Břidlicový plyn – energetická naděje nebo špinavá záležitost?

JM: Takový nese název brožura vydaná europoslancem MUDr. Jiřím Maštálkou (parlamentní skupinou EP – GUE/NGL), sepsaná Jiřím Malíkem a kolektivem Koalice STOP HF, Teplice nad Metují – Brusel, 2013. Autorem povedené obálky je Zdeněk Hovádek (Reklama Náchod). Foto na obálce je šikmý vrt Rabensburg W 4 v Rakousku při hranicí s Moravou, údajně na konvenční plyn. Pozadí tvoří průmyslová krajina (bývalé) prérie (Yonah Field, Wyoming, USA) s těžbou nekonvenčního zemního plynu frakováním.

Brožura velmi stručně shrnuje rozsáhlé poznatky Koalice STOP HF a její vědecké rady, které shromáždila za rok své činnosti. Doplňuje bílá místa, která těžaři tvoří v ČR, snažící se mohutně placenou PR kampaní oklamat politiky, úředníky i celý národ, že těžba je bezpečná, že vodám nic nehrozí atp.

Krom podstaty metody HF brožura seznamuje čtenáře s hlavními falešnými sděleními lobby těžařů, kde je bezezbytku a do základu v dalším textu příslušné kapitoly vyvrátí pomocí citací ověřených vědeckých studií.

Brožura čtenáře dále seznamuje se zásadními hlavními rozdíly mezi geologickou situací v USA a v Evropě. Klíčová je skutečnost, kterou stále MŽP ani další instituce a novináři natož vláda ČR nechápou: že situace v USA a Kanadě je daleko příznivější pro těžbu, přesto má doslova katastrofálními následky. Co by se stalo v ČR,  lze odhadnout jen těžko. Jisté je, že míra poškození životního prostředí, vod a zdraví obyvatel by musela být díky „horší geologii“ mnohonásobně vyšší.

Gró geologických údajů vychází z odborné přednášky Doc. RNDr. Oldřicha Fatky, CSc. (specializace: geologie, paleontologie, paleogeografie – odborník na geologii Bohemika, jeden z 15 nejlepších geologů UNESCO v oboru), a poznatků profesora ekologie RNDr. Jiřího Frýdy, Dr. (specializace: geologie (geochemie, paleontologie, sedimentologie), odborník na geologii Českého krasu). Argumenty jsou ověřeny i experty České geologické služby, hydrogeologem RNDr. Ivanem Korošem, expertem na Polickou křídovou pánev a dalšími odborníky týmů Koalice STOP HF.

Brožura nastavila i kritické zrcadlo lobbisticky pojaté publikaci CEPu, Břidlicový plyn, energetická revoluce?, čp. 99/2012, kde se mezi lobbisty, kteří tvrdí ústy akademika Leo Eisnera, že HF metoda je bezpečná, skandálně vyskytuje i příspěvek ministra životního prostředí Ing. Tomáše Chalupy (!) s názvem „Zákaz průzkumů připomíná zákaz myslet“. Doufáme, že si naši brožuru pan ministr přečte a pod vahou argumentů přehodnotí své proprůmyslové stanovisko, které bůhví proč zaujímá.

V neposlední řadě brožura vysvětluje ekonomickou nestabilitu těžby břidlic. Tato část vychází z prací a prezentací zpracovaných pro Koalici STOP HF ekonomickým analytikem Lumírem Andršem, jehož závěry byly v únoru 2013 kompletně potvrzeny i nezávislou analýzou členky USEITI Deborah Rogers. Text byl autorsky zpracován Jiřím Malíkem. Náš soukromý odhad je, že zlom v těžbě břidlic a jejich útlum v USA nastane kolem roku 2015 a to nejen díky neschopnosti sektoru splácet půjčky, ale zejména otevírat desetitisíce nových vrtů ročně (ekonomika, technologické  a fyzikální limity těžby).

Paní Ing. Šárka Endrlová pak shrnuje starosti starostů v ČR, které jim nekompetentní rozhodnutí MŽP ČR pod vedením pana ministra Chalupy způsobilo.

Brožura rozebírá i hlavní taktiky propagandy břidlicové lobby.

Brožura byla představena na Mezinárodní konferenci Berounská výzva 2013, jejím vydavatelem je MUDr. Jiří Maštálka, osobně.

Objednávky:

k osobnímu odběru prodejna BOHEMIA SOLAR, Broumovská 28, Náchod.

dobírkou (pouze cena poštovného !)
Budete – li mít zájem o zaslání více kusů k další distribuci a šíření, zavolejte na tel. 739033221 – p. Matyáš.

Uveřejněno v rubrice
One comment on “Břidlicový plyn – energetická naděje nebo špinavá záležitost?
  1. Jan napsal:

    Brozura v epub, pdf ??? Where?

    Nicit vodu je svinstvo. A citat z netu
    Je tu ale ještě zajímavější řešení. Místo vody se do podzemí dá pumpovat stlačený plyn LPG, jak to popisuje kanadská firma GasFrac Energy Services. Nebyla by zapotřebí žádná voda a tak by se ani nemohla kontaminovat. Veškerý plyn (propan), který se pumpuje dolů, aby rozpraskal horninu, se pak vypumpuje zase zpátky nahoru. Žádný odpad. Přesněji řečeno, dolů jde plyn ve formě gelu smíšeného s pískem, ale v hlubinách se vlivem velkého tlaku změní v páru a sám se vrátí nahoru k povrchu. Nehezké podzemní věci jako slaná voda či radioaktivita zůstávají dole (narozdíl od vodní metody). Firma GasFrac od roku 2008 tuto metodu použila už na 1000 vrtech. Nabízí tak řešení problému s obrovskou spotřebou vody a obsahem jedovatých příměsí ve vodě. (Mat McDermott: Propane Gel Could Eliminate Water Use In Fracking – Satisfy Opponents? Treehugger 7. listopad 2011; Q&A: Inventor of Waterless Fracking on Why His Method Will Be a Game-Changer. InsideClimateNews 14. 11.2011 – dlouhý rozhovor s vynálezcem LPG metody;
    New Waterless Fracking Method Avoids Pollution Problems, But Drillers Slow to Embrace It. InsideClimateNews 6.11.2011)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter