Rozdíl mezi hydraulickým frakováním břidlic a geotermální stimulací

Jedním z argumentů, které těžaři rádi používají na propagaci technologie hydraulického štěpení je, že se již využívá v geotermálních aplikacích.

Geolog Gerard Lemoine k tomu píše:

Takzvané „frakování“ u geotermálních aplikací by se mělo správně nazývat hydraulická nebo geotermální stimulace. Stejně jako u těžby břidlic se jedná o cílenou změnu skalní formace hydraulickým tlakem. Oproti těžbě břidlic zde však existuje několik podstatných rozdílů.

1) U břidlic jde o vytvoření nových trhlin ve skále, je proto nutné použít tlak, který skálu rozdrtí, většinou okolo 500-800 barů. Naproti tomu u geotermálních aplikací je cílem aktivovat staré trhliny a tlak se pohybuje v rozmezí 50-200 barů.

2) U břidlic je potřeba od 1 do 3 vrtů na kilometr čtvereční. U geotermálních aplikací je to zhruba desetkrát méně, tedy 1 až 3 vrty na deset kilometrů čtverečních.

3) U břidlic se stále využívají chemikálie a vzniká problém se zpětně odčerpanou vodou. U geotermálních aplikací se používá čistá voda a systém funguje v uzavřeném cyklu.

Nazývání hydraulické stimulace hydraulickým štěpením je tedy jen další ze snah, jak ovlivnit vnímání této ničivé technologie.

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter