Znečišťovatelé musejí platit a ne uplácet

JM: zkorumpované firmy podnikají ruku v ruce se zkorumpovanými vládními činiteli, tvrdí jeden z předních ekonomů USA. Nebojte se, článek hovoří o Africe, u nás by si nikdo nic podobného nedovolil. Nebo že by přeci jen ano? Co když nás HF firmy testují a mají nás za „banánovou“ republiku?
—————————
Sahchs:

Když firma BP a její těžební společníci roku 2010 způsobili v Mexickém zálivu havárii plošiny Deepwater Horizon, vláda Spojených států požadovala, aby BP financovala sanaci ropné skvrny, odškodnila ty, kteří utrpěli škody, a zaplatila trestní sankce za porušení norem, jež ke katastrofě vedlo. Na nápravu a pokuty už BP vyčlenila přes 20 miliard dolarů. Na základě vyrovnání teď BP zaplatí nejvyšší trestní sankci v dějinách USA – 4,5 miliardy dolarů.

Tytéž standardy pro nápravu ekologických škod je třeba uplatnit na globální společnosti působící v chudších zemích, kde v porovnání s vládami mají zhusta natolik silnou moc, že řada z nich jedná beztrestně a s malou či nulovou zodpovědností pustoší životní prostředí.

Korunním příkladem ekologické beztrestnosti firem je Nigérie. Přední ropné společnosti (mimo jiné Shell, ExxonMobil a Chevron) už desítky let těží ropu v deltě Nigeru. Před 20 lety Mezinárodní svaz ochrany přírody a přírodních zdrojů klasifikoval deltu Nigeru jako region s vysokou biodiverzitou mořské a pobřežní flóry a fauny, a proto její ochraně přiřadil velmi  vysokou prioritu.

Zbytek původního článku najdete zde, v češtině pak zde.

celý překlad v listu Ekonom, str. 36 z 6.12.2012
————————–
Project Syndicate 2012
http://www.project-syndicate.org nám povolil zveřejnit první tři odstavce článku zdarma.
O autorovi: Jeffrey D. Sachs, vede Institut Země na Kolumbijské univerzitě v New Yorku
Význačný americký ekonom, proslavil jako poradce vlád po celém světě v ekonomických otázkách. Speciální poradce generálního tajemníka OSN.

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter