Cheneyho výjimka hydraulického štěpení ze zákona na ochranu vod a její důsledky

V roce 2005 byl odstavec (1) oddílu 1421 (d) Zákona o ochraně pitné vody v USA (42 U.S.C. 300h (d)) pozměněn následovně: „ze zákona [se výjímá] podzemní vstřik tekutin nebo podpůrných látek (kromě naftového paliva) vedoucí k hydraulickému štěpení při výrobní činnosti v ropném, plynařském, nebo geotermálním odvětví.“

Tento kousek se podařil Dicku Cheneymu, víceprezidentovi USA a bývalému generálnímu řediteli firmy Halliburton, od které mezi lety 2001 a 2005 inkasoval přes milion dolarů. Samotná firma Halliburton na prodeji frakčních kapalin vydělává okolo 1,5 miliardy dolarů ročně.

Článek „Ropní a plynoví loupežníci ničí naši půdu, vodu a komunity po celé Americe“ čtivým a výstižným způsobem shrnuje, jak tato legislativní změna zafungovala v praxi:

http://www.hightowerlowdown.org/node/3039

Nejde jen o problémy se spotřebou vody a jejím znečištěním, kdy 0.5 procent chemikálií udávaných těžaři představuje 20 tun. Nejde jen o to, že z 632 chemikálií používaných při těžbě 25 procent může způsobit rakovinu, 37 procent narušit žlázy s vnitřním vyměšováním, více jak 40 procent má vliv na mozek (a také nervový, imunní a kardiovaskulární systém), více jak 75 procent může poškodit oči, vnitřnosti a dýchací systém. Nejde jen o to, že některé chemikálie ani nebyly testovány a jejich účinky jsou neznámé. Nejde jen o výbuchy a zvýšenou seismickou aktivitu. Nejde jen o přehnané údaje o zaměstnanosti v odvětví a ignorování ztrát pracovních míst v zemědělství a turistice. Jde také o to, jestli lidé mají vůbec právo na život bez toho, aby jim někdo ve jménu zisku pro malou skupinu otrávil pitnou vodu.

 

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter