V Náchodě proti těžbě plynu protestovaly dvě stovky lidí

Zhruba dvě stě převážně mladých lidí se v úterý na náměstí v Náchodě účastní happeningu proti průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu. Dopoledne proběhne ve městě setkání zástupců obcí, těžařské společnosti a ministerstva životního prostředí.

,,Happeningem chceme podpořit starosty, kteří se jasně vyjádřili, že jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti. Dozvěděli jsme se také, že by zde měli být američtí vlastníci firmy Basgas Energia Czech, kterým chceme ukázat, že u nás neprojdou,“ řekl k protestu Jiří Malík z pořádající Koalice STOP HF.

Protestující chtějí poukázat na nebezpečí znečištění kvalitních spodních vod. Přivezou i fekální vůz, na němž chtějí demonstrovat, kolik chemikálií skončí v podzemí při těžbě pomocí hydraulického štěpení hornin.

Na seminář do tamního divadla je hradeckým hejtmanem Lubomírem Francem svoláno zhruba šedesát starostů z obcí Náchodska a Trutnovska, kterých se průzkum přímo dotýká.

Průzkum v regionu by měla provést společnost Basgas Energia Czech. Průzkumné vrty by zasáhly oblast o rozloze 777 kilometrů čtverečních od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku. Ministerstvo životního prostředí již udělilo těžařům povolení k průzkumu. Několik obcí podalo proti povolení rozklad, kterým by se měla zabývat rozkladová komise ministerstva.

Těžba břidlicového plynu představuje nekonvenční zdroj, který by mohl o něco snížit energetickou závislost evropských zemí na Rusku. V posledním desetiletí se těžba plynu z břidlic rozvinula hlavně v USA, v Evropě ji již některé státy kvůli rizikům odmítly.

pks, NovinkyČTK

http://www.novinky.cz

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter