Zákon STOP HF v senátním výboru pro ŽP

avšak 29. jednání přerušeno díky palbě z MŽP

JM: Poté, co jsme se dozvěděli, že se pan Benada chystá hovořit na 29. jednání senátního výboru pro ŽP, Jiří Malík, podpořen pozváním senátora Pakosty, vyrazil. Jednání probíhalo 8.8.2012.

Překvapením bylo, že na jednání se objevili i ředitel odboru geologie MŽP Holý. Dále Vlastimila Dvořáková jako ředitelka AAPG pro Evropu (za Americkou asociaci naftových geologů) nebo možná za Českou geologickou službu (ví jen ona), náměstci z MPO a MŽP (pan Ježek) a Mr. Benada (předseda představenstva MUZEA NAFTOVÉHO DOBÝVÁNÍ A GEOLOGIE,  ale možná i také jako local manager pro Slovensko firmy AURELIAN nebo poradce firmy Cuadrilla na Valašsku? (ví jen on).

Jednání zahájil předseda výboru pan Ivo Bárek (ČSSD) a předal slovo senátoru Pakostovi (Nezávislý). Ten stručně představil zákon a nutnost přijmutí pozměňovacího návrhu díky relevantní připomínce MPO.

Poté zpravodaj zákona senátor Petr Gawlas na základě důvodové zprávy k zákonu upozornil na nebezpečnost HF metody a podpořil přijetí zákona.

Následně pohovořil pan náměstek MPO. Zopakoval, že HF se minoritně používá i v lázeňství a není tedy dobré paušálně metodu zakázat jako takovou. Poukázal na to, že není zcela systémové zákonem zakazovat jednu věc, ale zdálo se, že by MPO přijetí zákona ani nevadilo.

Pan náměstek Ježek tlumočil vzkaz pana ministra Chalupy k zákonu (podrobný rozbor bude zveřejněn).  Vyplynulo z  něj, že pan ministr odmítá zákon jako nesystémový krok, hovořil o moratoriu, postupné legislativní cestě a kritizoval, že se zákon nezabývá řešením stávajících území, že zákon bude generovat možnost arbitráží vůči ČR … 

Senátor Pakosta reagoval tak, že postoj ministerstva byl laxní, a proto se chopili to vyřešit, což pan Ježek odmítl…

Další pan senátor sdělil, že má problém řešit tuto věc, když MŽP a MPO před 7 lety slibovalo do půl roku novelu horního zákona. A že cítí nevyrovnanost v tom, že MŽP, když se někdo jiný chopí iniciativy pro jejich nečinnost, nakonec ji kritizují.

Senátor Jan Horník poté dlouze pohovořil o tom, že nelze jen vše zakazovat. Že oni by naopak rádi měli v Krušných horách těžbu jakéhosi nerostu. Vytěžil však jen všechen čas na projednávání, takže nezbylo nic pro veřejnost.¨

Senátoři pak hlasovali a odložili jednání o zákona nejpozději do konce října s tím, že MPO a MŽP předloží novelu horního zákona.

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter