Ministr Chalupa (a moratorium na těžbu břidlic): slabý, chaotický, pomalý (postup)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/194386-chalupa-navrhuje-nepovolit-pruzkumy-bridlicoveho-plynu-do-cervna-2014/

Ministr životního prostředí hodlá údajně nepovolit průzkumy břidlicového plynu a to jen do roku 2014 a tomu říká moratorium. S tím prý musí ještě souhlasit vláda.

Ministr ale nesouhlasí dle ČT 24 se zákazem těžby, protože by se tím ČR připravila o jedinečnou možnost zjistit, kolik břidlicového plynu se na našem území nachází.

Škoda, že pan minitr odešel v půlce klíčové přednášky geologů vědecké rady KSHF na senátního veřejném slyšení. Zvěděl by, že BP máme směšně málo a to ještě není k těžbě, pokud si nechceme otrávit pitnou vodu.

Všechny řečené omyly další, pak pramení i z toho, že ignoruje jeho vlastními lidmi stvořenou zprávu, která náš názor dokládá.

Prodlužování času pro zkoumání HF metody, jak ministr hodlá, je jen omylem nebo snahou vytáhnout další peníze z rozpočtu na něco, co je   jinde již dobře známo a z čeho můžeme jasně usoudit, že u nás to nepůjde.

Navíc desítky, možná stovky tisíc lidí čekají na zákon, který ihned zakáže těžbu i průzkum. Ministerstvo a další úřady, pokud poslechnou Chalupu, pak s peticemi od desetitisíců udělají co?

 Právě váhání, oddalování řešení, případná udělení koncesí na průzkum vytváří prostor nejen pro korupci, ale i arbitráže, tedy přesně to, čemu se chce údajně ministr vyhnout.

Není možné, aby pan ministr nevěděl, že průzkum břidlic zahrnuje i těžební pokusy, pokud to je jasné normálním lidem, by mělo být jasné, že průzkum BP, aby měl smysl, musí se užít chemie a HF. Koketuje tedy s myšlenkou, že veřejnost ochabne a někde to zkusí? V „méně hodnotných částech země“?

HF metodu odmítají renomovaní ekologové, geologové, vodaři, hydrogeologové, ochránci přírody, zemědělci z agrárních komor atd. Volali nám lidé od fochu ze Stráže pod Ralskem (bohaté zkušenosti s loužením uranu), ať to zastavíme, že chemie pod tlakem v kombinaci s tektonikou je v ČR nepřijatlená. Nelze otevřít dveře tomu, abychom do budoucna, téměř v dárkovém balení, poslali jedovatou chemii potomkům.

Bríf dobře ukazuje, že se v situaci pan ministr neorientuje dobře. Navíc si neumíme představit, jak by mohla podzákonná norma (nařízení vlády – o moratoriu) omezit podávání žádostí o PÚ, což je dle správního řádu a báňské legislativy stále možné. Moratorium nezábrání podávat žádosti. Nelze totiž zakázát vládním nařízením podávat žádosti o nová průzkumná území. Může se tedy stát, že HF bude podávat stále další a další žádosti a úředníci budou stále vyřizovat a (dle moratioria s řádným odůvodněním, což jsou čas a peníze zbytečně vyhozené) vyřizovat nesouhlasy. To senátní návrh neumožňuje a řeší zcela elegantě, neboť žádosti o něco, co zakazuje zákon, nejsou právně způsobilé a úředník je vyřeší za 5 minut.

 Ministr hovoří o zkušenostech s Polska během dvou let? Opět důkaz, že neví o co jde. V Polsku je teprve několik průzkumných vrtů a jak sám ministr jinde říká, než se bude vědět o BP trvá to léta. Takže s masovou těžbou nejsou zkušenosti žádné. PR jako jediná země v EU je podobná USA. Takže srovnání kvůli jiné geologii je a bude zcela zavádějící. Zkušenosti s PR máme! Jsou: zavírání korupčníků z MŽP kontrarozvědkou, mlčení firem o HF, první a opakovené porušování zákonů v PR HF firmami, a jen průzkumné vrty bez HF s výjimkou jednoho (již jsme info o pokusu klamat veřejnost jeho výsledky).

Podle našeho názoru MŽP politikaří. Udělalo několik zásadních chyb, nechce za ně nést odbornou i politickou odpovědnost a tak řesení posune v čase. Jinak by bylo jen logické, kdyby si posypali hlavu popelem, omluvili se starostům a občanům, využili s radostí a povděkem toho, že občani a senátoři jim připravili zákon až přinesli ho na zlatém tácu až pod nos. Proč to MŽP neudělá? Jediná relevantní odpověď je, že nahrává těžařům. Těžaři u nás v ČR prohráli první kolo. MŽP pro neznalé přinese revoluční řešení v podobě moratoria a odloží celou problematiku do budoucnosti a má dost drzosti lhát o senátním zákonu, že by řešení posunul do budoucna.

Vzhledem k výše uvedenému vývoji budeme nuceni vysvětlit ve větším počtu pravdu před ministerstvem ŽP na demonstraci. Další info bude následovat.

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter