Tisková zpráva 1.6.2012

Břidlicový plyn aneb ožehavé téma 4

Šokující fakta z ČR:

Zázračná neprůzračná legislativa!

Naše složitá legislativa po roce 1989 rozkvetla mnoha úpravami, novelizacemi a zvýšeními daní a poplatků pro běžné občany našeho „demo“kratického státu. Například daň z nemovitosti stoupla v posledních letech o stovky procent. Některé oblasti legislativy, které se však občanů přímo netýkají, byly jako zázrakem opomenuty. Například prostý občan zaplatí za hektar své stavební parcely na dani z nemovitosti nejméně 10x až 500x více než těžař za povolení těžbě, tedy k plundrování, hektaru naší země. Prostému občanovi se úpravami legislativy krátí příjmy a zvyšují daně a nové daně se zavádí, aby se „naplnila“ státní kasa. Naproti tomu například těžař, i těžař z cizí země, z vytěžené suroviny odvede maximálně 10% průměrné tržní ceny suroviny do státního rozpočtu, pokud si na žádost o podporu nově vzniklých pracovních míst nevymůže, že nemusí odvést zhola nic! A vše přesně podle platného zákona.

Je tedy těžba břidlicového plynu energetickým řešením pro naši ubohou zemi?

Samozřejmě, že není, protože i kdyby se u nás například těžil břidlicový plyn, a i kdyby ho bylo třeba hodně, našemu státu totiž nebude patřit, a to přesně v souladu se zákony naší země. Přesně v souladu se zákony naší země si ho náš stát bude muset koupit za tržní cenu třeba u RWE, která ho nakoupí u těžařů. Kde ho pak ona RWE nakoupí je tedy zcela irelevantní a irelevantní je, zda se vytěží v ČR, v Rusku nebo jinde.

A proč takový spěch s povolením průzkumu metodou HF?

Spěch je proto, že dobře mířený první průzkumný vrt s největší pravděpodobností zničí v průzkumných oblastech vodu, která byla důvodem, proč se v daných oblastech ani za komunistického Československa netěžil uran nebo uhlí. Až dojde ke zničení vody, pro kterou není náhrada a nikdy nebude, tak už to bude jedno a nebude důvod netěžit.

Spěch je též proto, že zřízení těžební oblasti je u nás z hlediska poplatků, které vybírá stát, stále úplný ráj.  Odvody do státní pokladny z vytěžené suroviny jsou nejvýše do 10%, a mohou být až nulové, i když například v afrických koloniích jsou tyto odvody 50-80%. Majitelem národního nerostného bohatství je sice podle zákona stát, ale jen do té doby, než toto bohatství někdo vytěží! Pak se totiž stane soukromým majetkem těžaře. Co, kdyby se na to přišlo, a veřejnost by pak třeba nedovolila další plundrování naší země?

Spěch je též proto, že podle platné legislativy nikdo z úřadů vydávajících povolení za nic neručí a pokuty v případě zničení takto významných zdrojů pitné vody jsou naprosto směšné a zanedbatelné, zase přesně podle platné legislativy. Kolik asi uhradí například firma Hutton Energy Ltd., která v ČR působí prostřednictvím své dceřiné firmy Basgas Energia Czech s.r.o. v případě, že zničí „jen“ pitnou vodu pro 160 tisíc lidí na Náchodsku na dobu „jen“ 1000 let? No přece maximálně do výše svého základního jmění, tedy v daném případě 200 tisíc Kč, a to je pro ni přece více než přijatelné.

Spěch je též proto, že jsou země, kde se takto těží, například USA, kde se z důvodu řídkého osídlení a místní mentality, obyvatelstvo ještě nestačilo vzpamatovat z euforie „levného plynu“, a uvědomit si následky „nového toxického odkazu“ pro lidi, krajinu a životní prostředí v okolí těžby. Co kdyby na to někdo přišel v ČR a těžbu nepovolil?

Spěch je i proto, že krajina, země, fauna i flóra, voda i lidé, vše je bráno z hlediska ekonomického a z hlediska Zákona v České republice, jako naprosto bezcenné.

A protože je spěch a pro těžbu jsou těžaři, úředníci i média – není v tom něco špatně? Neměli by být pro těžbu jen těžaři? Není už čas začít zkoumat, kdo je tak dobře placen, aby za ně prosazoval jejich zájmy?

————————————————————————–

Žádáme prosím pravdivé informace v médiích!

Všichni novináři a lidé činní v médiích, apelujeme na Vás, snažte se informovat objektivně. Prověřujte prosím pravdivost svých informačních zdrojů, jinak Vám hrozí, že budete usvědčeni ze lží a pokusů o manipulaci. Zvažte také prosím i Vy, zda ve svém životě potřebujete více vodu nebo plyn, a zkuste si představit, že Vám z kohoutku teče páchnoucí černá tekutina.

Koalice STOP HF, kolektiv autorů

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter