Konec vinařů na Moravě aneb Jižní Morava ohrožena HF

Česká firma MND Drilling Services hodlá zkoumat BP na Mikulovsku koncem roku 2013

(JM): Bohemia Foreland Exploration se jmenuje projekt na průzkum BP na Mikulovsku – ve slínovcích.

Mýty o neškodnosti HF v ČR zaznívají i z úst absolventa Vysokého učení technického v Brně, obor podnikové finance a obchod. Svou manažerskou kariéru zahájil v břeclavském podniku Fosfa. Ředitelem MND DS je od května 2010. Pan ředitel René Kachyňa mj. uvádí: „Voda je max. 300 m pod povrchem a štěpení probíhá od 2 – 4 km.“ Tato fráze, kterou užívají všichni příslušníci HF lobby jako jeden muž, se snaží navodit situaci, že obavy o znečištění pitné vody jsou falešné. Opak je ale pravdou.

Podívejme se, jaká je realita:

Berounsko – voda minimálně do 500 m (břidlice s BP tu jsou jen v 600 m!!). Případná zpětná voda – radioaktivní.
Trutnovsko – voda i do 500 m, co se týče IDY až 1500 m!! (silur. břidlice tu nejsou vůbec  – perm karbonské někdy vykliňují i na povrch – nejdou těžit!!). Případná zpětná voda – radioaktivní.
Beskydsko – plynonosné by mělo být menilitové souvrství, na něj ale vázáno i zvýšené množství uranu. Souvrství většinou dnes netvoří souvislé polohy se stabilní mocností, ale je dezintegrováno do celé řady tektonických šupin a čoček – tj. je netěžitelné metodu HF. Hloubka uložení se pohybuje od 0,5 km (do odhadnutých) 8 km (sic!) A silná tektonika. Sesuvná území. Případná zpětná voda – radioaktivní.
Mikulovsko (Vídeňská pánev)  –  hloubka břidlic od 4,5 km do 8 km (Euceurs studie 2011) nebo 2 – 4,8 až 8 km (ČGS, 2011). Průměrná cena vrtu by ale byla 24 mil dolarů! Tektonika nízká (ČGS, 2011) .

Avšak při vědomí, že vrty netěsní – nelze pustit HF ani na Jižní Moravu, která má nejlepší podmínky na HF. Přišla by o pitnou vodu a vinařině by HF udělala křížek (spotřebitelům někdy stačí i „placebo efect“ : HF je tam, kdovíjaká bude kvalita vína s jedem v podzemí?). Krom toho mám neodvratný dojem, že Jižní Morava zrovna neoplývá dostatkem vláhy, aby se mohlo plýtvat vodou na HF, nebo ano?

Pan ředitel se tedy dost mýlí a hlavně nehodnotí problém systémově, je zahleděn pouze do svých plánů, které ale mají širší dopady, než myslí. A možná se mýlí i v tom, že občané Jižní Moravy a vinaři, až se dozví o HF pravdu, budou s tuto metodou souhlasit. Podobně se totiž probudili jen kousek přes hranici v Rakousku – v té samé geologické struktuře – kde OMW chtěli štěpit dokonce jen vodou bez chemie. Zemědělci je oprávněně vyprovodili.

http://www.kkcg.eu/cs/tisk-media/rozhovory-a-citace/item/393-rozhovor-v%C3%BDkonn%C3%A9ho-%C5%99editele-mnd-drilling-services-pro-lidov%C3%A9-noviny-ze-dne-13-%C3%BAnora-2012

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter