IDOBNET.cz: Nenechali jsme se zmanipulovat?

Jaroslav Mareš v článku na idobnet.cz přináší otázku, zda se Berounsko nenechalo zmanipulovat v kauze s břidličnými plyny.

Autor se na úvod pouští na tenký led paušalizací, kdy chybně srováná „jablka a hrušky“ (solární kauzu, navíc s mylnými údaji, a „břidlice“). Autor si údajně někde, neříká kde, opatřil informace, které mu údajně otevřely oči, prohlédl a klade jakoby s údivem otázku v nadpisu.

Jeho tvrzení o dopadech metody, jsou opřena o tajemné – „zjistil jsem“ (kde, to bychom rádi věděli). Jsou v diametrálním rozporu s údaji vědeckými a blíží se lžím, které tu břidličná loby již rok užívá.

Jedno nepravdivé tvrzení za všechny: Dle tvrzení pana Mareše „je  voda, která se do podzemí vhání, čistší než voda v hornině.“ Větší nesmysl jsem už dlouho neslyšel. Za prvé těžaři tvrdí, že těžba břidličného plynu, je tak hluboko, že tam už žádná voda není.  Za druhé: Injektovaná voda (kterou zde chtěla aplikovat firma Hutton Energy, zdroj chemikálií máme z jejich stránek) obsahovala např. glutaraldehyd (pentan-1,5-dial). Nejen že se v podzemí nevyskytuje, protože se vyrábí uměle – substitucí z dihydropyranu.  A dihydropyran se připravuje dehydratací tetrahydrofurfuryl alkoholu nad oxidem hlinitým při 300-400 ° C. Představa pana Mareše, že se glutarladehyd vyskytuje a přirozeně vzniká v podzemí, aby byla zachována jeho podmínka o čistší vháněné vodě, je opravdu zábavná…

Navíc na Berounsku, je situace zcela jiná, než uváděl pan Eisner, který má text dále v článku, v jeho přednášce na akademii věd, kde drze aplikova břidličnou lež, že břidlice se vždy, i na Berounsku, nachází v kilometrech hloubky a voda jen mělko, takže se nemůže při těžbě kontaminovat ani vodní kolektor s pitnou vodou. Geologové z vědecké rady Koalice STOP HF: Doc. RNDr. Oldřich Fatka Csc. a Prof. RNDr. Jiří Frýda ho usvědčili ze základní neznalosti geologické struktury Barrandiénu, kdy se nakonec ukzalo, že vůbec nevěděl, v jakých hloubkách se zde vyskytuje voda a břidlice. Nuže pravda: podzemní voda je na základě speleologických a dalších výzkumů potvrzena až do 500 m hloubky (klišé těžařů je do max. 300 m), není vyloučeno, že hlouběji. Břidlice, o které jde, se vyskytují mezi 500 a 700 m hloubky. Kontaminace vody je tedy na Berounsku prakticky, ještě při tektonické rozpukanosti hornin, jistotou!!!

Jen pro informaci: glutaraldehyd je jedovatý při jakékoli koncentraci. V USA se nesmí volně prodávat, u nás na Trutnovsku, Broumovsku a Náchodsku ho firma Hutton Energy chtěla aplikovat v ochranných pásmech kojenecké vody – vzhledem k husté síti tektonických puklin je pravděpodobnost kontaminace pitné i kojenecké vody i zde blízká jistotě.

Nemá smysl dále rozebírat laické nebo (zaplacené?) názory pana Mareše. Nemá již smysl se ptát, kde asi pan Mareš „nakoupil“ (?) svá info, když uvnitř zpravodaje nechává zaznít v článku jednoho z nejvýznamnšjích českých proplynových lobistů pana Eisnera, které je vědcem na Akademii věd, a zároveň na těžbě interesovaným podnikatelem, dokokonce prezidentem firmy Seizmik s úzkou vazbou na břidličný průmysl i na britskou Cuadrillu, která hodlá zkoumat břidlice i na Valašsku. Jistě by bylo pro p. Eisnera lepší mít práci doma, než v cizích zemích, už kvůli dojíždění…

Co jedině nyní má cenu si uvědomit je apel: nenechme se manipulovat těžařskou loby. A řekněme jasně: stále a už rok nám tady lžou. Vedení serveru by mělo vyvodit opravné a kárné důsledky za zveřejnění lživých info, aby nebyla laická veřejnost matena.

Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉ



Frack Free World.org






Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter