400 odpůrců těžby břidlicového plynu protestovalo v Náchodě

Náchod – Náměstí v Náchodě dnes obsadili odpůrci těžby břidlicového plynu. Zhruba čtyřem stovkám účastníků happeningu se nelíbí ani průzkumné vrty, které ověří, kde by k těžbě suroviny v regionu mohlo dojít. Ve městě se dnes uskutečnilo setkání starostů dotčených obcí, zástupců těžařů a ministerstva životního prostředí, které svolal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Obce z Náchodska a Trutnovska svůj nesouhlas se zahájením průzkumu i s těžbou vyjádřily v Náchodské deklaraci, podepsaly ji desítky starostů.

estproti těžbě břidlicového plynu

„Těžní věže ve stínu Krkonoš či nad Babiččiným údolím nepovažuji za něco, co by zde mělo být,“ prohlásil Lubomír Franc s tím, že těžba není v zájmu obyvatel kraje. Dodal, že na území Náchodska a Trutnovska jsou významné zdroje pitné vody. „Průzkum i těžba by mohly kvalitu vody i rozsah zásob výrazně ohrozit,“ domnívá se hejtman, který se již dříve podepsal pod petici odsuzující těžební práce.

„Happeningem chceme podpořit starosty, kteří se jasně vyjádřili, že jsou proti průzkumu a těžbě v této oblasti. Dozvěděli jsme se také, že zde by měli být američtí vlastníci firmy Basgas Energia Czech, kterým chceme ukázat, že u nás neprojdou,“ prohlásil jeden z pořadatelů protestu Jiří Malík z Koalice STOP HF (Stop hydraulickému štěpení).

Text Náchodské deklarace:

„Zahájení procesu, na jehož konci může být zahájení těžby na tomto území, nás znepokojuje. Nechceme, aby zahájení průzkumu či těžba plynu měly dopad na životní prostředí v této oblasti. Domníváme se, že tyto aktivity jsou závažným ohrožením kvality života v našich městech a obcích.“

………………………………

Celý článek najdete zde

http://www.ceskatelevize.cz/

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter