400 odpůrců těžby břidlicového plynu protestovalo v Náchodě

Náchod – Náměstí v Náchodě dnes obsadili odpůrci těžby břidlicového plynu. Zhruba čtyřem stovkám účastníků happeningu se nelíbí ani průzkumné vrty, které ověří, kde by k těžbě suroviny v regionu mohlo dojít. Ve městě se dnes uskutečnilo setkání starostů dotčených obcí, zástupců těžařů a ministerstva životního prostředí, které svolal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Obce z Náchodska a Trutnovska svůj nesouhlas se zahájením průzkumu i s těžbou vyjádřily v Náchodské deklaraci, podepsaly ji desítky starostů.

estproti těžbě břidlicového plynu

„Těžní věže ve stínu Krkonoš či nad Babiččiným údolím nepovažuji za něco, co by zde mělo být,“ prohlásil Lubomír Franc s tím, že těžba není v zájmu obyvatel kraje. Dodal, že na území Náchodska a Trutnovska jsou významné zdroje pitné vody. „Průzkum i těžba by mohly kvalitu vody i rozsah zásob výrazně ohrozit,“ domnívá se hejtman, který se již dříve podepsal pod petici odsuzující těžební práce.

„Happeningem chceme podpořit starosty, kteří se jasně vyjádřili, že jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti. Dozvěděli jsme se také, že zde by měli být američtí vlastníci firmy Basgas Energia Czech, kterým chceme ukázat, že u nás neprojdou,“ prohlásil jeden z pořadatelů protestu Jiří Malík z Koalice STOP HF (Stop hydraulickému štěpení).

Text Náchodské deklarace:

„Zahájení procesu, na jehož konci může být zahájení těžby na tomto území, nás znepokojuje. Nechceme, aby zahájení průzkumu či těžba plynu měly dopad na životní prostředí v této oblasti. Domníváme se, že tyto aktivity jsou závažným ohrožením kvality života v našich městech a obcích.“

………………………………

Celý článek najdete zde

http://www.ceskatelevize.cz/

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter