Veřejné slyšení v sněmovně pro Koalici STOP HF – Tisková zpráva

Paní poslankyně Orgoníková sezvala veřejné slyšení na 2.10.2012 od 17:30.

Jednání proběhla za účasti zástupců MPO a MŽP, dalších poslanců, senátorů, zástupců měst a obcí a dalších občanů z řad široké veřejnosti celé republiky. Sál číslo 205 s 300 místy se v průběhu jednání zaplnil téměř ze ¾ a byla obsazena téměř všechna místa vybavená mikrofony.

Za Koalici STOP HF byly předneseny tři příspěvky Vědecké rady Koalice STOP HF ze sedmi plánovaných, které byly přijaty posluchači s bouřlivým potleskem. Z časových důvodů pak byly další příspěvky vynechány. Poté následovaly dva příspěvky náměstků ministrů, které se snažily oponovat, avšak neúspěšně a bez potlesku. Přednesené příspěvky Koalice STOP HF byly tak věcně a argumentačně silné, že jednoznačně určily směr dalšího vývoje jednání. V diskusi pak vystoupili jak zástupci krajů a měst, tak zástupci organizací z jednotlivých průzkumných území, poslanci, i běžní občané.

Výstupy z veřejného slyšení:

Petenti a vědecká rada Koalice STOP HF představila v prezentacích a vstupech:

1. Enormní poškození severoamerického kontinentu touto metodu, které spočívá v obrovském záboru půdy, v obrovské spotřebě vody, v kontaminaci půdy a vody chemikáliemi a metanem ze štěpení, znečištění ovzduší se smogovými situacemi, výbuchy vrtů apod.

2. Moratorium je bez návaznosti na rychlý zákon provizorium. Odkládá jen problém a umožňuje paradoxně legislativu o HF obohatit nejméně o průzkum touto nebezpečnou metodou.  Dle studia podkladů moratoria je doba pro jeho vyhlášení shodná s potřebami HF lobby na provedení rešeršních prací.

3. Metoda HF je v ČR nepřijatelná. Geologové vědecké rady Koalice STOP HF ozřejmili zásadní rozdíly v geologické stavbě USA a Evropy. Z toho plyne, že těžba BP HF metodou v Evropě zejména v oblasti střední Evropy je zcela nepřijatelná, stejně tak průzkum pomocí této metody. Geologická prozkoumanost ČR na to, abychom mohli odmítnout průzkum horninového prostředí HF metodou, je zmapována natolik podrobně, že několik vrtů nemůže nijak zásadně ovlivnit to, co o ní víme a jediný vědecky relevantní závěr, který učinila i Česká geologická služba, je tuto metodu odmítnout. Proto je nesmírně překvapivé, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa tyto závěry odborníků neustále ignoruje. Vedoucí národní kampaně KSHF konstatoval, že MPO je zelenější než MŽP.

4. Vědecká rada se ztotožnila s analýzou jejího ekonoma, který osvětlil zcela zásadní nerentabilitu těžby v USA v delších časových horizontech a předpověděl daleko menší výtěžnost a tím rentabilitu HF metody a to až o jeden až dva řády pro EU s ohledem na jiné sociogeologické podmínky. Dle vědecké rady KSHF je těžba břidlic pro ČR i EU nezajímavá a nežádoucí a to včetně průzkumu. Úvaha zkoumat a těžit v ČR je ryzí ekonomický nesmysl.

5. Jiří Malík předal za Koalici STOP HF, petenty a zejména občany Trutnovska, kteří ostře odmítají již druhý pokus firmy Hutton Energy zkoumat BP na území Trutnovska, obraz jako dar sněmovně prostřednictvím poslankyně paní Orgoníkové: Nese název Krajina.

Obraz vznikl jako společné dílo trutnovských občanů během demonstrace v Trutnově dne 22.9.2012 u příležitosti celosvětové dne proti frakování. Obraz byl vytvořen občany za pomoci Spolku podkrkonošských výtvarníků jako vyjádření občanů, jakou krajinu chtějí mít – jako dosud nebo lepší – ale rozhodně bez jediné věže. Obraz symbolizuje prosbu za přírodu a lidi k přijetí zákona STOP HF v ČR a je výrazem poděkování za úsilí, které nám poslanci věnovali.

Paní Orgoniková vedla jednání korektně, profesionálně a věcně a toto jednání proběhlo v duchu všeobecné snahy o řešení problémů, vzniklých neuváženými kroky MŽP v nedávné době. Petiční výbor došel k usnesení, že problematika představená vědeckou radou KSHF a petenty je natolik závažná a odborně na výši, že postupuje tento problém k projednání dalším výborům sněmovny a vládě ČR s doporučením nepovolit jakékoli další kroky vedoucí k průzkumu a těžbě břidličných plynů na území ČR. Zástupce Ministerstva průmyslu na závěr uvedl, že státní energetická koncepce s využitím břidličných plynů v ČR nepočítá.

Koalice STOP HF si velmi váží, jak přístupu petičního výboru, tak všeobecně pozitivního přístupu všech zúčastněných a zejména poslanců, kteří vyjádřili jednoznačnou podporu úsilí občanů a KSHF a ochotu přijmout speciální zákon na zákaz metody HF metody, jakmile přijde do sněmovny ze senátu a zdůraznili nutnost konsensu v této věci.

 Za Koalici STOP HF

Jiří Malík

vedoucí národní kampaně

Podrobný záznam jednání ze sněmovny bude zveřejněn ihned po obdržení dat ze sněmovny.

Napsali o tom:

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Tezbu-bridlicoveho-plynu-radeji-ne-rozhodl-snemovni-vybor-248460

http://nase.broumovsko.cz/ostatni-ekonomika/snemovni-peticni-vybor-doporuci-vlade-cr-nepovolit-pruzkum-a-tezbu-bridlicovych-plynu.html

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice
6 comments on “Veřejné slyšení v sněmovně pro Koalici STOP HF – Tisková zpráva
 1. Hejzlar J. napsal:

  Pozor pozor, když už „podporovači“ štěpení nemají argumenty začínají strašit ruskými špiony viz:
  http://www.novinky.cz/ekonomika/280497-plynova-nadvlada-ruska-nad-evropou-se-chyli-ke-konci.html
  Čeho všeho jsou ještě schopni asi ještě uvidíme….

 2. malik napsal:

  Děkuji za správný odhad. Ano víme o tom, již měsíce a bylo celkem jasné, že to vytahnou. První s tím přišel novinář Palata z Lidovek na serveru Finmag. Na naše reakce, že to není pravda, neodpověděl dodnes. Pak s tím postupně vycházelo několik dalších. Do diskusí jim vždy napíšeme, že jsou vedle jak ta jedle 🙂 Díky Vám za podporu.

  • Hejzlar J. napsal:

   Podpora je myslím všeobecná, avšak mám dojem že když „vrtaři“ upravili svůj požadavek tak, že nebudou vrtat na Náchodsku, hodně lidí si myslí že je vybojováno. Jsem přesvědčen že budou jenom více taktizovat a později se k tomuto území motou vrátit. Proto se Koalice nemůže nijak ztenčit ani rozpadnout. Nikdy se nevzdají svých plánů. Jejich plány jim musí být znemožněny.

   • malik napsal:

    Velice přesná analýza. Jsme si toho vědomi, nejenže se nezastavíme, pokud nebude přijat zákon, ale hodláme pokračovat ve vymítání vrtěti psem v této zemi na více úrovních a problémech, bude-li Koalice souhlasit.

 3. KAREL MILSKÝ napsal:

  Karel Čárlí Milský
  NO NAZDAR ! Pozor na nezdravý optimismus. Když budete pesimisty. Tak vás nic nepřekvapí a když, tak mile. První vaše reakce na kladnou odezvu u vlády, parlamentu a úředníku, musí být nedůvěra a podezíravost. Jít za svou věcí dál a stejným způsobem jako by vám neslíbili nic. A hlavně být pořád ve střehu. V tomto případě nezapomínejte, že ti lidé kteří vám jdou dnes na ruku, včera šli na ruku těžařům. Nezapomeňte, že vy jim nemáte co nabídnout. Těžaři ano. Ani nevíte, jak moc si přeji abych se mýlil.
  Ahoj Čárlí.

 4. malik napsal:

  Děkuji za dobré rady. Nicméně my fungujeme jinak. Pokud totiž jste naladěn na vlnu úspěchu, nic Vás nemůže porazit. Pokud připustíte pochyby, většinou se nechtěné stane 🙂 Řekl bych už jen to, co je za námi, svědčí o tom, že naše kampaň je vedena sofistikovaně a jinaknež běžně. Hrajeme s čistými kartami. Každému dopředu nejdříve věříme. Teprve když zklame, chováme se podle toho. U nás je zcela schizoidní, že už nikdo nikomu nevěří. I proto jdeme psychologicky zcela jinou cestou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter