Německý ministr životního prostředí: „Chceme omezit fracking“

JM: Skvělá zpráva po dočasných prohrách v Rumunsku a Ukrajině. Svědčí to o mnohém. Země, kde nevládne korupce a chudoba, a kde vládne rozum se prostě HF brání. Česko patří do rozumnější části Evropy hlavně díky obcím a Koalici STOP HF. Být to na vůli ministerstva životního prostředí, resp. na vůli pana ministra Chalupy, už by se u nás frakovalo!

Přijde den, kdy ministr Chalupa bude označen za antiekologickou postavu a ten den se blíží. Že si vláda hřeje na prsou hada, nevidí již jen vláda.

Citujme ale theguardian z 11. února 2013, 16.38:

Konzervativní politik Peter Altmaier říká, že pravidla pro nové vrtné techniky budou v Něměcku pravděpodobně zpřísněna.

Nevidím v dohledné době, že by fracking  měl budoucnost, říká pan Altmaier.

Německý ministr životního prostředí v pondělí řekl, že by nechtěl, aby bylo snadné pro společnosti frakovat břidlice a nevidí použití této metody v jeho zemi v „dohledné budoucnosti“.

Připravují zpřísnění  pravidel pro techniky vrtání, řekl Peter Altmaier, konzervativní politik ve vládě kancléřky Angely Merkelové.

Fracking, nebo hydraulické štěpení, zahrnuje čerpání obrovské množství vody a chemikálií při vysokém tlaku do otvorů, které spolu s vertikálním vrtáním pomáhají otevření břidlic, aby uvolnili zachycený plyn.

Altmaier řekl, že doporučí, aby zúčastněné strany upustily od podání žádosti o průzkumné licence. Zatím jen několik malých iniciativ probíhá v nepřítomnosti jednoznačných pravidel.

Horní komora parlamentu, kde Merkelové vládnoucí koalice již má většinu, dříve tento měsíc schválila rezoluci vyzývající kabinet, aby zpřísnila pravidla pro fracking, o kterém kritici říkají, že může zvýšit rizika zemětřesení a znečištění pitné vody (JM: opět PR konstrukce, kouzelné a relativizující slovíčko „může“. Vědecky ověřeno: metoda přináší zemětřesení, kontaminaci pitné i povrchové vody, atd.)

Společnosti jako ExxonMobil a BASF a jejich prodloužená ruka Wintershall tlačí, aby se prozkoumaly možnosti, ale vzhledem k povaze federální struktury, mohou jednotlivé státy rozhodnout, zda vydat povolení.

V USA nová vrtací technika vytvořila z plynu z břidlic v posledních letech boom, umožnilo zemi nutnost dovážet, a změnila toky plynu a cen na světovém trhu.

Německo vyrábí pouze 14% plynu, které spotřebovává, a dováží 40% z Ruska.

Plynové průmysl tvrdí, že by mohl mít prospěch z fracking, že by znamenal bezpečné dodávky za rozumné ceny (JM: což je holý nesmysl, neboť vrtání i mnoho dalších faktorů zvedne cenu oproti USA násobně a plyn nebude prodejný)

Ale opozice neznámých technologií roste, a národní volby plánované na 22. září, brání zabránit této diskusi. Pravidla pro iniciativy, aby se pokusili pohřbít zachycené uhlíku z uhelných elektráren již byla zpřísněna tak, že technologie je prakticky v Německu mrtvá.

http://www.guardian.co.uk/environment/2013/feb/11/german-environment-minister-limit-fracking

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter