Rozdíl mezi hydraulickým frakováním břidlic a geotermální stimulací

Jedním z argumentů, které těžaři rádi používají na propagaci technologie hydraulického štěpení je, že se již využívá v geotermálních aplikacích.

Geolog Gerard Lemoine k tomu píše:

Takzvané „frakování“ u geotermálních aplikací by se mělo správně nazývat hydraulická nebo geotermální stimulace. Stejně jako u těžby břidlic se jedná o cílenou změnu skalní formace hydraulickým tlakem. Oproti těžbě břidlic zde však existuje několik podstatných rozdílů.

1) U břidlic jde o vytvoření nových trhlin ve skále, je proto nutné použít tlak, který skálu rozdrtí, většinou okolo 500-800 barů. Naproti tomu u geotermálních aplikací je cílem aktivovat staré trhliny a tlak se pohybuje v rozmezí 50-200 barů.

2) U břidlic je potřeba od 1 do 3 vrtů na kilometr čtvereční. U geotermálních aplikací je to zhruba desetkrát méně, tedy 1 až 3 vrty na deset kilometrů čtverečních.

3) U břidlic se stále využívají chemikálie a vzniká problém se zpětně odčerpanou vodou. U geotermálních aplikací se používá čistá voda a systém funguje v uzavřeném cyklu.

Nazývání hydraulické stimulace hydraulickým štěpením je tedy jen další ze snah, jak ovlivnit vnímání této ničivé technologie.

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter