Senátorský výbor schválil zákon STOP HF

Článek Vojtěcha Koteckého, programového ředitele Hnutí DUHA:

Senátní výbor pro hospodářství dnes během několika minut schválil zákon, který zakazuje metodu hydraulického štěpení při těžbě břidlicového plynu.

 Přichomýtl jsem se k tomu úplně náhodou. Hnutí DUHA navrhlo a prosazuje, aby stát spustil nový chytrý program, který pomůže statisícům domácností snížit svoji závislost na fosilních palivech: zateplit domy, vyměnit okna, nahradit stará kamna za moderní kotle na peletky nebo namontovat solární kolektory na střechu. Po půldruhém roce práce se nám daří: Senát právě jedná o zákonu, který na program přidělí peníze.

 Sedíme takhle s kolegou na hospodářském výboru Senátu v židlích pro hosty a sledujeme rychlé projednávání zákona. Po krátké diskusi je vyřízeno, senátoři jej bez námitek schválili a jdeme.

 Ale – předseda výboru najednou říká, že jim zbylo pár minut a že by tedy ve vyšetřeném čase mohli projednat ty břidlicové plyny a že je to se senátorem Pakostou domluvené.

 Sedám zpátky na židli.

 Úředníci z ministerstva životního prostředí, kteří seděli vedle mne, také.

 Pak to jde ráz na ráz.

 Senátor Petr Pakosta zákon představuje. Senátor Jiří Bis (ČSSD), který má ve výboru funkci oficiálního zpravodaje pro tento zákon, jej podporuje. Končící senátor Adolf Jílek (KDU-ČSL) vznáší několik námitek: prý je to celé bublina a nemá smysl dělat zákon proti bublině. Naopak další sociální demokrat Josef Řihák připomíná, že podobná situace byla u nich na Příbramsku, kde na konci devadesátých let těžební společnosti chtěly dolovat zlato, a že by parlament měl respektovat názor místních lidí.

 Po nějakých deseti minutách diskuse se hlasuje. Sedm hlasů pro, nikdo není proti, senátor Jílek se zdržel. Hospodářský výbor zákon drtivou převahou schválil.

 Není ještě vyhráno. Výbor pro územní rozvoj a životní prostředí totiž minulý týden projednávání stejného zákona odložil do června 2013. Ale je to důležitý krok dopředu.

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice
One comment on “Senátorský výbor schválil zákon STOP HF
  1. Honza Domáň napsal:

    SLÁVA!!! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter