JM: Skvělá zpráva po dočasných prohrách v Rumunsku a Ukrajině. Svědčí to o mnohém. Země, kde nevládne korupce a chudoba, a kde vládne rozum se prostě HF brání. Česko patří do rozumnější části Evropy hlavně díky obcím a Koalici STOP HF. Být to na vůli ministerstva životního prostředí, resp. na vůli pana ministra Chalupy, už by se u nás frakovalo!
Přijde den, kdy ministr Chalupa bude označen za antiekologickou postavu a ten den se blíží. Že si vláda hřeje na prsou hada, nevidí již jen vláda.
Citujme ale theguardian z 11. února 2013, 16.38:
Konzervativní politik Peter Altmaier říká, že pravidla pro nové vrtné techniky budou v Něměcku pravděpodobně zpřísněna.
Nevidím v dohledné době, že by fracking měl budoucnost, říká pan Altmaier.
Německý ministr životního prostředí v pondělí řekl, že by nechtěl, aby bylo snadné pro společnosti frakovat břidlice a nevidí použití této metody v jeho zemi v „dohledné budoucnosti“.
Připravují zpřísnění pravidel pro techniky vrtání, řekl Peter Altmaier, konzervativní politik ve vládě kancléřky Angely Merkelové.
Fracking, nebo hydraulické štěpení, zahrnuje čerpání obrovské množství vody a chemikálií při vysokém tlaku do otvorů, které spolu s vertikálním vrtáním pomáhají otevření břidlic, aby uvolnili zachycený plyn.
Altmaier řekl, že doporučí, aby zúčastněné strany upustily od podání žádosti o průzkumné licence. Zatím jen několik malých iniciativ probíhá v nepřítomnosti jednoznačných pravidel.
Horní komora parlamentu, kde Merkelové vládnoucí koalice již má většinu, dříve tento měsíc schválila rezoluci vyzývající kabinet, aby zpřísnila pravidla pro fracking, o kterém kritici říkají, že může zvýšit rizika zemětřesení a znečištění pitné vody (JM: opět PR konstrukce, kouzelné a relativizující slovíčko „může“. Vědecky ověřeno: metoda přináší zemětřesení, kontaminaci pitné i povrchové vody, atd.)
Společnosti jako ExxonMobil a BASF a jejich prodloužená ruka Wintershall tlačí, aby se prozkoumaly možnosti, ale vzhledem k povaze federální struktury, mohou jednotlivé státy rozhodnout, zda vydat povolení.
V USA nová vrtací technika vytvořila z plynu z břidlic v posledních letech boom, umožnilo zemi nutnost dovážet, a změnila toky plynu a cen na světovém trhu.
Německo vyrábí pouze 14% plynu, které spotřebovává, a dováží 40% z Ruska.
Plynové průmysl tvrdí, že by mohl mít prospěch z fracking, že by znamenal bezpečné dodávky za rozumné ceny (JM: což je holý nesmysl, neboť vrtání i mnoho dalších faktorů zvedne cenu oproti USA násobně a plyn nebude prodejný)
Ale opozice neznámých technologií roste, a národní volby plánované na 22. září, brání zabránit této diskusi. Pravidla pro iniciativy, aby se pokusili pohřbít zachycené uhlíku z uhelných elektráren již byla zpřísněna tak, že technologie je prakticky v Německu mrtvá.
http://www.guardian.co.uk/environment/2013/feb/11/german-environment-minister-limit-fracking
Napsat komentář