Jak často dochází u vrtů na břidlicový plyn k únikům?

Jedním z nejčastějších tvrzení těžařských firem, kterými se snaží přesvědčit veřejnost o neškodnosti hydraulické štěpení, je, že firmy již vyvrtaly a štěpily miliony vrtů a nevyskytly se téměř žádné problémy s kontaminací.

Ponechme stranou tvrzení o počtu vrtů, které je nejspíš silně nadhodnocené. Ponechme stranou i samotný fakt, že těžaři velmi dobře vědí, že integrita vrtů je chronickým a nevyřešeným problémem u všech vrtů, tedy nejenom u těch, kde se v podzemí drtí skála pod neuvěřitelným tlakem až 300 atmosfér.

Podle zpráv inspektorů ve vzorku 1609 vrtů v roce 2010 docházelo k úniku u 111 z nich (6,9 procent). V roce 2012 ve vzorku 1014 vrtů docházelo k únikům u 67 z nich (7 procent).  Je však třeba zdůraznit, že se jedná o úniky přímo na vrtu, tedy ne o případy, kdy si metan najde cestu podzemními zlomy a vybublá o několik desítek až stovek metrů opodál.

Hlavně se ale jedná o úniky krátce po dokončení vrtů.  Beton stárne a ocel koroduje, zemská kůra se hýbe. Podle studie z Mexického zálivu a interních informací firmy Schlumberger je kombinace času a geologických zákonitostí neúprosná: v průběhu 16 let dochází k únikům až v 60 procentech případů.

thetyee.ca/News/2013/01/09/Leaky-Fracked-Wells/

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter