V Náchodě proti těžbě plynu protestovaly dvě stovky lidí

Zhruba dvě stě převážně mladých lidí se v úterý na náměstí v Náchodě účastní happeningu proti průzkumu a případné těžbě břidlicového plynu. Dopoledne proběhne ve městě setkání zástupců obcí, těžařské společnosti a ministerstva životního prostředí.

,,Happeningem chceme podpořit starosty, kteří se jasně vyjádřili, že jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti. Dozvěděli jsme se také, že by zde měli být američtí vlastníci firmy Basgas Energia Czech, kterým chceme ukázat, že u nás neprojdou,“ řekl k protestu Jiří Malík z pořádající Koalice STOP HF.

Protestující chtějí poukázat na nebezpečí znečištění kvalitních spodních vod. Přivezou i fekální vůz, na němž chtějí demonstrovat, kolik chemikálií skončí v podzemí při těžbě pomocí hydraulického štěpení hornin.

Na seminář do tamního divadla je hradeckým hejtmanem Lubomírem Francem svoláno zhruba šedesát starostů z obcí Náchodska a Trutnovska, kterých se průzkum přímo dotýká.

Průzkum v regionu by měla provést společnost Basgas Energia Czech. Průzkumné vrty by zasáhly oblast o rozloze 777 kilometrů čtverečních od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku. Ministerstvo životního prostředí již udělilo těžařům povolení k průzkumu. Několik obcí podalo proti povolení rozklad, kterým by se měla zabývat rozkladová komise ministerstva.

Těžba břidlicového plynu představuje nekonvenční zdroj, který by mohl o něco snížit energetickou závislost evropských zemí na Rusku. V posledním desetiletí se těžba plynu z břidlic rozvinula hlavně v USA, v Evropě ji již některé státy kvůli rizikům odmítly.

pks, NovinkyČTK

http://www.novinky.cz

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter