Znečišťovatelé musejí platit a ne uplácet

JM: zkorumpované firmy podnikají ruku v ruce se zkorumpovanými vládními činiteli, tvrdí jeden z předních ekonomů USA. Nebojte se, článek hovoří o Africe, u nás by si nikdo nic podobného nedovolil. Nebo že by přeci jen ano? Co když nás HF firmy testují a mají nás za „banánovou“ republiku?
—————————
Sahchs:

Když firma BP a její těžební společníci roku 2010 způsobili v Mexickém zálivu havárii plošiny Deepwater Horizon, vláda Spojených států požadovala, aby BP financovala sanaci ropné skvrny, odškodnila ty, kteří utrpěli škody, a zaplatila trestní sankce za porušení norem, jež ke katastrofě vedlo. Na nápravu a pokuty už BP vyčlenila přes 20 miliard dolarů. Na základě vyrovnání teď BP zaplatí nejvyšší trestní sankci v dějinách USA – 4,5 miliardy dolarů.

Tytéž standardy pro nápravu ekologických škod je třeba uplatnit na globální společnosti působící v chudších zemích, kde v porovnání s vládami mají zhusta natolik silnou moc, že řada z nich jedná beztrestně a s malou či nulovou zodpovědností pustoší životní prostředí.

Korunním příkladem ekologické beztrestnosti firem je Nigérie. Přední ropné společnosti (mimo jiné Shell, ExxonMobil a Chevron) už desítky let těží ropu v deltě Nigeru. Před 20 lety Mezinárodní svaz ochrany přírody a přírodních zdrojů klasifikoval deltu Nigeru jako region s vysokou biodiverzitou mořské a pobřežní flóry a fauny, a proto její ochraně přiřadil velmi  vysokou prioritu.

Zbytek původního článku najdete zde, v češtině pak zde.

celý překlad v listu Ekonom, str. 36 z 6.12.2012
————————–
Project Syndicate 2012
http://www.project-syndicate.org nám povolil zveřejnit první tři odstavce článku zdarma.
O autorovi: Jeffrey D. Sachs, vede Institut Země na Kolumbijské univerzitě v New Yorku
Význačný americký ekonom, proslavil jako poradce vlád po celém světě v ekonomických otázkách. Speciální poradce generálního tajemníka OSN.

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter