Koalice bilancuje rok 2012, úvaha k Novému roku

Vážení ohrožení!

Rád bych Vám touto cestou jménem vedení Koalice STOP HF poděkoval za práci a pomoc, kterou jste nám v loňském roce projevili.

Bylo toho tolik, co jsme společně dokázali. Ovlivnili jsme společně rozhodování ministerstev, žádostí o odvolání ministra životního prostředí se zabýval sám pan premiér. Pan prezident obdržel prezentaci, proč není potřeba zkoumat břidlice v ČR, přestože si to myslel a veřejně sdělil. Ochraňujeme (před státní (!) zvůlí spojenou s cizím kapitálem) několik území v ČR se statisíci občany pomocí lokálních skupin Koalice v nich pracujícími. Spolupracujeme se starosty, zastupitelstvy, podnikateli, (pokud to umožní) i s médii a politiky (většinou začínají slyšet).

Vyzdvihl bych zejména perfektní práci regionálních médií – mj. jmenovitě MF Dnes, 5+2, Echo, Trutnovinky, TV Náchod a VČTV – V1, která dokonce odvysílala na štědrý den náš koncert Za živou vodu s Hradišťanem a Martou a Rasputin Bandem (DVD se připravuje do prodeje – na klik bude na netu). Za koncert nesou poděkování jak hlavní partneři tak drobní sponzoři, obce a města, která ho podpořila i všichni Vy, kteří jste přišli a podpořili zakoupením lístku naši další činnost. Obrovská poklona realizačnímu týmu. To vše nás zavazuje.

Hlavní událostí roku 2012 byly dva legislativní pokusy. První pomocí pánů senátorů Pakosty, Oberfalzera a Trpáka skončil u ledu v komisi ŽP senátu do poloviny roku 2013. Za toto můžeme „poděkovat“ zejména ataku ministerstva životního prostředí, ministru Tomáši Chalupovi, který si za (věřme že jen chaotické) vedení MŽP od nás vysloužil přezdívku „kozel zahradníkem“.

Druhý pokus o legislativní řešení kauzy nyní spočívá na bedrech jihomoravského hejtmana pana JUDr. Michala Haška, který je zároveň poslancem, a do sněmovny předložil (na základě našeho dalšího legislativního návrhu) svůj nový zákon STOP HF pro všechny druhy hornin v ČR. Podařilo se to těsně před vánoci. Zatím se zdá, že zákon bude mít podporu napříč politickým spektrem – všichni zástupci stran, se kterými jsme předběžně jednali, potvrdili připravenost dát zákonu zelenou (vyjma ODS). Věříme tedy, že si i ODS uvědomí, že kauza má (pokud by břidlice „prošly“) rozměr ohrožení národní bezpečnosti a to nejen znečištěním pitné vody a že přeci jen bude tato strana potřebovat, aby ji voliči alespoň za něco mohli dále volit.

Třetí velkou a dosud trvající aktivitou je petice STOP HF ČR. Zatím máme přes 33 tisíc podpisů a moc všem petentům a zejména nezištným sběračům z celé ČR z celého srdce děkujeme! Pokud se podaří prosadit zákon, petice, která jeho prosazení startovala, bude jednou budoucími generacemi vnímána jako záchrana pitné vody právě pro ně! Takže vytrvejme prosím a sbírejme dál!

Velkou a únavnou akcí byla návštěva Bruselu na celoevropském summitu antifrakčních hnutí ze 17 států Evropy s paralelním lobbingem europoslanců.

Plány do následujího roku jsou velké a představují obrovskou práci, která bude ležet nejen na vedení Koalice, včetně finanční zátěže, kterou se snad podaří díky dalším rozumným donátorům zvládnout. Rádi bychom uspořádali další koncerty s Hradišťanem na dalších ohrožených územích, pomáháme Rakousku, aktivizujeme Slovensko, iniciovali jsme celoevropské hnutí, která by mohlo dát základ celosvětovému antifrakčnímu odporu, plánujeme uspořádat odborný seminář o bezpečném využívání Vídeňské pánve, kde se na rakouské straně začalo hrát o jižní Moravu a tím o ČR a samozřejmě nadále poskytovat právní a další ochranu ohroženým obcím a městům. Další akcí by měla být akce prapory – kdy radnice přidají prapor STOP HF na znamení podpory přijetí zákona a měly by viset do doby, než bude přijat (zájemci z řad obcí a měst, kteří ještě nemáte nasmlouváno, hlaste se o prapor prosím – jitaklim zavinac centrum tecka cz).

Vzhledem k dnešnímu datu bych si dovolil nabídnout krátkou úvahu, jak exces, jako průzkum a těžba břidličných plynů v ČR, může začít žít vlastním životem a přerůst v kauzu národního rozměru, kterou pět minut pod dvanácté namísto státu, který ji generoval, zachraňovali starostové a občani z ulice?

Vinu nesou:

1) Státní moc. Alespoň některá ministerstva selhala, buď neznalostí legislativy jimi vykonávané nebo, což je pravděpodobnější, učinila tak svými úředníky s jejich vidinou zisku z připravované korupce. Jak jinak by mohlo MŽP nedodržet zákon a de facto již povolit průzkumná území, když státní surovinová politika a zákony dosud tuto činnost neumožňují? A to je jen příklad z mnoha. Zde se pokusíme podrobit proces rozhodování státní moci přezkumem pomocí ombudsmana.

2) Politická moc. Část politiků, kteří se stavějí vyloženě na stranu průmyslové lobby nebo jsou pasivní, selhala. Jsou jisté hranice, které nesmí politik překročit. Bude to předmětem našeho pátrání, jak se to mohlo stát a pokusíme se vyvodit z toho důsledky.

3) Sdělovací prostředky. Část médií byla buď přímo těžaři zaplacena za šíření mediální bubliny o břidlicích, někdy šlo zřejmě jen o najaté novináře. Někdy se mohlo stát, že v chybně nastaveném modelu novinařiny a zpravodajství v ČR obecně (nehledá se pravda, ale vyváženost) prostě médium zveřejní lži těžařů, protože nejsou schopni problém pochopit. Pokusíme se sestavit nové legislativní ukotvení, které by tvrdě stíhalo mediální subjekty včetně novinářů za placenou falešnou klaku např. ztrátou koncese.

4) Podnikatelská 5. kolona. Firmy jako GET s.r.o., někteří experti (Stanislav Benada), PR agentura Greyling a mnoho dalších sloužili HF lobby ať již přímo nebo z neznalosti. Nebojím se říci, že takové (zejména vědomě aktivní překrucování reality či bagatelizace extrémní nebezpečnosti metody HF) chování vnímáme jako vlastizrádné. Zde budeme řešit protikorupčními aktivitami.

5) Slabá horní a navazující legislativa. Navrhneme nový horní zákon, který přilepší obcím,státu a přírodě.

Závěrem prosím dovolte narychlo kratičkou úvahu v kontextu s dnešním projevem pana prezidenta.

Dryáčnický kapitalismus, peníze až na prvním místě, peníze nesmrdí, nic než peníze, absolutně volný trh, ekologie třešinkou na dortu: tyto jediné „pravdy“ pravicově modré (slovy ministra ŽP Chalupy – dostatečně blue) propagandy nastolily (upevnily) totalitu peněz, eskalovaly chamtivost, sobectví, ztrátu soudržnosti mezi lidmi, podryly češství atd.

Takto se 20 let vedla jen znalým viditelná PR kampaň – válka proti občanovi, ekologům, ochraně přírody, na podrývání a ochromování legislativy na ochranu životního prostředí, podrývání akceschopnosti MŽP atd.

Dvacet let se válcoval národ, aby namísto šetření začal plýtvat, extrémně konzumovat, klaněl se zlatému teleti. Zlatá mince má ale nehezký rub – obrovskou spotřebu energie, s velkou a velmi špinavou ekologickou stopu, kterou jsme měli v případě břidlic odkopnout do budoucnosti našim dětem.

Snad to vše skončí s odchodem hlavního strůjce těchto aktivit a tento způsob myšlení půjde do šrotu stejně jako komunismus. Proč se dnes pán z Hradu diví tomu, co pomáhal sít a vyzývá k návratu ke starým (jak starým?) hodnotám? Jak se může divit, že si závidíme? Za jaký provaz máme táhnout, když nejsou žádné vize? Za tržní oprátku pro ČR, kde jedním z vláknem je břidličný plyn?

Je i on výsledkem komparativních výhod trhu a volné ruky trhu, která vše zařídí, jen se jí neplést do cesty? Jenže HF metoda je neuvěřitelné svinstvo (cituji experty, které nikdo, PROČ?, neposlouchá), kterou by si do země typu ČR pustil jen šílenec nebo sebevrah! Nejde tedy o věc trhu, ale zdravého rozumu, vědeckého a racionálního přístupu. Nechat takovou věc pouze trhu je iracionální!

Kruh se uzavírá. Co ještě potřebujeme vidět, co zkusit, abychom prohlédli, že peníze a trh mají být jen nástroj a ne pán! Probudíme se? Uvidíme to? Moc času už nemáme. Nebo si počkáme na těžní věže pod okny a otrávenou vodu?

Naše vize: opustíme pravolevé a výlučně peněžní vidění světa a zkusíme najít cestu větší lásky, (s)míru, spravedlnosti, které povedou k čím dál více udržitelnější formě společnosti. NECHCEME S NIKÝM BOJOVAT (ale budeme, pokud to bude nutné). JSME NA JEDNÉ LODI. NEHLEDÁME, CO NÁS ROZDĚLUJE, ALE CO NÁS SPOJUJE.

A v tom má pan prezident Klaus pravdu: JE TŘEBA TÁHNOUT ZA JEDEN PROVAZ. Musíme se přestat tak silně vymezovat a polarizovat do soupeřících skupin, protože soupeření nemá vítěze, jen poražené. My jsme již tah za jeden provaz začali a doufáme, že se přidají i modří, zelení, oranžoví, prostě všichni. Panu Klausovi tedy popřejme na odchodnou klidný odpočinek, a až se po velké práci, kterou bezesporu odvedl, bude moci zastavit, třeba přehodnotí svůj postoj a napomůže transformaci společnosti.

Zatím doufáme, že náš poctivý a slušný postup, dotahování věcí do konce, práce pro celek, odpovědnost a jasné vize vzbudí postupně důvěru politiků, lidí, státní moci i médií. Břidlice tak mohou být pověstným mávnutím motýlích křídel, které definitivně pomůže restartu našeho myšlení i státu.

 S úctou a láskou ke všem

s přáním krásného a dobrého roku 2013

 Za Koalici STOP HF

Jiří Malík, vedoucí národní kampaně

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter