Tisková zpráva 22.7.2012

Břidlicový plyn aneb ožehavé téma 6

Americký Think-tank Post Carbon Institute vydal studii geologa Davida Hughese „Life Cycle Greenhouse Gas Emissions from Shale Gas Compared to Coal: An Analysis of Two Conflicting Studies“.

http://www.postcarbon.org/report/390308-life-cycle-greenhouse-gas-emissions-from
—————–
Anotace:
Nedávná série studií se zaměřila na dopady těžby břidlicového plynu na skleníkové plyny ve srovnání s uhlím. David Hughes z univerzity Cornell, autor průkopnické studie „Bude zemní plyn pohánět Ameriku v 21. století?“ poskytuje analýzu dvou protichůdných studií. Jeho závěr je: břidlicové plyny jsou v časovém rámci 30-50 let v závislosti na použité technologii horší, než uhlí.

Emise břidlicových plynů v celém cyklu jsou vyšší, než u uhlí, pokud u obou paliv porovnáme ve dvacetiletém časovém rámci jak stávající park elektráren, tak elektrárny, které jsou nejlepší ve své třídě. Jsou nižší, než uhlí, pokud je srovnáváme v časovém rámci stoletém.“
—————–
Jiří Malík, Koalice STOP HF: A to je i odpověď na klamavá sdělení CEPu a HF lobby v ČR, že BP je mnohonásobně lepší než uhlí, co se týče skleníkového efektu, nemluvě o tom, že zásoby BP se ukazují výrazně menší a zřejmě ani uvažovaný časový úsek „nedožijí“. Nelze ale vytrhnout ze souvislosti skutečnosti další negativa HF metody – objem nebezpečných odpadů ze zpětné vody a fakt kontaminace jedy horninového prostředí a pitné vody. Každopádně se ukazuje, že ekologická stopa těžby BP, i když ji dosud kompletně nikdo nehodnotil, je obrovská, pokud se započítá i výroba chemikálií, spotřeba vody, zemědělské půdy atd. a v podmínkách ČR i EU ji nelze akceptovat.

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter