Tisková zpráva: Na náchodské radnici byla 15.2.2012 založena Koalice STOP HF

Včera v odpoledních hodinách byla na Náchodské radnici založena Koalice občanských iniciativ STOP HF (hydraulic fraction). Podařilo se shromáždit občany a občanská sdružení od Trutnova po Českou Skalici.

Jednání vznikající koalice zahájil náchodský starosta pan Birke, jenž shrnul všechny aktivity, které dosud radnice i starostové regionu proti realizaci průzkumu učinili. Sdělil své jasné stanovisko, proč nesouhlasí s HF průzkumem v našem regionu a vypíchl nutnost ochrany vod nejen v Polické pánvi, ale i přeshraničních lázeňských vod Ida namísto jejich ohrožení. S povděkem kvitoval, že se již i občanský sektor formuje na podporu stanoviska většiny obcí a vyzval ho ke spolupráci.

Pan Jiří Malík z o.s. Živá voda představil v prezentaci vážná zdravotní a ekologická rizika HF metody s konkretizací možných dopadů průzkumu či těžby na region. Dále seznámil přítomné s právním rozborem Ekologického právního servisu Brno (EPS), který analyzoval rozhodnutí MŽP ČR v Hradci Králové o stanovení průzkumného území Trutnovsko.

Koalice došla k závěru, že v první řadě si klade za cíl pomoc obcím i státní správě v regionu Trutnovsko, Náchodsko a Broumovsko při zastavení průzkumu (či těžby) břidlicového plynu frakční metodou.

Druhým, hlavním cílem, se stalo zastavení HF v ČR.

Pro tyto účely byla sestavena petice (v regionu již druhá na toto téma) určená nejen panu ministrovi životního prostředí, ale i vládě a obou komorám parlamentu ČR, neboť pro zákaz HF bude třeba změnit legislativu.

Za tím účelem byl schválen petiční výbor, znění petice a otevřeného dopisu panu ministrovi životního prostředí ing. Tomáši Chalupovi. V něm je pan ministr upozorněn, že rozhodnutí územního odboru MŽP ČR Hradec Králové je nezákonné. Krom toho trpí tak citelnými nedostatky, že Koalice došla k názoru vyzvat pana ministra Chalupu, aby zvážil další setrvání pana Judr. Emila Rudolfa ve funkci vedoucího odboru.

Koalice je otevřená a bude přijímat další členy z celé ČR. Hodlá se účastnit všech správních řízení týkajících se HF, kde ji bude zastupovat o.s. Živá voda s předsedou Jiřím Malíkem, který ji bude zastupovat i navenek.

Za Koalici STOP HF

Jiří Malík

 

Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter