Tisková zpráva: Na náchodské radnici byla 15.2.2012 založena Koalice STOP HF

Včera v odpoledních hodinách byla na Náchodské radnici založena Koalice občanských iniciativ STOP HF (hydraulic fraction). Podařilo se shromáždit občany a občanská sdružení od Trutnova po Českou Skalici.

Jednání vznikající koalice zahájil náchodský starosta pan Birke, jenž shrnul všechny aktivity, které dosud radnice i starostové regionu proti realizaci průzkumu učinili. Sdělil své jasné stanovisko, proč nesouhlasí s HF průzkumem v našem regionu a vypíchl nutnost ochrany vod nejen v Polické pánvi, ale i přeshraničních lázeňských vod Ida namísto jejich ohrožení. S povděkem kvitoval, že se již i občanský sektor formuje na podporu stanoviska většiny obcí a vyzval ho ke spolupráci.

Pan Jiří Malík z o.s. Živá voda představil v prezentaci vážná zdravotní a ekologická rizika HF metody s konkretizací možných dopadů průzkumu či těžby na region. Dále seznámil přítomné s právním rozborem Ekologického právního servisu Brno (EPS), který analyzoval rozhodnutí MŽP ČR v Hradci Králové o stanovení průzkumného území Trutnovsko.

Koalice došla k závěru, že v první řadě si klade za cíl pomoc obcím i státní správě v regionu Trutnovsko, Náchodsko a Broumovsko při zastavení průzkumu (či těžby) břidlicového plynu frakční metodou.

Druhým, hlavním cílem, se stalo zastavení HF v ČR.

Pro tyto účely byla sestavena petice (v regionu již druhá na toto téma) určená nejen panu ministrovi životního prostředí, ale i vládě a obou komorám parlamentu ČR, neboť pro zákaz HF bude třeba změnit legislativu.

Za tím účelem byl schválen petiční výbor, znění petice a otevřeného dopisu panu ministrovi životního prostředí ing. Tomáši Chalupovi. V něm je pan ministr upozorněn, že rozhodnutí územního odboru MŽP ČR Hradec Králové je nezákonné. Krom toho trpí tak citelnými nedostatky, že Koalice došla k názoru vyzvat pana ministra Chalupu, aby zvážil další setrvání pana Judr. Emila Rudolfa ve funkci vedoucího odboru.

Koalice je otevřená a bude přijímat další členy z celé ČR. Hodlá se účastnit všech správních řízení týkajících se HF, kde ji bude zastupovat o.s. Živá voda s předsedou Jiřím Malíkem, který ji bude zastupovat i navenek.

Za Koalici STOP HF

Jiří Malík

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter