Zpráva OSN: těžba nekonvenčního plynu je riziková, zákony nejsou dostatečné a ačkoliv bude lákavým způsobem pokrytí poptávky po energiích, kontaminované vrstvy budou do budoucna těžko využitelné

Podle nejnovější zprávy UNEP (Program pro životní prostředí OSN) je těžba břidličných plynů riziková i v teoretickém případě optimálních podmínek. V praxi však dochází k pravidelným nehodám, nefunkčnosti zařízení a špatnému dodržování pravidel.

Existující zákony a pravidla nejsou dostatečná pro regulaci těžby nekonvenčního plynu. Těžba je „comebackem“ fosilních paliv, měla by být prováděna stejnými hráči. Ač je těžba velmi nová, jsou zmapovány případy kontaminace vody, půdy, masivní změny krajiny a negativních dopadů na zdraví. Nekonvenční plyn by se stal spíše dodatkem k uhlí, než jeho náhradou.

Kvůli již existující infrastruktuře, vybavení a vztahům těžařského průmyslu bude nekonvenční plyn velmi lákavým způsobem, jak pokrýt poptávku po palivech. Bude však čelit velmi silné opozici veřejnosti a jako neobnovitelný zdroj může zastavit přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Vstřikování toxických chemikálií do podzemí omezí možnosti nakládání s kontaminovanou vrstvou (např. pro geotermální účely) a dlouhodobé dopady nejsou prozkoumány. Nové technologie jako biopaliva a nekonvenční plyn jsou často prezentovány jako všelék, po důkladném prozkoumání jsou však méně vhodné, než se původně myslelo. Je třeba další výzkum a regulace.

http://na.unep.net/geas/archive/pdfs/GEAS_Nov2012_Fracking.pdf

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter