Injektáž způsobila zemětřesení o síle 5,7 stupně a přepisuje pohled na hydraulické štěpení

Potvrzeno: pouhá injektáž odpadní vody způsobila zřejmě nejsilnější zemětřesení v USA vlivem lidské činnosti – 5,7 Richterovy škály, Oklahoma, USA.

Symbolicky u města Prague došlo dosud k největšímu známému zemětřesení na půdě USA o síle 5.7 a to dne 6.11.2011. Nešlo dokonce ani o klasické hydraulické štěpení, ale o „pouhou“ injektáž údajně nevelkého množství odpadní vody z vrtných prací na ropném vrtu. Odpadní voda byla injektována do starého ropného vrtu.

Geologická studie, která (samozřejmě se spožděním 1,5 roku) doložila, že jde o největší známé zemětřesení v USA způsobené člověkem. 5,7 Richterovy škály je dvakrát tolik, než co uvádí i místní „hydraulická“ lobby, co se týče maximálního dopadu zemětřesení.

Největší známé zemětřesení, které lze připsat člověka mohou být dvě magnitudy o síle 7,0 stupňů, které otřásly plynovými poli sovětského Gazli v Uzbekistánu v roce 1976, následované třetím zemětřesením o velikosti 7.0 stupně o osm let později.

Zde citujme „experta“ Akademie věd a prezidenta firmy Seizmik pana Leo Eisnera, který se jako lev bije za přivedení metody HF do ČR.

Mgr. Leo Eisner, PhD. se zabývá na Akademi v sekci Vědy o zemi, Geofyzika, indukovanou a prospekční seismikou a to v rámci Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR

V článku na Tehnetcz: Vědecký sloupek: „Nezakazujme u nás šmahem těžbu plynu. Je to nesmysl“, uvedl, když kritizoval naši předlohu zákona doslova, 28. listopadu 2012:

Zdroj:technet.idnes.cz/bridlicovy-plyn-v-cr-0l6-/veda.aspx?c=A121114_151747_veda_mla

„…odůvodnění zákona uvádí, že při hydraulickém štěpení vznikají „otřesy blížící se svou silou zemětřesení“. Formulace je nesmyslná, při štěpení vznikají skutečná zemětřesení. Podobná, jaká každý den zaznamenají přístroje seismologů pod územím Česka. Mohou být i silnější, ale jako odborník na danou problematiku (autor pracuje v ústavu ve výzkumném ústavu AV sledujícím seismické projevy při těžbě, pozn. red.) odpovědně říkám, že síla otřesů je za dobrého dohledu kontrolovatelná. Nepřesáhne hranici otřesů, které se u nás běžně objevují a nikoho neohrožují.“

Z tohoto výroku jsou vidět min. dvě věci:

1. AV ČR zaměstnává experty, kteří nesledují obor:  jak by mohlo uniknout pozornosti experta, jehož hlavní pracovní náplní by mělo být sledování seizmických projevů při těžbě, že rok před jeho tvrzením proběhlo zřejmě nejsilnější, člověkem vyvolané, zemětřesní v historii, jehož dopady byly tak zásadní. Otřesy bylo cítit více než 800 kilometrů daleko (v Milwaukee). Šlo o největší monitorované zemětřesení v Oklahomě. Zničilo 14 domů, rozetlo federální dálnici a dva lidé byli zraněni. Nelze věřit, že by to pan Eisner, rok po incidentu, nevěděl. Proč o tom mlčí?

2. I když nešlo o štěpení, měl pan Eisner na tuto skutečnost upozornit. Injektáž do podzemí pod tlakem to byla a jistě by se u nás snažily zahraniční společnosti  provozovat to, co dělají doma – zbavovat se přebytečné zpětné vody z HF injektáží do podzemí. Neobstojí tedy výmluva, že šlo o událost související s nekonvenční těžbou.

 Je zajímavé, že obdobným jazykem o beránčí povaze HF metody hovoří filozof a politolog (aspoň tak se prezentuje na stránkách serveru České pozice), tedy LAIK, pan Aviezer Tucker: „Ve spojitosti se stovkami tisíců vrtů nastaly v USA čtyři otřesy, přičemž žádný nezpůsobil ztrátu života či majetku (v článku na České pozici, Proč Gazprom šíří mýty o těžbě břidličného plynu) a to v obdobný čas jako pan Eisner: 10.08.2012.

Co plyne z těchto sdělení? Pouhá neinformovanost? Nebo cíl klamat veřejnost?

Je faktem, že injektovaná „voda“ v Oklahomě nebyla odpadním produktem těžby břidlic ale ropy, a šla zřejmě pod menším tlakem do podzemí do starého ropného vrtu. To na skutečnosti nebezpečnosti frakování nic nemění, spíše naopak!. Injektáž pod tlakem je prostě nebezpečná operace sama o sobě již užitím právě onoho tlaku.

Dokazuje to plně správnost naší kritiky této metody i z úhlu pohledu seismických projevů, které na seismicky dosud neklidném evropském kontinentu mohou mít ještě větší dopad, než v USA, kde je relativně jednolitá deska kratonu odolná proti otřesům.

Je to další silný arguement pro úplný zákaz metody nejen v ČR. Děkujeme za výborný článek serveru Aktuálně.cz. Článek by si zasloužil palcové titulky a odměnu pro autora za důležitou další „kostku“ do skládačky škodlivosti injektáže tekutin do podzemí pod tlakem.

 

základní info na Aktuálně.cz:

aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=775252

převzato z e! Science News:

esciencenews.com/…/wastewater.injection.spurred.biggest.earthquake.yet.says.study

Published: Tuesday, March 26, 2013 – 20:05

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice
3 comments on “Injektáž způsobila zemětřesení o síle 5,7 stupně a přepisuje pohled na hydraulické štěpení
 1. Leo napsal:

  Srovnávat injektáž v Oklahomě, která je spojována s tímto zemětřesením a štěpení břidlic, je jako srovnávat nehody na kole s leteckými neštěstími. Injektáž v Oklahomě je o několik řádů větší než jakkékoliv štěpení břidlic.
  Prosím přečtěte si pozorně ten obborný článek z Geologie, jde o potencionální, nikoliv dokázanou souvislost. Oproti tomu moje práce na zemětřeseních v UK vyvolanými štěpeními v roce 2011 (se kterými StopHF tak ráda straší) je prokázaná příčinná souvislost.
  Pokud se někdo bojí zemětřesení, pak vězte že USA, Velká Británie, Německo a mnoho dalších zemích přijalo technologii monitorování metodou „semafor“, krerá zabrání zemětřesením, která by mohla škodit. Není to můj vynález, je to metoda používaná a přijatá civilizovanými státy. Tak jako se nebojíte si zavést proud do domu, protože máte pojistky, tak existije „pojistka“ semafor.
  Pokud pane Malíku nesouhlasíte napište technicky proč by metoda Semaforu neměla v ČR fungovat, když funguje všude na světě. Bavme se o tom jak problémy a rozpory překonat, ne se obviňovat.

 2. Jan napsal:

  Pane Leo, doufam ze prvni vrt bude v okoli vaseho baraku. Poustet vodu a cement do zeme je dobre svinstvo, jeste tak mozna zkapalneny plyn jo, ale proc vodu?!

  http://mika.blog.idnes.cz/c/241162/Vedeli-jste-ze-je-kazdy-rok-utajeno-priblizne-5000-vynalezu.html

  A to zejmena ale nejen proto, aby se udrzel soucasny prezity system sveta… Muj nazor.

 3. Petr Sivák napsal:

  Vím, že to sem moc nepatří, ale jak jsem viděl slovo injektáž, tak se mi hned vybavila jedna liberecká firma, která je naprostým profíkem ve svém oboru. injektaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter