Mediální organizace NPR, sdružující 900 nekomerčních vzdělávacích rozhlasových stanic v USA, odvysílala šokující sérii dokumentů o dopadech HF na lidské zdraví v USA

Reportáž „S plynovým boomem se Pensylvánie obává nového toxického odkazu“ podává svědectví o neočekávané zátěži v nákladní dopravě, o problémech s vodou zpětně vyčerpanou z vrtů, o kontaminaci z rozlitých chemikálii a o kontaminaci podzemních vod. Zaznívají hlasy obyvatel, kteří jsou hluboce znepokojeni těžbou, kterou považují za „nové toxické dědictví“ a slovo dostává i lékař, který svým pacientům doporučuje, aby se přestěhovali.
http://www.npr.org/2012/05/14/149631363/when-fracking-comes-to-town-it-s-water-water-everywhere

Reportáž „Nemocní z hydraulického štěpení? Lékaři, pacienti hledají
odpovědi“ odkrývá obavy obyvatel žijících v blízkosti vrtů a jejich strach z neznámých dopadů těžby na zdraví v jejich obci. Lékaři i obyvatelé promlouvají o široké škále problémů, od poryvů zápachu, po záhadné zdravotní symptomy.
http://www.npr.org/2012/05/15/152268475/sick-from-fracking-doctors-patients-seek-answers

Blízká setkání se znečištěním z plynových vrtů“ je reportáž z městečka Silt v Coloradu, kde těžební plošiny zabraly krajinu. I zde se obyvatelé bojí o zdraví a zmiňují „časté pálení očí, škrábání v krku a pocity na zvracení“.  Z jejich výpovědí je zřejmé, že se obávají dlouhodobých účinků hydraulického štěpení na zdraví a nechtějí být pokusnými králíky.
http://www.npr.org/2012/05/15/149998263/close-encounters-with-gas-well-pollution

Reportáž „Zdravotní záznamy by mohly dát odpovědi na otázky ohledně hydraulického štěpení“ zkoumá snahu o získání přístupu do zdravotních záznamů obyvatel severní Pensylvánie, aby bylo možné dokázat existenci
trendů.
http://www.npr.org/2012/05/16/151762133/medical-records-could-yield-answers-on-fracking

Z reportáže „Úsilí města dokázat souvislost mezi hydraulickým štěpením a nemocemi se nepodařilo“ vyplývá, že ne všichni vědci jsou přesvědčeni, že hydraulické štěpení je příčinou různých zdravotních problémů, od krvácení z nosu po rakovinu. Je však zřejmé, že městečko Dish v Texasu rozhodně již není stejné, jako před začátkem těžby plynu.
http://www.npr.org/2012/05/16/152204584/towns-effort-to-link-fracking-and-illness-falls-short

 „Metanová stopa štěpení: detektivní příběh“ je vyprávění o práci Gaby Petron, která se jako vědecká pracovnice v Denveru snažila přijít na zdroj metanu v atmosféře.
http://www.npr.org/2012/05/17/151545578/frackings-methane-trail-a-detective-story

A konečně reportáž „Lékaři v Pensylvánii se obávají tzv. roubíkového zákona“ se zabývá novými pravidly, která umožňují lékařům zjistit obchodní tajemství těžařů – přesné složení chemikálií, které používají k hydraulickému štěpení – ale zakazují toto složení komunikovat komukoliv dalšímu.
http://www.npr.org/2012/05/17/152268501/pennsylvania-doctors-worry-over-fracking-gag-rule

Komentář: K a JM:

Celá série o hydraulickém štěpení je velmi dobře zpracovaná a ukazuje, že příslib ekonomického oživení, pracovních příležitostí a čisté energie je iluzí, kterou stroj na propagandu prodává obyvatelům. Budeme u nás hloupější a nepoučíme se z chyb v USA, když fakta hovoří zcela jasně?

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter