Výbuch vrtu a masivní únik kapalin

(JM): HF lobby často opakuje (např. pan Leo Eisner z Akademie věd ČR na půdě akademie prohlásil, že nebylo vědecky prokázáno znečištění vod z frakování), že HF je bezpečná.

Kvůli výbuchu vrtu došlo k masivním úniku kapalin z frakování v Pensylvánii

20. dubna. 2011

Tisíce litrů potenciálně toxických kapalin z hydraulického štěpení nebo „frakování,“ vylili přes pastviny a do potoka ve venkovských Pensylvánii brzy ráno, po výbuchu vrtu zemního plynu v 23:45 hodin úterý večer.

Francis Roupp, zástupce ředitele havarijních služeb v okresu Bradford v Pensylvánii, řekl, že „mnoho tisíc“ litrů kapalin ze štěpení uniklo po výbuchu blízko hlavy vrtu. Roupp si nebyl jistý, kolik kapaliny uniklo, ale řekl, že je možné, že stovky tisíc litrů uniklo, a to přes akry pastvin a do malého přítoku do místní řeky.

Podle místních novin The Morning Call,  bylo sedm rodin evakuováno z oblasti, žádná zranění nebo únik plynu do ovzduší nebyly hlášeny.

Státní a místní úředníci koordinují s provozovatelem vrtu společnosti Chesapeake Energy, aby se vypořádal s únikem. Roupp řekl, že je to „problém“ společnosti Chesapeake Energy a ta je zodpovědná za nakládání s ním.

Pensylvánský Odbor ochrany životního prostředí monitoruje vodu a zjistil vysoký obsah soli, řekl Roupp. Mluvčí odboru nebyl pro komentář k dispozici.

Výbuch v Pensylvánském vrtu na frakování v červnu loňského roku bylo podle státních úředníků potenciálně „katastrofální“ kvůli velkému množství kapaliny a zemního plynu, které uniklo po selhání tzv. „pojistky proti výbuchu“ ve vrtu.

Pensylvánia sedí na podzemní formaci břidlic Marcellus Shale, která je bohatá na zemní plyn Stala se epicentrem nových frackingových činností v posledních letech. Formace Marcellus Shale se táhne od severní Západní Virginie do New Yorku. Zde se také formuje široké hnutí odporu občanských iniciativ proti frackingu.

Ze zprávy, kterou nedávno zveřejnili demokrati v Kongresu vyplývá, že mezi lety 2005 a 2009 používaly přední frackingové společnosti kapaliny obsahujících 29 chemických látek, které jsou známé nebo možné karcinogeny. Složky frackingových kapalin, dlouho držené v tajnosti průmyslu zahrnují, jak neškodné látky, jako jsou soli, tak nebezpečné škodliviny, jako je methanol, olovo a benzen.

Americká agentura ochrany životního prostředí začala úplný přezkum frackingu loni po protestech veřejnosti, která vyzývala agentury, aby přehodnotily zprávu z roku 2004, která uvedla, že fracking nepředstavuje hrozbu pro vodárenství. Tato zpráva vyzývala kongres za Bushovy administrativy, aby osvobodil fracking z právního předpisu v rámci Clean Water Act, a dal zelenou pro zřízení tisících frackingových vrtů s malým federálním dohledem. Výsledky této studie se očekává příští rok.

zdroj: truth-out.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=631&Itemid=228

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice
3 comments on “Výbuch vrtu a masivní únik kapalin
 1. Leo Eisner napsal:

  Jsem Ph.D. a ne pan Eisner, pane Maliku. Na rozdil od vas jsem dostudoval. Nemohu v roce 2011 predjimat co se stane v roce 2012. Ale ani v soucasne dobe se neukazalo, ze by pitna voda byla kontaminovana prusakem z hloubek kde se tezi plyn. Ze se stane vyjmecne havarie na povrchu jsem nerozporoval ani v roce 2011. Stejne jako se stanou havarie aut a presto dopravu auty nezakazeme ale regulujeme.

  • malik napsal:

   Je mi celkem jedno, jaký kdo má titul, pane Eisnere. Nebo zda je dostudovaný nebo nikoli. Ukazuje se, že v případě HF nedostudování musí vyučit dostudované, kteří lžou. A mýlit se může i PhD. Tak jako Vy. Kontaminace pitné vody je prokázána. Z různých vědecký zdrojů, i z praxe. Debatu s Vámi uzavřeme již dosti rychle. Dlužíme IDNES vysvětlení Vašich omylů. Ale tím končit nebudeme… Mimochodem pane dostudovaný, stále máte klíčovou chybu v údaji o množství chemie na jedno frakování. To bude asi tím, když se (vy víte proč) pouštíte na rybník, který není Váš obor.

  • malik napsal:

   Jo ještě „drobnost! Srovnávat havárie v HF (dva na tisíc vrtů vybuchují, to je statistika pane) s havárii aut může jen ekologický analfabet nebo demagog nebo placený lhář. Debata s Vámi ztrácí smysl, když nejste sto vylišit míru rizikovosti. Auta jsou globálně velmi nepříjemná a mají řadu dopadů. Ano, dopravu i regulujeme a někde ji, zakazujeme. Zakazujeme! Máme na to takové značky (např. zákaz vjezdu cisteren s látkami škodlivými vodám do pásem hygienické ochrany vod, např. přesně tam kam se HF lobby také chtěla pustit nejen s náklaďáky, ale i injektáží chemie, vypouštěním znečištěné zpětné vody atd.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter