JM: zkorumpované firmy podnikají ruku v ruce se zkorumpovanými vládními činiteli, tvrdí jeden z předních ekonomů USA. Nebojte se, článek hovoří o Africe, u nás by si nikdo nic podobného nedovolil. Nebo že by přeci jen ano? Co když nás HF firmy testují a mají nás za „banánovou“ republiku?
—————————
Sahchs:
Když firma BP a její těžební společníci roku 2010 způsobili v Mexickém zálivu havárii plošiny Deepwater Horizon, vláda Spojených států požadovala, aby BP financovala sanaci ropné skvrny, odškodnila ty, kteří utrpěli škody, a zaplatila trestní sankce za porušení norem, jež ke katastrofě vedlo. Na nápravu a pokuty už BP vyčlenila přes 20 miliard dolarů. Na základě vyrovnání teď BP zaplatí nejvyšší trestní sankci v dějinách USA – 4,5 miliardy dolarů.
Tytéž standardy pro nápravu ekologických škod je třeba uplatnit na globální společnosti působící v chudších zemích, kde v porovnání s vládami mají zhusta natolik silnou moc, že řada z nich jedná beztrestně a s malou či nulovou zodpovědností pustoší životní prostředí.
Korunním příkladem ekologické beztrestnosti firem je Nigérie. Přední ropné společnosti (mimo jiné Shell, ExxonMobil a Chevron) už desítky let těží ropu v deltě Nigeru. Před 20 lety Mezinárodní svaz ochrany přírody a přírodních zdrojů klasifikoval deltu Nigeru jako region s vysokou biodiverzitou mořské a pobřežní flóry a fauny, a proto její ochraně přiřadil velmi vysokou prioritu.
Zbytek původního článku najdete zde, v češtině pak zde.
celý překlad v listu Ekonom, str. 36 z 6.12.2012
————————–
Project Syndicate 2012
http://www.project-syndicate.org nám povolil zveřejnit první tři odstavce článku zdarma.
O autorovi: Jeffrey D. Sachs, vede Institut Země na Kolumbijské univerzitě v New Yorku
Význačný americký ekonom, proslavil jako poradce vlád po celém světě v ekonomických otázkách. Speciální poradce generálního tajemníka OSN.
Napsat komentář