Tisková zpráva 30.5.2012

Břidlicový plyn aneb ožehavé téma 3

Šokující fakta z USA

(zdroj: Marcellus http://marcellusprotest.org/myths)

Překlad:

Odhalování mýtů o plynovém průmyslu

MÝTUS: Těžba (plynu) v našich státních lesích neměla vliv na malebnost, ekologii nebo rekreační hodnotu našich lesů.

FAKT: Tato těžba měla za následek zničení stromů, volně žijících zvířat a varování před kontaminovanou vodou jsou nyní zveřejněny v obou státních lesích Allegheny a Moshannon. Voda již není vhodná k pití. (Allegheny Defense Project, 09.1.2010)

MÝTUS: Těžba v Marcellus Shale je naprosto bezpečná, společnosti jsou „zodpovědné“.

FAKT: Je zde téměř tolik porušení zákona, kolik je vrtů. Byly zdokumentovány četné případy rozlití kontaminovaných kapalin a výbuchy.

(Zeď hanby průmyslu zemního plynu v Pennsylvánii, Ohrožení životního prostředí hydraulickým štěpením Marcellus Shale od Roberta Myerse, Univerzita Lock Haven)

MÝTUS: Těžba zemního plynu bude zdrojem energie pro Pennsylvánii a sníží naši závislost na zahraniční ropě.

FAKT: Tyto plynárenské společnosti prodávají své pronajaté pozemky anebo firmy do Číny, Koreje, asijským fondům svrchovaného majetku, Japonsku, Indii, Norsku, Německu a Anglii. Plyn je exportován za obrovské zisky na světový trh. (Wall Street Journal, 22. června 2010)

MÝTUS: V důsledku těžby bylo kontaminováno jen několik studen ve venkovských částech Pensylvánie. Městská voda je „bezpečná“.

FAKT:  V povodí řeky Monongahela existuje čtrnáct „čističek“, které přijímají chemicky kontaminovanou vodu ze štěpení, ředí ji a vypouštějí přímo do našich řek.  824,825 liber rozpuštěných pevných látek, 15 053 liber barya, 16 737 liber stroncia, 486 812 liber chloridů je povoleno vypouštět do řeky KAŽDÝ DEN!

(Karel Christen, DrPH, Med) (za rozpuštěné pevné látky se považuje všechno ve vodě, kromě čisté vody a ukazují na přítomnost toxických látek)

MÝTUS: Ředění této vody ze štěpení má malý vliv na kvalitu vody a zdraví.

FAKT: Tato „zpětně získaná voda“ z procesu „štěpení“ je kontaminována stovkami chemikálií, většina z nich způsobuje rakovinu.

(DEP, O & G management BL)

Břidlice v oblasti Marcellus shale mají zvýšenou koncentraci radioaktivity v důsledku přirozeně se vyskytujícího uranu, přibližně 25-30 krát nad přirozenou koncentrací. Voda získaná zpět z těchto vrtů obsahuje 15.000 PCI / l (picoCurie na litr) z rádia. Standard pitné vody pro rádium je 5 pci / L. Většina vrtů v oblasti Marcellus shale posílá zpětně získanou vodu do čistíren odpadních vod ke zředění a vypuštění do našich řek (Poznámka: na řece Monongahela samotné je jich 14). Také vyhazují vyschlé odpady z těžby na různé skládky. (Poznámka: počet případů rakoviny  u lidí žijících v blízkosti těchto toxických skládek dramaticky vzrostl)

Zpráva o radioaktivitě v oblasti Marcellus Shale

MÝTUS: Chemické látky používané ke štěpení nejsou škodlivé.

FAKT: 13 mužů, kteří byli umístěni na základně v Camp Lejeune, Severní Karolína, onemocnělo několik let po požití toxické vody rakovinou prsu. Mnoho dalších lidí žijících u této základny dostalo různé jiné druhy rakoviny. Na této základně byly ve vodě přítomny stejné chemikálie, jaké se používají ke „štěpení“. Stejně chemicky znečištěné vody se v současné době vypouštějí do našich řek! (Benzen, toluen, xylen, atd.)
http://www.mcclatchydc.com/2010/10/29/102856/message-in-marines-calendar-breast.html

„Děti všech věkových kategorií jsou podstatně náchylnější než dospělí na zvýšené riziko rakoviny a jiné nepříznivé vlivy z prakticky všech škodlivin v životním prostředí,“ uvádí se v prezidentské zprávě o rakovině. Květen 2010
http://deainfo.nci.nih.gov/advisory/pcp/pcp.htm

Leukémie je z hlediska toxinů v životním prostředí velmi dobře prostudována.
http://www.empowher.com/leukemias/content/what-tox…

MÝTUS: Upouštění plynu a jeho zapalování (součást procesu těžby na Marcellus Shale), které vydává do ovzduší těkavé organické látky, nepředstavuje zdravotní rizika.

FAKT: V okolí Pittsburghu je výskyt astmatu o 25 procent vyšší než celonárodní průměr a použití rychlé záchranné služby dětmi je třikrát až čtyřikrát vyšší, než celonárodní průměr, což podtrhuje závažnost tohoto onemocnění. Astma dosáhlo epidemických rozměrů a je spojeno se spouštěcími mechanismy v životním prostředí.

Centrum pro výzkum dětské environmentální medicíny, UPMC, Dětské nemocnice
http://www.chp.edu/CHP/PEMC+Research

MÝTUS: Publikace rizik spojených s tímto typem těžby bude vést k odlivu pracovních míst a sníží hospodářský růst v Pensylvánii.

FAKT: náklady spojené se zdravotními dopady vyplývajícími z kontaminovaného vzduchu a vody a čištění životního prostředí budou daleko převyšovat veškeré výhody plynoucí z tohoto odvětví. Fort Worth v Texasu má dnes 77 milionů dolarů dluhů, přes přítomnost tisícovky vrtů od roku 2005.

(NBCDFW.com)

MÝTUS: Těžba plynu v Marcellus shale a pronájmy půdy pro těžbu nemají vliv na hodnotu půdy.

FAKT: Banky nepůjčují na pozemky, kde se těží, nebo které sousedí s těžbou. Pozemek pronajatý na těžbu plynu nebo ropy není způsobilý pro financování FHA, což naznačuje, že federální vláda je znepokojena tím, že nemovitosti ztrácejí hodnotu a devalvace může vést ke ztrátě jejich peněz.

(HUD příručka 4150, 2 pg. 2.7)

Podle odboru ochrany životního prostředí Pensylvánie mohou majitelé nemovitostí, kteří své pozemky pronajali pro těžbu, zjistit, že tak anulovali své pojištění proti posuvům půdy.

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter