Vadná cementace vrtů na HF – důkaz přímo od Chesapeake, zdroj BBC

BBC – http://www.bbc.co.uk/news/uk-17448428  v minutě 8:06 o vadném cementu hovoří Brian Grove z Chesapeake, USA.)

Vraťme se ještě k těsnosti vrtů, která je dle HF lobby při průniku vrtu zvodnělými vrstvami x krát jištěna včetně cementace, aby byl vrt těsný a neunikalo podél něj znečištění (chemie, metan).

Překlad z dokumentu BBC:

Brian Grove: „V některých případech to vypadá, že když usychal cement, metan pod vysokým tlakem mu ve správném usychání zabránil a umožnil vytvoření kanálků na vnějšku obalu, což poté umožnilo metanu dostat se do mělčí zóny a poté do pitné vody.“

 Komentář JM:
Tímto a mnoha dalšími je vyřazeno tvrzení experta firmy Cuadrilla Benady: Ve 40 tisících vrtech, které fungují v USA, nebyl nikdy a nikde potvrzen jejich únik do podzemních vod,“ dodal Benada. (pro ČT 24: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/176544-plynari-bridlicovy-plyn-mnohem-cistsi-zdroj-nez-uhli/). Ukazuje, že pan Benada není expertem a navíc je lhář. Proč, ví jen on a Ti, kteří si ho najali.

Komentář odborníka z Cheasapeake naplnil mou předpověď. Metan pod vysokým tlakem zabrání, aby cement byl těsný a metan pak uniká vně podél tělesa vrtu. Jak často se tak děje, se pokusíme zjistit. Faktem zůstává, že těžaři se to snažili tajit desetiletí…

I kdyby se povedlo utěsnit vrt cementem, v ČR zatím nejsou jednolité a několik metrů až desítek metrů mocné lavice břidlic jako tomu je v USA. Navíc tu jsou časté (narozdíl od USA) tektonické zlomy – pukliny i kilometry hluboké a táhnoucí se na km daleko, které způsobí snadno úniky metanu i chemie dopitné vody a jecih vytěkání do ovzduší. Tyto pukliny nikdo samozřejmě netěsní, navíc jich je četná řada zcela neznámých, případně se otevřou až štěpením. Z těchto důvodů je pustit do ČR HF metodu opravdovým šílenstvím, zákazem myslet.

Nemluvě o tom, že některá průzkumná území jsou zemětřesné zóny. Takže i kdyby se vše povedlo technologicky a nebyla zasažena při frakování žádná tektonická linie, nové zemětřesení, které je např. na Trutnovsku statisticky prakázáno jednou za 120 let (a dosahuje 6 stupně Richterovy škály) – může pak způsobit úniky jedovaté šlichty novými puklinami, která se může uvolňovat v závislosti na rychlosti oběhu podzemní vody i staletí.

Nezodpovědnost HF lobby zde tedy představuje podobný extrém, jako stavět jaderné elektrárny na pobřeží moře nebo v seizmicky aktivních oblastech.

Abychom byli konkrétní, tak tato rizika připravují Cuadrilla a pan Benada, Hutton Energy a Vlastimila Dvořáková z české geologické služby a firma GET s.r.o. s panem Lhotským. Přesto, že paní Dvořáková byla upozorněna na našich stránkách, a dobře o tom ví, aby byla korektní, dovolí si nadále opakovat svá falešná tvrzení o neškodnosti HF metody (naposledy Události, ČT1, 25.5.2012), které přejala do její stejně falešné zprávy o HF v ČR z roku 2011, kterou vypracovala pro ČGS, co se vlivu HF metod na území ČR týče. A byla to ona, kdo zcela chybně, právě proto, že nezná oblastní geologii ani problematiku ŽP a ochranu vod, uvedla ve své zprávě jako potenciální území všechny dnes uvažované průzkumné plochy a bagatelizovala vliv HF metod na ŽP. Přesto, že ho připustila! Tím je v rozporu i se svým TV výrokem. Je faktem, že není vinna jen ona, ale chybně nastavený systém legislativy a fungování MŽP. Za správně nastaveného systému, by studie sice mohla stanovit ona průzkumná území jako potenciáně vhodná z hlediska výskytu BP (pomineme-li fatální neznalost geologické stavby všech PÚ), ale další subjekty MŽP měly všechna PÚ vyloučit minimálně (odhlédneme-li od geologické stavby) z hlediska ochrany vod, PHO, CHOPAV, NATURY 2000, maloplošných i velkoplošných chráněných území, hustoty osídlení atd.

Autor příspeěvku je vodař s 20 letou zkušeností včetně hdonocení vlivu EIA a sanací starých zátěží a to i na vodách. Zde rovněž vychází z konzultací problematiky s vědeckou radou KSHF.

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter