Jak často dochází u vrtů na břidlicový plyn k únikům?

Jedním z nejčastějších tvrzení těžařských firem, kterými se snaží přesvědčit veřejnost o neškodnosti hydraulické štěpení, je, že firmy již vyvrtaly a štěpily miliony vrtů a nevyskytly se téměř žádné problémy s kontaminací.

Ponechme stranou tvrzení o počtu vrtů, které je nejspíš silně nadhodnocené. Ponechme stranou i samotný fakt, že těžaři velmi dobře vědí, že integrita vrtů je chronickým a nevyřešeným problémem u všech vrtů, tedy nejenom u těch, kde se v podzemí drtí skála pod neuvěřitelným tlakem až 300 atmosfér.

Podle zpráv inspektorů ve vzorku 1609 vrtů v roce 2010 docházelo k úniku u 111 z nich (6,9 procent). V roce 2012 ve vzorku 1014 vrtů docházelo k únikům u 67 z nich (7 procent).  Je však třeba zdůraznit, že se jedná o úniky přímo na vrtu, tedy ne o případy, kdy si metan najde cestu podzemními zlomy a vybublá o několik desítek až stovek metrů opodál.

Hlavně se ale jedná o úniky krátce po dokončení vrtů.  Beton stárne a ocel koroduje, zemská kůra se hýbe. Podle studie z Mexického zálivu a interních informací firmy Schlumberger je kombinace času a geologických zákonitostí neúprosná: v průběhu 16 let dochází k únikům až v 60 procentech případů.

thetyee.ca/News/2013/01/09/Leaky-Fracked-Wells/

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter