BBC World Service – interview s Koalicí STOP HF

V pondělí 29. října 2012 se ve svém programu Business daily věnovala stanice BBC problematice hydraulického štěpení. Po zástupci firmy Chevron zde promluvil i zástupce koalice Stop HF. Interview bylo značně zkráceno a sestříháno a koalici, která je vlastně volným sdružením občanů, nevládních organizací, měst a obcí napravujících špatnou práci Ministerstva životního prostředí, vykreslili reportéři jako nátlakovou skupinu:-) Přesto některé naše argumenty v rozhovoru zazněly:

http://www.bbc.co.uk/podcasts/series/bizdaily

Při přípravě rozhovoru došlo k následující výměně:

Redaktorka:

1) Musíte být spokojení, že jste dosáhli moratoria

Koalice STOP HF:

Moratorium vítáme, ale byli bychom raději za zákon na zákaz frakování, který je z legislativního hlediska čistší a komplexnější. Problém začal právě rozhodnutím Ministerstva životního prostředí povolit průzkumnou těžbu. Nyní Ministerstvo tvrdí, že moratorium je nejrychlejší cesta k řešení situace, ale my to vnímáme tak, že něco ministerstvo říká a něco jiného dělá. Proč bychom jim měli důvěřovat?

Když se v Senátu projednával zákon, Ministerstvo životního prostředí bylo proti. Moratorium je jen krátkodobé řešení, dlouhodobé je zákon, který se dá kdykoliv změnit.

Redaktorka:

Nebudeme zabíhat do legislativních detailů, spory s Ministerstvem jsou specifické pro ČR a našim cílem je udělat článek o celé východní Evropě.

2) Proč brojíte proti frakování?

KSHF:

Protože destrukční síla této technologie překročila bezpečnou hranici a existují dobré důkazy o tom, že je to proces s vysokým rizikem.

Redaktorka:

3) Jaká rizika?

KSHF:

Kontaminace podzemní vody, nadzemní vody, vzduchu, hluk, doprava, zemětřesení. Je to proces, který může být výhodný pro malou skupinu lidí, ale pro společnost jako takovou výhodný není.

Redaktorka:

4) Proč není výhodný, vždyť je zde možnost zlevnit plyn a z toho budou mít prospěch všichni?

KSHF:

Zlevnění plynu v USA byl krátkodobý výkyv, způsobený mnoha faktory, jako mírná zima, subvence do technologie, distribuční soustava atd. U nás je situace jiná, plyn rozhodně levnější nebude. A v USA může být také jedině dražší, protože firmy nyní prodávají pod svými výrobními náklady. Hodně firem si napůjčovalo peníze a teď musí těžit, aby mohly splácet úroky. Chesapeake, největší americká firma na břidlicové plyny, má 22 miliard dolarů dluhu.

 Druhý důvod, proč brojíme proti frakování je ten, že geologická struktura je zde jiná. Zatímco v USA jsou břidlicové vrstvy tlusté až 100 m a rovné, u nás jsou tenké 30cm – 10m a zvrásněné, takže když se vrtá horizontálně, je problém zůstat ve vrstvě. Výtěžnost je tak nízká.

 Třetí důvod je ten, že se domníváme, že je potřeba hledat skutečně dlouhodobá řešení. Břidlicové plyny jsou jen krátkodobým řešením a vlastně ani nejsou řešením. Je třeba obrátit pozornost k udržitelným alternativám.

Redaktorka:

5) Co byste řekli na argument ohledně nezávislosti na Rusku?

KSHF:

Musíme si upřesnit, zda chceme nezávislost na fosilních palivech, nebo na Rusku. Pokud budeme závislí na fosilních palivech, budeme stále na Rusku závislí i s břidlicovými plyny, stejně jako na Norsku. I komisař EU Oettinger prohlásil, že břidlice mohou být jen doplňkový zdroj.

Pokud budeme chtít být skutečně nezávislí, je třeba vybudovat systém, kde budeme nezávislí na fosilních palivech.

Redaktorka:

6) Pracovní místa?

KSHF:

Když bychom použili některá čísla, která uvádějí těžaři, polovička obyvatel USA by pracovala v odvětví břidlicových plynů. Podle dostupných dat je potřeba na jeden vrt 13,75 člověka, kteří jsou většinou externě přiváženi kvůli expertíze a rotují z jednoho vrtu na druhý. Životnost vrtů je velmi krátká. Může zde být proto malý přínos, ale ten je dočasný.

Redaktorka:

7) Proč myslíte, že se tolik lidí zapojilo do opozice?

KSHF:

Jednalo se o druhou největší mobilizaci od revoluce, téma s lidmi rezonuje, protože se jedná o vodu a voda je život. Bavíme se tady o našich životech.

Redaktorka:

8) Proč myslíte, že se vám podařilo přesvědčit politiky?

KSHF:

V celé republice podepsalo petice přes 75 000 občanů, to je velké procento. Čím dál tím víc politiků se přiklání na naši stranu, protože slyší naše argumenty a rozumějí jim.

Redaktorka:

9) Jiné komentáře?

KSHF:

Kauza břidlicových plynů je příležitost zamyslet se na energetickým problémem. My jsme si vědomi toho, že energie budou velikým tématem a že budou potřeba. Ale myslíme si, že je lepší hledat alternativy, protože k energii alternativy jsou. Nemáme alternativy k čistému životnímu prostředí.

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter