna HF metodou v Pensylvánii, Wyomingu a Coloradu. Četli o vleklých vyrážkách, krvácení z nosu a dýchacích traumatech v komunitách, které žijí v těžebních oblastech. Jde většinou o venkovské, nevyvinuté komunity, kterým chybí politický vliv a hospodářské vyhlídky. Podnik sympatizuje s utrpením těchto komunit. Ale jejich hlavním zájmem je dneska mnohem zákeřnější věc:  fracking kontaminuje naše jídlo. Brzký důkaz ze silně těžených regionů, především od farmářů, není uklidňující.

Vrtná plošina viditelná z Shilke farmy, Severní Dakota

Jacki Schilke a její 60 hlavé stádo  skotu žije v Severní Dakotě, v srdci Bakken Shale. Sousedé milují hovězí maso tohoto černého plemene. Ale už to není není  pravda, od té doby, co se zde instalovaly ropné a plynové vrty do tří mil od jejího 160 akrového ranče. Za tu dobu pět  jejích krav kleslo mrtvých k zemi. Schilke sama je ve špatném zdravotním stavu. Hezká, třiapadesátiletá žena s vybledlým blond copem a přímýma, modrýma očima, často cítí závrať, když vychází ven. Kulhá a má chronické bolesti v plicích, stejně jako vyrážky, které trvaly rok. Jednou, po návštěvě stodoly, skončila s respirační nedostatečností výletem na pohotovost. Schilke má také bolesti zad spojené s přetíženými ledvinami, a někdy ráno  močí proud krve.

Okolní vzduch ověřený testováním vykazuje zvýšené koncentrace benzenu, metanu, chloroformu, butanu, propanu, toluenu a xylenu – sloučenin spojených s vrtáním a HF, a také s rakovinou, vznikem vrozených vad a poškozením orgánů. Její studna obsahuje vysoké dávky síranů, chromu, chloridu a stroncia, její krevní testy jsou pozitivní na aceton a těžké kovy – arsen (spojený s kožními lézemi, rakovinou a kardiovaskulárními chorobami) a germanium (souvisí se svalovou slabostí a kožními vyrážkami). Jak ona i její manžel, který pracuje na ropném poli, nedávno ztratili korunky a výplně z jejich zubů, což je spojeno s radiační otravou a vystavení vysokým dávkám selenu, který byl také nalezen ve vodě Schilkeových.

Státní zdravotnictví a zemědělství úředníci uznali správnost testů vody a vzduchu, ale řekli, že se nemusí ničeho bát. Její lékaři ji ale diagnostikovali neurotoxické poškození a zúžení dýchacích cest. „Uvědomila jsem si, že toto místo zabíjí mě i můj dobytek,“ říká Schilke. Začala používat inhalátory a rozprašovač, přešla na balenou vodu, a přestala jíst své vlastní maso a zeleninu ze své zahrady. (Schilke prodává svůj dobytek pouze kupujícím mimo oblast břidlic, kde předpokládá, že každé chemické znečištění bude jasné po několika měsících.) „Můj zdravotní stav se zlepšil,“ říká Schilke, „ale myslela jsem si, můj Bože, co budeme dělat s touhle zemí?“

Schilkein příběh nám připomíná, že zemědělci potřebují čistou vodu, čistý vzduch a čistou půdu k produkci zdravých potravin. Někteří největší soukromí statkáři v oblastech břidlic po celé zemi, kteří pronajali své pozemky energetickým firmám lačným po zemním plynu, teď litují.

Kráva z Shilke farmy, která ztratila svůj ocas. Jde o jeden z mnoha neduhů nalezených u skotu po expozici HF v pánvi Bakken Shale v Severní Dakotě

Článek pokračuje výčtem případů studie ověřené peer review, která dokazuje poškození i úmrtí hospodářských zvířat spojených s těžbou pomocí HF.

Schilke se podívá dvakrát  vlevo a vpravo, aby se nepotkala s projíždějícími kamiony s cisternami, pak  sjede dolů po štěrkové cestě v její  čtyřkolce. Zaparkuje vedle pevné pastviny asi kilometr od domu, přes  tělo opásaná ostnatým drátem. „Tihle kluci jsou mnohem zdravější než ty, které mám doma,“ říká, „to jsou moji malí býci.“ Černohlavá  zvířata se k ní otočí čelem, některé se loudají přes vysokou trávu, aby je podrbala na hlavě. „Tady jsme na návětrné straně vrtných plošin,“ říká Schilke. „Je to dostatečně vysoko, aby sem zalétl silniční prach a byla tu dobrá voda.“ Od té doby, co vybuchla na vrtné plošině jednotka, která odděluje ropu, zemního plyn a solanku, a fouklo to na ranč, ucpal se potok pěnou, a pravidelně z ní uniká metan. „Nikdo neví, co se děje,“ říká. Ale od výbuchu její potok nezamrzá ani tehdy, když je i více než čtyřicet pod nulou. (Testování nalezlo obsah sulfátu úrovně 4000 ppm: zdravotní limit EPA pro sulfát je 250 ppm).

Schilke tyto problémy začaly v létě roku 2010, kdy posádka pracující na této stanici i nadále injektovala vrtací kapaliny do vrtu i přesto, že se na něm objevila netěsnost. Brzy poté dobytek Schilkeových začal kulhat, s otoky nohou a infekcí. Krávy přestaly produkovat mléko pro jejich telata, ztratily šedesát – osmdesát liber váhy za týden, a jejich ocasy tajemně odpadly. (Laboratorní krysy vystaveny karcinogennímu 2-butoxyethanolu, rozpouštědlo používané v HF, také ztrácejí ocasy, ale podobné spojení u skotu nebylo prokázáno. U lidí, může dýchání, dotýkání nebo jen konzumace dostatečné dávky chemikálie  vést k plicnímu edému a komatu.)

Schilke, která sledovala nutriční příjem jejich zvířat, nemohla přijít na to, co se děje. Ani místní veterináři. Kojila jednotlivé krávy týdny a s velkou lítostí,  trápení býka, který stál 5000 dolarů, ukončila kulkou. Po přezkoumání jater zvířete bylo zjištěno, že jsou plná tunelů a jeho plíce zahlcená zápalem plic. Před rokem, když zemřelo pět krav, byl s nimi venku, v té době zemřelo i několik koček a dva psi. (Testování chlupů koček a psů z farmy odhalilo zvýšené úrovně selenu, zatímco testy vody ukázaly síran na úrovni dostatečně vysoké, jak Schilke veterinář řekl, aby způsobily obrnu u skotu.) Uvnitř domu Schilke dnes, kde je sekretář (skříň) stále prázdný ze strachu, že by se rozbil při explozi vrtu, zde má téměř tucet koček, které kýchají a kašlou, některé s hlavami nakloněnými v strašidelném úhlu.

Než začalo vrtání, tak kolem farmy Schilkeových jela tak dvě auta za den. Teď je to 300 nákladních aut, která dopravují písek, pitnou vodu, odpadní vodu, chemikálie, vrtné řízky a vrtné zařízení. Většina z tankerů je označena jako nebezpečný nebo radioaktivní materiál. Vrtání a fracking jednoho vrtu čítá 2000 kamionových průjezdů, a každý průjezd vozidla odešle cyklon prachových a výfukových plynů do ovzduší. Čísla poštovních schránek jsou zaprášena k nepřečtení, rozhovory utlumeny a zvířata umírají „na zápal plic z prachu.“ (Více formálně známý jako hovězí respirační onemocnění, nemoc je spojena s virovou, plísňovou a bakteriální infekcí.)

Obvykle Schilke odkládá její telata do aukce, pokud jim je osm měsíců. „Kupující přicházejí ze všech stran pro krávy z Dakoty,“ říká. Zvířata jsou pak dokrmena na pastvině nebo ve výkrmnách, dokud nejsou dost velká na porážku. Není tak dávno, co se Schilkein dobytek stával brzy součástí systému komodit potravin anonymních steaků a kotlet na regálech supermarketů. Nyní Schilke váhá s prodejem svých zvířat. „Mohla bych dostat dobré peníze za tyto volky,“ říká a nakloní hlavu směrem k dvojici tenkých adolescentů. „Zdá se, že jsou ve velmi dobrém stavu a měli by být poraženi. Ale nebudu prodávat, protože nevím, jestli jsou v pořádku.“

článek pokračuje

www.thenation.com/article/171504/fracking-our-food-supply

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter