Konzultanti varují těžaře: Nepodceňujte globální hnutí proti frackingu

11. ledna 2013 (překlad DF)

Hořká bitva s frackingem se stala globální, a těžaři mají důvod se strachovat, říkají poradce.

Vrtací soupravy pro ropy a zemní plyn se objevují v komunitách po celém světě zatímco těžaři fosilního paliva se honí těžit rezervy kontroverzním vrtací technikou zvanou „fracking“. V reakci na to se objevilo globální hnutí proti frackingu a aktivisté sčítají výhry v zemích po celém světě.

Zpráva nedávno vydaná mezinárodní poradenskou skupinou Control Risks varuje ropné a plynárenské firmy, že podceňují „sofistikovanost, dosah a vliv“ globálního hnutí proti frackingu. Zpráva tvrdí, že oponenti nejsou jen chaotičtí, úzkoprsí lidé „maskující se jako ekologové,“ ale různorodá a dobře organizovaná koalice, u kterých není pravděpodobné, že by se nechaly strhnout dobře placenými PR kampaněmi těžařských firem.

Zjištění zprávy není pro aktivisty žádným překvapením. Podle zprávy společnosti Control Risks, grassroots (občanské hnutí roustoucí spontánně v místech ohrožení) hnutí proti frackingu se šířilo přírozeně po celém světě, následujíc vrtání, které se rozšiřovalo a vyvolávalo kontraverzi v nových lokalitách. Online sociální networking, rostoucí mediální reportáže a rozšíření distribuce kontroverzního filmu „Gasland“ od Joshe Foxe povzbudila hnutí, a nyní jsou již stovky proti-frackingových skupin ve Spojených státech, v Kanadě, v Austrálii a v zemích Afriky a Evropy.

Fracking spojuje aktivisty i obce

Globální hnutí proti frackingu může být podstatě grassroots, ale obce a aktivisté na celém světě mají stejné obavy o „významných“ dopadech frackingu, podle Marka Schlosberga, proti-frackingového organizátora v americké skupině Food and Water Watch.

Ekologové a oponenti vrtání říkají, že fracking hrozí odvádět a kontaminovat místní zásoby vody, způsobuje znečištění ovzduší, industrializuje nedotčené venkovské oblasti a přispívá ke globálnímu oteplování.

Schlosberg řekl: „Problémy, které lidé čelí v různých částech světa jsou ty stejné problémy, které lidé čelí v USA“.

Schlosberg řekl, že fracking přímo ovlivňuje lidi, kteří žijí v blízkosti vrtací soupravy, ale změna klimatu a závislost na fosilních palivech se dotýká každého. Nedávné studie, které uvádí, že frackingové činnosti mohou uvolňovat značné množství metanu, který je skleníkový plyn, a obavy z globálního oteplování,  spojily aktivisty v oblasti změny klimatu do globálního hnutí proti frackingu.

V mnoha částech světa aktivisté také tlačí těžaře, aby investovali lokálně a poskytovali lepší ekonomické kompenzace v obcích, kde vrtání probíhá, uvádí zpráva společnosti Control Risks.

Frackingu hrozí globální aktivismus

Nejvýznamnější „riziko“ pro těžaře, které představuje hnutí proti frackingu, je zákaz a moratoria vrtání, uvádí Control Risks.

Ve Francii byl fracking zakázán na neurčito v roce 2011 po významných protestech veřejnosti. Francouzská vláda potvrdila zákaz v září 2012.

Organizace Food and Water Watch, která podporuje národní zákaz frackingu v USA, zaznamenala 308 místních opatření vůči frackingu v obcích po celé zemi. Některé obce zakázovaly fracking úplně, zatímco jiné omezili frackingové činnosti nebo symbolicky podpořili zákazy v celých jednotlivých státech v USA.

Veřejný protest také tlačil některé místní správy k provádění bezpečnostních přezkumů frackingu, které by mohly otevřít cestu k přísnějším předpisům.

Kongres nařídil americké agentuře Environmental Protection Agency (EPA), aby v současné době prováděla studii o frackingu a jeho možných dopadů na zásoby vody. EPA nedávno vydala průběžnou zprávu, ale závěrečná zpráva bude vydána až v roce 2014. Mezitím se fracking se rychle rozvíjí napříč USA s málým federálním regulačním dohledem.

Těžaři by si rovněž měli dávat pozor na aktivisty, kteří jsou nakloněni k radikální a přímé akci, uvádí společnost Conrol Risks. Aktivisté nenásilně zablokovali frackingová místa v USA, v Kanadě, v Austrálii a v Polsku, kde environmentální skupiny zaměřené na přímé akce, jako jsou Earth First!, posilují odpor k frackingu. Ojedinelý drobný vandalismus a sabotáže na vrtacím zařízení také byly hlášeny v USA a v Polsku.

Schlosberg řekl: „Nezadali by tuto zprávu, kdyby si nemysleli, že hnutí proti frackingu bylo účinné“.

Chris Levy, mluvčí společnosti Control Risks, nám řekl, že společnost vydala  zprávu, aby přilákala frackingové firmy na její poradenské služby. Společnost pomáhá firmám a velkých těžařských společnostem při řízení „nepřátelských prostředí“ a hrozeb pro mezinárodní obchod, včetně protikorupčního vyšetřování, anti-průmyslovému aktivismu, únosů, námořního pirátství a dokonce i terorismu, dle webstránky firmy.

Steve Everley, mluvčí společnosti Energy in Depth, informační servis se sídlem v USA vytvořen a financován skupin firmami ropného a plynárenského průmyslu, řekl, že zpráva společnosti Control Risks připouští, že fracking se dá provést bezpečně, a on není přesvědčen o tom, že hnutí proti frackingu bylo úspěšné v zastavení vrtání pomocí „falešných tvrzení a vymyšlené vědy.“

Everley řekl: „Pokud jde o údajné úspěchy, které oponenti měli, myslím, že byli spíš jen na novinových titulkách a možná pro to pro ně znamenalo malý přírůstek finančních příspěvků, protože ve skutečnosti nás ve vrtání nezastavili.“ Dodal, že fracking vytváří pracovní místa v celé zemi a rozšiřuje domácí výrobu energie.

Nicméně, Schlosberg řekl, že zpráva ukazuje, co aktivisté už vědí, a to, že globální hnutí proti frackingu je hrozba a společnosti v tomto průmyslu budou i nadále zesilovat své taktiky proti nim.

Zpráva společnosti Control Risks doporučuje, aby firmy v tomto průmyslu potlačili odpor reformováním svých postupů. Místo kategorického popírání jakékoli provinění a obviňování údajných obětí frackingu ze šíření „strachu“ a „hysterie“, by frackingové společnosti měly uznat negativní dopady vrtání a stížnosti těch, kteří byli postíženi, jako obyvatelé, kteří věří, že jejich zásoby vody byly kontaminovány. Zpráva uvádí, že frackéři by měl také dát více finančních prostředků k ochraně životního prostředí a měli by zveřejňovat chemikálie, které čerpají do země během vrtání. Aktivisté v USA už leta bojují za takové zpřístupnění informace.

Společnost Control Risks také naznačuje, že nestačí na získání podpory prostě říkat veřejnosti, že vrtání sníží ceny energie. Těžaři by měly „vytvořit více vítězů“ v obcích, kde fracking nastane a měli by investovat do obcích nákupem místních potřeb, přijímáním a vzděláváním místních pracovníků a platit všechny požadované daně. Nejzásadnější aktivitou má být to, aby tyto firmy investovali dlouhodobě a lokálně, aby zajistili trvalé ekonomické výhody obcím, a to i po skončení vrtání.

Schlosberg však řekl, že ekologové a anti-frackingoví aktivisté chtějí dlouhodobé řešení světové závislosti na fosilních palivech, nejen jednoduché reformy, které nabízí již bohaté těžařské firmy. Dodal, že aktivisté musí být i nadále „velmi ostražiti, mobilizováni a organizováni“, až těžaře probudí do reality globálního hnutí proti frackingu.

zdroj: Truthout

truth-out.org/news/item/13839-consultants-warn-frackers-do-not-underestimate-the-global-anti-fracking-movement

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter