Bloomberg: přes zákonnou povinnost zveřejňovat obsah hydrofrakčních směsí dochází k utajování informací o prokazatelně škodlivých látkách

Neidentifikovatelná chemikálie použivaná při frackingu (hydraulické, štěpení) ve Spojených státech vyvolala obavy poté, co se ukázalo, že může způsobit poškození ledvin a jater.

Dceřiná společnost Nabors Industries Ltd vháněla směs chemických látek označenou jen jako „EXP-F0173-11“ do půl tuctu ropných vrtů ve venkovském Karnes County, Texas.

Podle informací o produktu, které má Michiganský státní regulátor v evidenci, může jedna složka ze směsi chemikálií – rozpouštědlo, způsobit poškození ledvin a jater.

Rok starý texaský zákon, vyžadující po těžařích zveřejňování chemikálií, které vhánějí pod zem během frackingu, se ukázal jako bezmocný při vynucování transparentnosti u EXP-F0173-11. Rozpouštědlo a několik dalších látek v přípravku jsou považovány za obchodní tajemství Superior Well Services, dceřiné společnosti Nabors, což znamená, že nepodléhají zveřejnění.

http://www.bloomberg.com/news/2012-11-30/frack-secrets-by-thousands-keep-u-s-clueless-on-wells.html

Těžařské společnosti v Texasu, státu s největší produkcí ropy a zemního plynu, si nárokovaly podobné výjimky: v průběhu 8 měsíců tohoto roku asi 19000 krát, podle jejich zpráv o zveřejňování chemikálií.

Samostatné prozkoumání širší databáze ukázalo, že v USA společnosti zadržují informace o jedné z pěti chemikálií užívaných při frackingu.

Vyjímky obchodního tajemství blokují informace o více než pěti složkách u každého vrtu v Texasu, což podkopáva účel informování lidí o chemických látkách, které jsou přepravovány přes jejich komunity a vstřikovány tisíce stop pod jejich domovy a farmy, říká Lon Burnam, spoluautor zákonu.

Mluvčí Nabors Industries to odmítl komentovat.

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter