Tisková zpráva 22.7.2012

Břidlicový plyn aneb ožehavé téma 6

Americký Think-tank Post Carbon Institute vydal studii geologa Davida Hughese „Life Cycle Greenhouse Gas Emissions from Shale Gas Compared to Coal: An Analysis of Two Conflicting Studies“.

http://www.postcarbon.org/report/390308-life-cycle-greenhouse-gas-emissions-from
—————–
Anotace:
Nedávná série studií se zaměřila na dopady těžby břidlicového plynu na skleníkové plyny ve srovnání s uhlím. David Hughes z univerzity Cornell, autor průkopnické studie „Bude zemní plyn pohánět Ameriku v 21. století?“ poskytuje analýzu dvou protichůdných studií. Jeho závěr je: břidlicové plyny jsou v časovém rámci 30-50 let v závislosti na použité technologii horší, než uhlí.

Emise břidlicových plynů v celém cyklu jsou vyšší, než u uhlí, pokud u obou paliv porovnáme ve dvacetiletém časovém rámci jak stávající park elektráren, tak elektrárny, které jsou nejlepší ve své třídě. Jsou nižší, než uhlí, pokud je srovnáváme v časovém rámci stoletém.“
—————–
Jiří Malík, Koalice STOP HF: A to je i odpověď na klamavá sdělení CEPu a HF lobby v ČR, že BP je mnohonásobně lepší než uhlí, co se týče skleníkového efektu, nemluvě o tom, že zásoby BP se ukazují výrazně menší a zřejmě ani uvažovaný časový úsek „nedožijí“. Nelze ale vytrhnout ze souvislosti skutečnosti další negativa HF metody – objem nebezpečných odpadů ze zpětné vody a fakt kontaminace jedy horninového prostředí a pitné vody. Každopádně se ukazuje, že ekologická stopa těžby BP, i když ji dosud kompletně nikdo nehodnotil, je obrovská, pokud se započítá i výroba chemikálií, spotřeba vody, zemědělské půdy atd. a v podmínkách ČR i EU ji nelze akceptovat.

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter