Těžařům se v Náchodě nepodařilo rozptýlit obavy starostů

Obyvatelé severovýchodních Čech se bouří proti plánovanému průzkumu ložisek břidlicových plynů. Bojí se totiž poškození přírody. Se starosty obcí Náchodska a Trutnovska, kterých se průzkum týká, se dopoledne v Náchodě sešli zástupci těžařské firmy.

Firmě se však starosty o bezpečnosti těžby přesvědčit nepodařilo. Šedesát starostů a starostek dokonce v poledních hodinách schválilo a podepsalo deklaraci, kde průzkumné vrty odmítají a bojí se o životní prostředí.

Při debatě s firmou Hutton Energy bylo zřejmé, že její zástupci starosty nepřesvědčili a že jim zástupci obcí nedůvěřují. Starostové také připomínají, že tato schůzka měla proběhnout před vydáním rozhodnutí k průzkumu.

Zástupci těžařské firmy naopak zopakovali, že chtějí provést průzkum šetrně, a tvrdili, že technologie frakování je vyzkoušená a bezpečná.

Na jednání byl i zástupce ministerstva životního prostředí, které předběžně vymezilo území, kde by měl průzkum probíhat. Zástupce resortu souhlas s průzkumem hájil tím, že vše proběhlo podle zákona. A to i přesto, že negativní stanovisko k chystanému kroku zaujalo pět ze šesti úřadů, které k tomuto problému měly co říci.

Připomněl však také, že rozhodnutí není pravomocné a že odvolání obcí je na programu ministerské rozkladové komise 16. března.

Čtěte také: Těžba břidlicového plynu budí v Evropě rozporuplné pocity

Protest začal již v osm hodin ráno před náchodským hotelem. Tam potom probíhalo jednání zástupců těžařské firmy Hutton Energy a starostů obcí, jež spadají do vytyčených 800 kilometrů čtverečních, kde by měly být prováděny testovací vrty.

Na protestu se sešlo zhruba 500 odpůrců těžby. Jako symbol rizika znečištění dokonce přivezli na náměstí fekální vůz, do kterého se podle organizátorů vejde pouhá šestnáctina chemikálií, které by těžařská firma v případě povolení těžby napumpovala do země v jediném vrtu.

Čtěte také: Expert na těžbu plynu: Technologie vrtu dovolí ochránit zdroje povrchových vod

Protest trval dvě hodiny. V regionu se podepisují hned dvě petice, což značí velkou nespokojenost obyvatel s možným rizikem těžby.

 http://www.rozhlas.cz/

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter