Plynová horečka – nový film Lecha Kowalského

Co je plyn z břidlic a jaké jsou důsledky jeho propagace? Tyto otázky bude objasňovat Lech Kowalski ve svém dokumentu.
Info zaslali polští přátelé. (Z němčiny přeložil VW)
Lech Kowalski srovnává příklad Bradford County, Pensylvánie, regionu, kde se už delší dobu frakuje a oblast kolem východního polského města Zamosc, kde se zatím byli místní obyvatelé schopni úspěšně bránit proti frackingu. Dále ilustruje propast mezi realitou těžby břidlicového plynu a ideálním obrazem, který se snaží energetické společnosti namluvit Evropanům.
V r. 2009 Lech Kowalski začal natáčet dokument o často zničujícím dopadu globalizace na život „obyčejných“ lidí a jejich odolnosti vůči ní. Setkal se se zemědělci ve východním Polsku, kteří se báli o svou existenci, protože americká energetická společnost začala v jejich okolí se zkušebními vrty. Ve stěnách budov se ukázaly trhliny, studniční voda byla znečištěná, méně než 100 metrů od obytných oblastí těžká technika vyjela koleje v polích bez povoleni sedláků.
Lech Kowalski byl přesvědčen, že to, co se tady stalo, nemělo jen lokální význam, ale že se to bude dříve nebo později týkat celého světa. Začal sbírat informace o frakování: různé možnosti financování, vliv na životní prostředí a životy lidí, kteří žijí v Evropě a ve Spojených státech v postižených oblastech. V USA, byly postaveny tisíce plošin  – zejména v Pensylvánii, (Saúdská Arábie plynu z břidlic).
Proto Lech Kowalski natočil dokument „Gas Fieber“. Od března do října 2012, natáčel ve vesnicích blízko Zamosc, a tři týdny v Bradford County, Pensylvánii. Film je postaven na faktech a zkušenostech polských sedláku s frakováním, dále ukazuje, co je plyn z břidlic, jaké zájmy stojí za jeho podporou a jaké důsledky to má.
V Bradford County nabídlo filmařům obrazy připomínající válečné území.  Pustá krajina, duševní a fyzickou vyčerpanost populace, která trpí nespočtem ropných plošin v jejich regionu. Tyto šokující obrazy z Pensylvánie jsou vidět na začátku a na konci filmu. Až příliš dobře ilustrují propast mezi realitou výroby plynu z břidlic a „americkým snem“, kterým se nám, Polákům a ostatním evropanům snaží politici a velké energetické společnosti  tzv. nekonvenční plyn osladit.
Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter