Konec vinařů na Moravě aneb Jižní Morava ohrožena HF

Česká firma MND Drilling Services hodlá zkoumat BP na Mikulovsku koncem roku 2013

(JM): Bohemia Foreland Exploration se jmenuje projekt na průzkum BP na Mikulovsku – ve slínovcích.

Mýty o neškodnosti HF v ČR zaznívají i z úst absolventa Vysokého učení technického v Brně, obor podnikové finance a obchod. Svou manažerskou kariéru zahájil v břeclavském podniku Fosfa. Ředitelem MND DS je od května 2010. Pan ředitel René Kachyňa mj. uvádí: „Voda je max. 300 m pod povrchem a štěpení probíhá od 2 – 4 km.“ Tato fráze, kterou užívají všichni příslušníci HF lobby jako jeden muž, se snaží navodit situaci, že obavy o znečištění pitné vody jsou falešné. Opak je ale pravdou.

Podívejme se, jaká je realita:

Berounsko – voda minimálně do 500 m (břidlice s BP tu jsou jen v 600 m!!). Případná zpětná voda – radioaktivní.
Trutnovsko – voda i do 500 m, co se týče IDY až 1500 m!! (silur. břidlice tu nejsou vůbec  – perm karbonské někdy vykliňují i na povrch – nejdou těžit!!). Případná zpětná voda – radioaktivní.
Beskydsko – plynonosné by mělo být menilitové souvrství, na něj ale vázáno i zvýšené množství uranu. Souvrství většinou dnes netvoří souvislé polohy se stabilní mocností, ale je dezintegrováno do celé řady tektonických šupin a čoček – tj. je netěžitelné metodu HF. Hloubka uložení se pohybuje od 0,5 km (do odhadnutých) 8 km (sic!) A silná tektonika. Sesuvná území. Případná zpětná voda – radioaktivní.
Mikulovsko (Vídeňská pánev)  –  hloubka břidlic od 4,5 km do 8 km (Euceurs studie 2011) nebo 2 – 4,8 až 8 km (ČGS, 2011). Průměrná cena vrtu by ale byla 24 mil dolarů! Tektonika nízká (ČGS, 2011) .

Avšak při vědomí, že vrty netěsní – nelze pustit HF ani na Jižní Moravu, která má nejlepší podmínky na HF. Přišla by o pitnou vodu a vinařině by HF udělala křížek (spotřebitelům někdy stačí i „placebo efect“ : HF je tam, kdovíjaká bude kvalita vína s jedem v podzemí?). Krom toho mám neodvratný dojem, že Jižní Morava zrovna neoplývá dostatkem vláhy, aby se mohlo plýtvat vodou na HF, nebo ano?

Pan ředitel se tedy dost mýlí a hlavně nehodnotí problém systémově, je zahleděn pouze do svých plánů, které ale mají širší dopady, než myslí. A možná se mýlí i v tom, že občané Jižní Moravy a vinaři, až se dozví o HF pravdu, budou s tuto metodou souhlasit. Podobně se totiž probudili jen kousek přes hranici v Rakousku – v té samé geologické struktuře – kde OMW chtěli štěpit dokonce jen vodou bez chemie. Zemědělci je oprávněně vyprovodili.

http://www.kkcg.eu/cs/tisk-media/rozhovory-a-citace/item/393-rozhovor-v%C3%BDkonn%C3%A9ho-%C5%99editele-mnd-drilling-services-pro-lidov%C3%A9-noviny-ze-dne-13-%C3%BAnora-2012

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter