Mediální organizace NPR, sdružující 900 nekomerčních vzdělávacích rozhlasových stanic v USA, odvysílala šokující sérii dokumentů o dopadech HF na lidské zdraví v USA

Reportáž „S plynovým boomem se Pensylvánie obává nového toxického odkazu“ podává svědectví o neočekávané zátěži v nákladní dopravě, o problémech s vodou zpětně vyčerpanou z vrtů, o kontaminaci z rozlitých chemikálii a o kontaminaci podzemních vod. Zaznívají hlasy obyvatel, kteří jsou hluboce znepokojeni těžbou, kterou považují za „nové toxické dědictví“ a slovo dostává i lékař, který svým pacientům doporučuje, aby se přestěhovali.
http://www.npr.org/2012/05/14/149631363/when-fracking-comes-to-town-it-s-water-water-everywhere

Reportáž „Nemocní z hydraulického štěpení? Lékaři, pacienti hledají
odpovědi“ odkrývá obavy obyvatel žijících v blízkosti vrtů a jejich strach z neznámých dopadů těžby na zdraví v jejich obci. Lékaři i obyvatelé promlouvají o široké škále problémů, od poryvů zápachu, po záhadné zdravotní symptomy.
http://www.npr.org/2012/05/15/152268475/sick-from-fracking-doctors-patients-seek-answers

Blízká setkání se znečištěním z plynových vrtů“ je reportáž z městečka Silt v Coloradu, kde těžební plošiny zabraly krajinu. I zde se obyvatelé bojí o zdraví a zmiňují „časté pálení očí, škrábání v krku a pocity na zvracení“.  Z jejich výpovědí je zřejmé, že se obávají dlouhodobých účinků hydraulického štěpení na zdraví a nechtějí být pokusnými králíky.
http://www.npr.org/2012/05/15/149998263/close-encounters-with-gas-well-pollution

Reportáž „Zdravotní záznamy by mohly dát odpovědi na otázky ohledně hydraulického štěpení“ zkoumá snahu o získání přístupu do zdravotních záznamů obyvatel severní Pensylvánie, aby bylo možné dokázat existenci
trendů.
http://www.npr.org/2012/05/16/151762133/medical-records-could-yield-answers-on-fracking

Z reportáže „Úsilí města dokázat souvislost mezi hydraulickým štěpením a nemocemi se nepodařilo“ vyplývá, že ne všichni vědci jsou přesvědčeni, že hydraulické štěpení je příčinou různých zdravotních problémů, od krvácení z nosu po rakovinu. Je však zřejmé, že městečko Dish v Texasu rozhodně již není stejné, jako před začátkem těžby plynu.
http://www.npr.org/2012/05/16/152204584/towns-effort-to-link-fracking-and-illness-falls-short

 „Metanová stopa štěpení: detektivní příběh“ je vyprávění o práci Gaby Petron, která se jako vědecká pracovnice v Denveru snažila přijít na zdroj metanu v atmosféře.
http://www.npr.org/2012/05/17/151545578/frackings-methane-trail-a-detective-story

A konečně reportáž „Lékaři v Pensylvánii se obávají tzv. roubíkového zákona“ se zabývá novými pravidly, která umožňují lékařům zjistit obchodní tajemství těžařů – přesné složení chemikálií, které používají k hydraulickému štěpení – ale zakazují toto složení komunikovat komukoliv dalšímu.
http://www.npr.org/2012/05/17/152268501/pennsylvania-doctors-worry-over-fracking-gag-rule

Komentář: K a JM:

Celá série o hydraulickém štěpení je velmi dobře zpracovaná a ukazuje, že příslib ekonomického oživení, pracovních příležitostí a čisté energie je iluzí, kterou stroj na propagandu prodává obyvatelům. Budeme u nás hloupější a nepoučíme se z chyb v USA, když fakta hovoří zcela jasně?

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter