Ministr Chalupa (a moratorium na těžbu břidlic): slabý, chaotický, pomalý (postup)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/194386-chalupa-navrhuje-nepovolit-pruzkumy-bridlicoveho-plynu-do-cervna-2014/

Ministr životního prostředí hodlá údajně nepovolit průzkumy břidlicového plynu a to jen do roku 2014 a tomu říká moratorium. S tím prý musí ještě souhlasit vláda.

Ministr ale nesouhlasí dle ČT 24 se zákazem těžby, protože by se tím ČR připravila o jedinečnou možnost zjistit, kolik břidlicového plynu se na našem území nachází.

Škoda, že pan minitr odešel v půlce klíčové přednášky geologů vědecké rady KSHF na senátního veřejném slyšení. Zvěděl by, že BP máme směšně málo a to ještě není k těžbě, pokud si nechceme otrávit pitnou vodu.

Všechny řečené omyly další, pak pramení i z toho, že ignoruje jeho vlastními lidmi stvořenou zprávu, která náš názor dokládá.

Prodlužování času pro zkoumání HF metody, jak ministr hodlá, je jen omylem nebo snahou vytáhnout další peníze z rozpočtu na něco, co je   jinde již dobře známo a z čeho můžeme jasně usoudit, že u nás to nepůjde.

Navíc desítky, možná stovky tisíc lidí čekají na zákon, který ihned zakáže těžbu i průzkum. Ministerstvo a další úřady, pokud poslechnou Chalupu, pak s peticemi od desetitisíců udělají co?

 Právě váhání, oddalování řešení, případná udělení koncesí na průzkum vytváří prostor nejen pro korupci, ale i arbitráže, tedy přesně to, čemu se chce údajně ministr vyhnout.

Není možné, aby pan ministr nevěděl, že průzkum břidlic zahrnuje i těžební pokusy, pokud to je jasné normálním lidem, by mělo být jasné, že průzkum BP, aby měl smysl, musí se užít chemie a HF. Koketuje tedy s myšlenkou, že veřejnost ochabne a někde to zkusí? V „méně hodnotných částech země“?

HF metodu odmítají renomovaní ekologové, geologové, vodaři, hydrogeologové, ochránci přírody, zemědělci z agrárních komor atd. Volali nám lidé od fochu ze Stráže pod Ralskem (bohaté zkušenosti s loužením uranu), ať to zastavíme, že chemie pod tlakem v kombinaci s tektonikou je v ČR nepřijatlená. Nelze otevřít dveře tomu, abychom do budoucna, téměř v dárkovém balení, poslali jedovatou chemii potomkům.

Bríf dobře ukazuje, že se v situaci pan ministr neorientuje dobře. Navíc si neumíme představit, jak by mohla podzákonná norma (nařízení vlády – o moratoriu) omezit podávání žádostí o PÚ, což je dle správního řádu a báňské legislativy stále možné. Moratorium nezábrání podávat žádosti. Nelze totiž zakázát vládním nařízením podávat žádosti o nová průzkumná území. Může se tedy stát, že HF bude podávat stále další a další žádosti a úředníci budou stále vyřizovat a (dle moratioria s řádným odůvodněním, což jsou čas a peníze zbytečně vyhozené) vyřizovat nesouhlasy. To senátní návrh neumožňuje a řeší zcela elegantě, neboť žádosti o něco, co zakazuje zákon, nejsou právně způsobilé a úředník je vyřeší za 5 minut.

 Ministr hovoří o zkušenostech s Polska během dvou let? Opět důkaz, že neví o co jde. V Polsku je teprve několik průzkumných vrtů a jak sám ministr jinde říká, než se bude vědět o BP trvá to léta. Takže s masovou těžbou nejsou zkušenosti žádné. PR jako jediná země v EU je podobná USA. Takže srovnání kvůli jiné geologii je a bude zcela zavádějící. Zkušenosti s PR máme! Jsou: zavírání korupčníků z MŽP kontrarozvědkou, mlčení firem o HF, první a opakovené porušování zákonů v PR HF firmami, a jen průzkumné vrty bez HF s výjimkou jednoho (již jsme info o pokusu klamat veřejnost jeho výsledky).

Podle našeho názoru MŽP politikaří. Udělalo několik zásadních chyb, nechce za ně nést odbornou i politickou odpovědnost a tak řesení posune v čase. Jinak by bylo jen logické, kdyby si posypali hlavu popelem, omluvili se starostům a občanům, využili s radostí a povděkem toho, že občani a senátoři jim připravili zákon až přinesli ho na zlatém tácu až pod nos. Proč to MŽP neudělá? Jediná relevantní odpověď je, že nahrává těžařům. Těžaři u nás v ČR prohráli první kolo. MŽP pro neznalé přinese revoluční řešení v podobě moratoria a odloží celou problematiku do budoucnosti a má dost drzosti lhát o senátním zákonu, že by řešení posunul do budoucna.

Vzhledem k výše uvedenému vývoji budeme nuceni vysvětlit ve větším počtu pravdu před ministerstvem ŽP na demonstraci. Další info bude následovat.

Tagged with: , ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter