Ministr Chalupa nepodpoří zákon, který by stopnul břidlice navždy

Tisková zpráva Koalice STOP HF k prohlášení ministra ŽP Tomáše Chalupy, že nepodpoří zákon zakazující metodu HF v České republice:

Zásoby břidličného plynu v ČR jsou zanedbatelné. Nejsou těžitelné bez znečištění.
Riskovat proto jejich nebezpečný průzkum není třeba …

Ministerstvo životního prostředí nepodpoří zákon, který by v Česku jednou provždy zakázal těžbu břidlicového plynu. Na konferenci Gas Business Breakfast to 30.11.2012 prohlásil ministr Tomáš Chalupa (ODS).
Koalice STOP HF vítá toto sdělení, protože náš návrh zákona, o kterém pan ministr hovoří, nezakazuje ani těžbu břidlic a to ani navždy. Nezakazuje dokonce ani průzkum břidlic, ale pouze současnou konkrétní metodu hydraulického štěpení. Tato metoda, u nás prezentovaná plynařskou lobby, která ji šíří jako nejmodernější technologii, je zřejmě ve skutečnosti již zastaralou a špinavou technologií. Hodlají ji uplatnit všude tam, kde jim to bude povoleno.
Zcela v souladu s požadavky MŽP, které rezort uplatnil v senátu, jsme zařadili do návrhu zákona i metodu zplyňování uhlí, která se sice neprovádí štěpením, ale je rovněž obdobně nebezpečná, jako hydraulické štěpení. To jsme dále rozšířili pro zákaz použití metody na štěpení uhelných slojí a tzv. tight sands (písků v okolí břidlic), kdy se také používá tato metoda ohrožující pitnou vodu. Tím bychom měli pokryté příliš nebezpečné technologie, které současná legislativa ošetřuje nedostatečně či vůbec. Užití hydraulického štěpení pro konvenční plyn či hydrotermální účely by zákonem omezeno nebylo.
Stanoviska ministra Chalupy vnímáme jako nalezení rozumného kompromisu a vstřícné gesto směrem ke Koalici STOP HF, která tímto vyzývá ministerstvo k nastolení dialogu při nalezení rozumného řešení situace. To spočívá zejména v rychlosti.
Koalice STOP HF proto souhlasí s ministrovým návrhem moratoria s tím, že bude platit do doby, než bude přijat náš speciální zákon STOP HF. Jde sice o nesystémový, ale nejrychlejší krok, navíc s vědomím legislativní nouze. Návrh MŽP řešit situaci novelizací 3 zákonných a několika podzákonných norem příšlušné horní, báňské a další legislativy je běh na příliš dlouhou trať. Přesto je to cesta nutná a správná – příslušné novely pak mohou věcné znění našeho speciálního zákona jednoduše zahrnout a speciální zákon STOP HF poté bez problému zrušit.
Zvláštní zřetel při řešení situace musí být kladen na skutečnost, že zahraniční společnosti stále nechápou, s ohledem na zcela jinou (horší) geologickou situaci v ČR (EU) než v USA, že zásoby břidličného plynu jsou dle dosavadních, pro tuto úvahu zcela dostatečných průzkumů provedených v ČR, zanedbatelné. Zásoby z břidlic a dalších zdrojů pomocí HF metody nejsou těžitelné bez znečištění. Riskovat proto jejich nebezpečný průzkum není třeba …
Zákon STOP HF z tohoto úhlu pohledu dosavadní průmysl nepoškodí, ale zároveň se stane cennou pojistkou, které odvrátí pozornost špinavého HF průmyslu od ČR.
Pokud bude zákon schválen, vyhneme se případným arbitrážím, což ostatně může být pravým cílem některých zahraničních společností. Jinak si jejich zájem o břidličného plynu prostá území nedokážeme vysvětlit.

Za Koalici STOP HF
Jiří Malík
vedoucí národní kampaně, dne 3.12.2012

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter