Koalice STOP HF v senátu potřetí – výbor pro ŽP odložil zákon podruhé – do 30.6.2013!

(JM) Neuvěřitelné se stalo skutkem. Přestože zpravodaj zákona (STOP HF v ČR) Jiří Bis byl ještě včera pevně přesvědčen, že pustí zákon do dalšího kola jednání senátu, po večerním mailu náměstka MŽP ČR (ředitel sekce pro ochranu přírody a krajiny) Tomáše Tesaře, vyzval přítomné senátory k dalšímu odložení projednávání zákona v komisi a to do 30.6.2013.

Konkrétní důvody z Tesařova mailu byly již standardní věty o systémovém přístupu, téměř hotové novele horního zákona, téměř schváleném moratoriu a téměř schváleném návrhu státní surovinové politiky. Zde (a tímto bodem se zaklínali všichni zástupci MPO a MŽP, Kavina, Dvořák, Holý) je uvedeno, že ani průzkum ani těžba v ČR nebude žádoucí min. v horizontu 10 let, akcentuje se nutnost prozkoumání metody rešeršemi stávajících prací a vrtů (tedy nikoli již průzkum bojem, tedy vrtáním s HF, což velmi překvapivě propaguje Tomáš Chalupa, ministr pro životní prostředí).

Úředníci dále akcentovali moment (v souvislosti se skandálním fiaskem odhadu americké energetické agentury EIA a do dějin patrně vejdoucího posunu desetinné čárky o několik míst v přešvihnutí této stále se mýlící instituce v jejím odhadu zásob BP pro Polsko – zde jen poznamenám, že doufám, že čeští novináři, již nebudou tak lehce přebírat zprávy kohokoli a budou si prověřovat snad lépe své zdroje), že moratoriem získáme čas pro vyhodnocení zkušeností z Polska. Těžko říci, co tím mysleli, ale jisté je, že opakovali nabrífovaná slova ministra Chalupy. Zda úředníci či ministr myslel korupční zkušenosti z Polska nevíme. Jiné zkušenosti totiž při jiné geologii a jiném, naivně důvěřivém přístupu Polska k těžařské lobby od nich získat skutečně nemůžeme!

Někteří senátoři se pustili do úředníků s tím, že de facto od července, kdy bylo přerušeno jednání poprvé (a obě ministerstva slíbila do dneška předložit novelu horního zákona, což se nestalo), nic neudělali. Občan je nahý, nemá obranu před těžaři, říkal jeden z nich a sklidil v těchto prostorách netypický potlesk obou zástupců Koalice STOP HF.

Z hostů se nedostavil pan Benada, naopak přibyli zástupci Zeleného kruhu, exministr Bursík a Hnutí Duha.

Senátor Pakosta se bil jako lev. Oponoval ministerstvu ŽP, které přirovnalo nový návrh surovinové politiky k dobře nabité zbrani, tím, že dosud zbraně MŽP měli nabito slepými náboji. Pan Pakosta od nás dostal fotky s plynovými poli (destroy made in USA) a ty předložil senátorům.

Nakonec jsem za dostal slovo. Pan předseda mne vyzval, zda bych se mohl představit: Jiří Malík, Koalice STOP HF, půl milionu občanů. senátoři hlasovali pro vyslyšení.

Během cca 3 minut jsem se pokusil vysypat vše. 75 tisíc petentů chce zákon, sdělil jsem, že je další obrovské PÚ Hradecko, že zákon jejich a náš se přeci nebude nijak lišit věcně, tak proč ho nechtějí. Že pod obdobným zákonem je chráněno 70 mil lidí světa. Metoda, že je nepřijatelná v oné geologii ČR, tudíž není co zkoumat pomocí vrtů. A že ČR je natolik prozkoumána, že stačí udělat rešerše a dojdeme ke stejnému závěru jako udělala vědecká rada STOP HF – v ČR není metoda použitelná, což je i v souladu se závěry ČGS (to pan Holý v kuloáru zpochybnil, že jsme to příliš zjednodušili).

Kuloární jednání se zástupci MPO a MŽP odhalilo dost prázdná místa v argumentaci obou ministerstev, ale zdá se, že úředníci, přeci jen více „namočení“ v realitě projednávaného problému rozumí věci lépe (než např. ministr Chalupa) a snaží se to nějak řešit. Ze strany MŽP i MPO jsme byli upozorněni na naše slabá místa. Nebyl již čas ozřejmit, zda tomu tak je či nikoli.

Obecný závěr: na řešení ohrožení 700 tisíc lidí HF metodou mají senátoři jen několik desítek minut (v průběhu dnes již roku) a nevyřešili zatím nic. Zhruba stejně času mají na petici, zda v Dolní Horní zruší hasiče nebo ne.

Systém, kde se neprojednávají věci s ohledem na váhu důležitosti problému, kde na veřejné slyšení nepřijde jediný senátor (kdy občané, aby se tam dostali, vynaložili tisíce hodin svého volného času), kdy se neuspořádají kulaté stoly odborníků, kdy se řeší věci pouze v dílčím, nikoli celistvém pohledu, kdy se např. senátor ani neseznámí s podstatou problému, úředník řeší jen svůj rank a v ostatních (kdy právě až součet problémů – částí – dává rovnici) tápe, je špatný systém. Zkusíme ho proto změnit.

 

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice
4 comments on “Koalice STOP HF v senátu potřetí – výbor pro ŽP odložil zákon podruhé – do 30.6.2013!
 1. Egon Zaoral napsal:

  No to je Neuvěřitelné!!! Na vaši prezentaci jen 3 min…Dali slovo také prezentacím Doc.dr. Fatky?( pokud tam byl )… Výsledky ČGS ( ZA PENÍZE DAŇOVÝCH POPLATNÍKŮ) IGNORUJÍ? Co právníci ? 500.000,- 700.000 obyv.na jejichž území by měl průzkum( případmá těžba) být – kteří řekli jasné NE! Je též nezajímají? Je vidět že jen menšina zástupců lidu je asi na správných místech ? ? ? Jak dál pokračovat? Každý razantní nápad jak s HF skoncovat bude velmi cenný…( co Referendum – v dotčených oblastech a jeho výsledky předložené vládě – to přece má snad nějakou právní moc???)…

 2. Hejzlar.J napsal:

  V tomhle státě mě nic nepřekvapuje…..Z výše popsaného zřejmě vyplývá nějaká zainteresovanost Chalupy a spol.
  Měla by následovat demonstrace a zejména zveřejnit nepochopitelný postup ministra Chalupy na tiskové konferenci. Možná by stálo za úvahu zvážit podání trestního oznámení. Vždyť fakta jsou nesporná. Mimistr který má životní prostředí chránit A PŘITOM HO NECHRÁNÍ ??? A nebo chce něco stihnout dokud tam ještě je ???

 3. Hejzlar J. napsal:

  Dnešního dne jsem ve všech zprávách lyšel o „problému“ neschválení názvu „Pomazánkové máslo“. Přišlo mi až trapné jak novináři se zápalem informovali českou veřejnost o takové prkotině.
  Z jakého důvodud novináře nezajímají skutečně vážné problémy? Těžaře opravdu nezajímá nic jiného než bezohledný výdělek-zisk.
  Jak je vidět je jim úplně jedno co za níma zůstane. Chalupa určitě sám moc dobře ví že nám těžaři poškodí životní prostředí a navíc si to sami zaplatíme. Nebo si snad někdo najivně myslí že u nás budou sondovat a poškozovat za své peníze ???
  Tahle vláda pro lidi nepřinesla nic dobrýho, spíš naopak.

 4. Lukas napsal:

  Pane Hejzlare, nemohu nic jiného, než s Vámi souhlasit. Samo pomazánkové máslo nejspíš hýbe světem více než to, aby se ochránila krajina, ve které se na něj vypěstují suroviny. A to je k pláči…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter