Emise metanu z břidlic v USA – alarmující. Ústup od fosilních paliv je bez diskuze.

(JM): Renomovaný časopis Nature přinesl dne 2.1.2013 studii pod názvem „Unikající metan  z těžebních polí (na ropu a plyn) nahlodává zelený kredit  zemního plynu“, která je dalším výrazně mínusovým bodem zejména pro těžbu břidličných plynů.

Podtitul článku „Ztráty až 9% ukazují potřebu zlepšit znalost vlivu těžby plynů v USA  na životní prostředí“ jasně ukazuje, že USA vypustily skoro doslova džina z lahve, se kterým si zatím neví rady a dlouhou si rady vědět nebudou, až zjistí, co provádí a již provedl s jejich(?) podzemní vodou. O tom bude další aktualita.

Věnujme se nyní „jen“ jednomu z třinácti efektů poškozování životního prostředí těžbou plynů (zejm. břidlic) – atmosféře:

Několik skupin vědců z USA potvrzuje, že emise metanu (silného skleníkového plynu, násobně silnějšího než CO2) při těžbě zemního plynu (včetně břidlic) jsou až dvakrát vyšší (do 9%), než přiznávají těžaři (do 4%).

Vědecká rada Koalice STOP HF (jaro 2012) uváděla prvotní odhady v USA na úniky zemního plynu při jeho těžbě z břidlic do 10% celkově vytěženého objemu z břidličných polí. Zdá se tedy, že těžba z břidlic má na únicích metanu při těžbě ropy a zemního plynu do ovzduší zásadní podíl. Je to pochopitelné, neboť konvenční těžbu (jasně vymezených plynových „kapslí“) lze chápat jako bodové znečištění s relativně dobře ošetřeným zamezením unikání zemního plynu. I tady jsou samozřejmě rezervy (a každý zbytečný únik metanu je kumulativní a v narušené klimatické rovnováze je každá další vypuštěná tuna metanu daleko palčivější než v dobách ustáleného klimatu – tuto skutečnost však dosud vědci nerozlišují!!) a zbytečně hořící fléry plynových či ropných polí hovoří jasnou řečí.

Další argument výhodnosti přechodu elektráren v USA z uhlí na zemní plyn – zejména z břidlic – tedy (a to s velkých rachotem) padá. Ukazuje se, jak Nature uvádí, že skleníková (uhlíková) stopa elektrárny na plyn je menší než skleníková stopa uhelné elektrárny v případě, pokud je kumulativní míra netěsnosti pole na těžbu zemního plynu nižší než 3,2% těženého objemu.

Nutno zdůraznit, že tak jako tak je skleníková stopa těchto neobnovitelných zdrojů – navíc při stálém zvyšování spotřeby energie – neakceptovatelná a to jak ve světle urychlování globálního oteplování tak ztenčováním jejich zásob jako vzácné suroviny pro chemický průmysl (zejm. konvenční ropy)!

Za pozornost v této souvislosti stojí tvrzení HF lobby v ČR prezentované ultimativními výroky CEPu (Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku) a dalších zastánců břidlic (Eisner, Zajíček – poradce ministra ŽP, Dvořáková – Česká geologická služba) v ČR, kteří jednoznačně hovoří o tom, že těžba břidlic je přínosem v otázce ochraně klimatu právě díky menší skleníkové stopě plynových elektráren ve srovnání s uhelnými.

Definitivní odpověď emisí metanu z těžby plynu přinesou další měření a ověřování současných výsledků během tohoto a příštího roku, uvádí Nature.

Zde předpokládejme, že se břidličný průmysl pokusí pod tíhou argumentů snížit emise metanu lepší technologickou kázní. Dá se ale předpovědět, že relativně dostupný plyn vygeneruje vyšší poptávku, takže se může stát, že úspory v emisích při těžbě budou v celkových číslech zcela smazány zvýšením spotřeby! Nejen Česká republika však má především obrovské mezery v úsporách energie a vyšší efektivnosti využívání zdrojů, které se vyplácí nejen ekologicky, ale též ekonomicky.

Nutno podotknout, že ropný a plynařský sektor znečišťuje, a „zbytek světa“ mu musí za své peníze dokazovat, že tak činí. To je dále neudržitelné. Zdravotně poškození (občané), platí studie a jsou tak dále finančně poškozeni placením studií, které musí jejich zdravotní a další škody dokázat. Zatímco se těžař směje, neboť v daném okamžiku má obrovské zisky. To je absurdní.

Tvrdím, že praxe ukazuje, že slabá kontrola (a jak kontrolovat stovky tisíc vrtů na břidlice na cca 40 % území USA) s sebou nese riziko, že měření probíhalo na relativně dobrých polích – a některá jiná mohou mít úniky ještě drastičtější. Dále je nutné vzít v potaz, že těžaři podplácí některé vědce a vyrábí falešné studie. Ve vědeckých  institucích má tak autor článku v Nature uvedenu např. University of Texas v Austinu, která proslula i tím, jak píšeme jinde, že posvětila vydání falešné studie pro břidlice amerického geologa Charlese G. „Chipa“ Groata, jenž vytvořil studii, která pod hlavičkou Univerzity v Texasu popírala negativní dopady hydraulického štěpení na životní prostředí, zatímco inkasoval 413 900 dolarů jen v roce 2011 od těžařské firmy Plains Exploration & Production Co.!! Je to již pátá faleš, při které byly těžaři chyceni.

A opět nás tato informace propojuje s ČR. Jménem Aviezer Tucker, které je zaměstnancem této univerzity, píše a mluví česky a napsal klamavý článek o břidličných plynech loni na podzim na server České pozice (www.ceskapozice.cz/zahranici/geopolitika/proc-gazprom-siri-myty-o-tezbe-bridlicoveho-plynu), kde lže, jak když tiskne (mj. prý v USA nastaly jen 4 otřesy vlivem HF metody – pravda?: jsou jich stovky) a dodává, že dle studie zadané jeho Energetickým institutem při Texaské univerzitě v Austinu vyplývá nicotný vliv HF na ŽP. „Jeho“ studie byla použita na manipulaci veřejným míněním v Rumunsku, naštěstí i v Rumunsku žijí chytří lidé, kteří se zmanipulovat nedali.

Kdo za tím stojí? Nadnárodní korporace – „velké ryby, trhající sítě národních zákonů, slušnosti a morálky“.  Budeme jim tedy čelit a umravníme je.

————————————————

Celý článek z časopisu NATURE, zde:

www.nature.com/news/methane-leaks-erode-green-credentials-of-natural-gas-1.12123

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter