Tisková zpráva 18.5.2012

Břidlicový plyn aneb ožehavé téma 2

Další mediální masáž HF lobby nebo výplod fantazie neznalého novináře?

Dne 16.5.2012 server Finmag vydal zprávu pana Luboše Palaty s názvem: „Břidlicový plyn: česká cesta k prosperitě“, ve kterém káže bludy a rozvíjí konspirační teorie o tom, jak kdosi je placen Gazpomem a ČEZem, aby zabránil hodným těžařům v jejich krásné a bohulibé práci pro naši zemi a naši chudou ekonomiku.

Cenové relace pro porovnání

Cenové relace tak, jak jsou v článku uvedeny, se nedají jednoduše porovnávat a mají širší souvislosti. Je nutné si uvědomit, že cena BP je i při tom, že se do kalkulace nepočítají náklady za zničení přírody a jejích zdrojů, stejně extrémně dražší, než cena plynu z konvenčních tzv „mokrých ložisek“ , kdy plyn je často jen druhotnou surovinou. Únosná cenová hladina pro těžaře BP je dlouhodobě nad cca $8.00/mmBtu. Přičemž současná cena v Evropě je kolem cca $12.00/mmBtu. Ačkoli pisatel použil nekonvenční měrné jednotky, jeho poměr 88USD z BP/600 USD za plyn z Ruska, indikuje fiktivní zlevnění ceny plynu na 1/7, což je naprosto absurdní oproti poměru 8/12, který zajistí životaschopnost těžařských firem. Fakticky to znamená, že pisatel kalkuluje s tím, že by se plyn prodával za cca $1.71/mmBtu. Současná cena na trhu USA, která absolutně nekoresponduje s cenou, za kterou se plyn těží je cca $2.70/mmBtu. Při této ceně, ale těžaři krachují, a proto se snaží expandovat do Evropy a jiných kolonií.

Vyjdeme-li z informací a kalkulace amerického specialisty Artura Bermana , ke zlevnění buď vůbec nedojde a nebo dojde pouze k částečnému zlevnění na velmi omezenou dobu 1-2 roky z důvodu nadbytku plynu na trhu v daném okamžiku. Tato fakta vychází z výpočtů provedených v Barnett Shale a jsme je schopni doložit.

Navíc v konečném důsledku nám plyn prodává RWE, která ho nakoupí tam, kde bude nejlevnější, a prodá nám ho stejně dostatečně draho, aby si dobře vydělala, protože má v rukou kohouty a může je kdykoli zavřít. A že by plynu byl v blízké době nedostatek, to se ale opravdu obávat nemusíme.

Životní prostředí

Na rozdíl od USA, kde těžba začala v pustinách, Česko nemá území, kde by se metoda frakčního štěpení dala zkoušet, aniž by to výrazně nesnížilo kvalitu života obyvatelstva. Vytipovaná území Trutnovsko, Berounka a Meziříčí jsou území částečně zvláště chráněná, s výskytem významných nadregionálních zdrojů pitné vody a navíc hustě osídlená. Pisatel srovnává těžbu metodou frakčního štěpení s těžbou uhlí, což nelze neboť hydrofrakčí štěpení po sobě zanechá krajinu prosycenou jedem.

Závislost na Rusku?

Závislost nebo nezávislost na Rusku je též velmi zprofanovaný argument, protože to, co zavání závislostí na Rusku, zavání také časy minulými a budí v člověku v Čechách odpor. Tomu se říká zneužití argumentu nebo psychologický nátlak na Čecha a skrytě mu říká: Musíme těžit, abychom odstranili závislost… jakékoli konspirační teorie nechť pisatel nechá prověřit správními orgány.

Nepotřebujeme průzkum a ni břidlicový plyn!

Česko nepotřebuje zjistit kolik má břidlicového plynu. Česko má surovinu nejcennější a tou je voda, čistá pitná voda pro každého občana této země. Která ze zemí na světě má takové bohatství? Prosíme čtenáře, aby zvážili, jakou má pro ně osobně důležitost voda nebo plyn, kterou surovinu upřednostní. Nelze totiž zachovat čistou pitnou vodu tam, kde by se plyn zkoumal či těžil. Jakákoli potenciální výhoda z plynu zanikne v okamžiku, kdy naše obyvatelstvo nebude mít co pít.

Žádáme pravdivé informace v médiích!

Všichni novináři a lidé činní v médiích, apelujeme na Vás, snažte se informovat objektivně. Prověřujte prosím pravdivost svých informačních zdrojů, jinak Vám hrozí, že budete usvědčeni ze lží a pokusů o manipulaci. Zvažte také prosím i Vy, zda ve svém životě potřebujete více vodu nebo plyn, a zkuste si představit, že Vám z kohoutku teče páchnoucí černá tekutina.

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter