Bloomberg: přes zákonnou povinnost zveřejňovat obsah hydrofrakčních směsí dochází k utajování informací o prokazatelně škodlivých látkách

Neidentifikovatelná chemikálie použivaná při frackingu (hydraulické, štěpení) ve Spojených státech vyvolala obavy poté, co se ukázalo, že může způsobit poškození ledvin a jater.

Dceřiná společnost Nabors Industries Ltd vháněla směs chemických látek označenou jen jako „EXP-F0173-11“ do půl tuctu ropných vrtů ve venkovském Karnes County, Texas.

Podle informací o produktu, které má Michiganský státní regulátor v evidenci, může jedna složka ze směsi chemikálií – rozpouštědlo, způsobit poškození ledvin a jater.

Rok starý texaský zákon, vyžadující po těžařích zveřejňování chemikálií, které vhánějí pod zem během frackingu, se ukázal jako bezmocný při vynucování transparentnosti u EXP-F0173-11. Rozpouštědlo a několik dalších látek v přípravku jsou považovány za obchodní tajemství Superior Well Services, dceřiné společnosti Nabors, což znamená, že nepodléhají zveřejnění.

http://www.bloomberg.com/news/2012-11-30/frack-secrets-by-thousands-keep-u-s-clueless-on-wells.html

Těžařské společnosti v Texasu, státu s největší produkcí ropy a zemního plynu, si nárokovaly podobné výjimky: v průběhu 8 měsíců tohoto roku asi 19000 krát, podle jejich zpráv o zveřejňování chemikálií.

Samostatné prozkoumání širší databáze ukázalo, že v USA společnosti zadržují informace o jedné z pěti chemikálií užívaných při frackingu.

Vyjímky obchodního tajemství blokují informace o více než pěti složkách u každého vrtu v Texasu, což podkopáva účel informování lidí o chemických látkách, které jsou přepravovány přes jejich komunity a vstřikovány tisíce stop pod jejich domovy a farmy, říká Lon Burnam, spoluautor zákonu.

Mluvčí Nabors Industries to odmítl komentovat.

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter