Cheneyho výjimka hydraulického štěpení ze zákona na ochranu vod a její důsledky

V roce 2005 byl odstavec (1) oddílu 1421 (d) Zákona o ochraně pitné vody v USA (42 U.S.C. 300h (d)) pozměněn následovně: „ze zákona [se výjímá] podzemní vstřik tekutin nebo podpůrných látek (kromě naftového paliva) vedoucí k hydraulickému štěpení při výrobní činnosti v ropném, plynařském, nebo geotermálním odvětví.“

Tento kousek se podařil Dicku Cheneymu, víceprezidentovi USA a bývalému generálnímu řediteli firmy Halliburton, od které mezi lety 2001 a 2005 inkasoval přes milion dolarů. Samotná firma Halliburton na prodeji frakčních kapalin vydělává okolo 1,5 miliardy dolarů ročně.

Článek „Ropní a plynoví loupežníci ničí naši půdu, vodu a komunity po celé Americe“ čtivým a výstižným způsobem shrnuje, jak tato legislativní změna zafungovala v praxi:

http://www.hightowerlowdown.org/node/3039

Nejde jen o problémy se spotřebou vody a jejím znečištěním, kdy 0.5 procent chemikálií udávaných těžaři představuje 20 tun. Nejde jen o to, že z 632 chemikálií používaných při těžbě 25 procent může způsobit rakovinu, 37 procent narušit žlázy s vnitřním vyměšováním, více jak 40 procent má vliv na mozek (a také nervový, imunní a kardiovaskulární systém), více jak 75 procent může poškodit oči, vnitřnosti a dýchací systém. Nejde jen o to, že některé chemikálie ani nebyly testovány a jejich účinky jsou neznámé. Nejde jen o výbuchy a zvýšenou seismickou aktivitu. Nejde jen o přehnané údaje o zaměstnanosti v odvětví a ignorování ztrát pracovních míst v zemědělství a turistice. Jde také o to, jestli lidé mají vůbec právo na život bez toho, aby jim někdo ve jménu zisku pro malou skupinu otrávil pitnou vodu.

 

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter