Hnutí DUHA se připojilo ke Koalici s Velkou výzvou a dopisem. Děkujeme.

Milí přátelé,

Hnutí DUHA se chce připojit ke koalici Stop HF.

S plány energetických firem, které chtějí v české krajině použít hydraulické štěpení k těžbě břidlicového plynu, nesouhlasí desítky tisíc lidí, postižené obce, vědci, občanské organizace i místní senátoři. Máme stejný názor.

Dobývání břidlicového plynu má nesporné plus: snížilo by nechtěnou a nebezpečnou závislost naší ekonomiky na dovozu zemního plynu z Ruska.

Přesto soudíme, že převažují silné a důležité argumenty proti těžbě.

Především by sice snížila dovoz ruského plynu – ale snížila by ji jen zanedbatelně. Možnosti českých ložisek jsou příliš malé na to, aby nějak významně přispěly k naší energetické bezpečnosti. Přiznává to dokonce i ministerstvo průmyslu a obchodu: náměstek ministra Pavel Šolc soudí, že naše „zásoby nebudou mít naprosto zásadní význam“. A český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška řekl: „Pevně doufám, že se u nás břidličný plyn těžit nebude. Alespoň ne způsobem jako v USA. Je to prasárna vůči životnímu prostředí.“

Domácí dobývání nesníží ani horentní účty, které české domácnosti platí za energii. Těžební společnosti by svoji produkci z břidlicových ložisek samozřejmě prodávaly za světovou tržní cenu zemního plynu.

Přitom povolením hydraulického štěpení by stát riskoval čistotu důležitých zásob podzemní pitné vody. Těžba by také poznamenala naši krajinu v takových místech, jako je Náchodsko, Český kras nebo Beskydy.

Řešením je pouze rozhýbat inovace, které postupně sníží naši závislost na dražších a dražších fosilních palivech: na zemním plynu, ropě a uhelných dolech. Potřebujeme nastartovat ekonomiku, která bude vyrábět více – a zajistí lepší životní standard – s menší spotřebou energie. Pouze tak se zbavíme vysokého dovozu energie. Pouze tak srazíme vyšší a vyšší účty, které rodiny a podniky platí za energii. A pouze tak zajistíme spolehlivé dodávky energie pro domácnosti i průmysl, aniž bychom za ně platili špinavým vzduchem, kontaminovanou vodou a poškozenou krajinou.

Proto Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje podle úspěšného britského vzoru nový zákon, který stanoví, že Česko bude snižovat závislost na drahých fosilních palivech – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe totiž investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech.

A proto se chceme připojit k Vaší koalici.

Bude nám ctí s Vámi spolupracovat.

S pozdravem

   
Vojtěch Kotecký
programový ředitel
Hnutí DUHA

Uveřejněno v rubrice
One comment on “Hnutí DUHA se připojilo ke Koalici s Velkou výzvou a dopisem. Děkujeme.
  1. Ing. Jiří Jedlička napsal:

    S potěšením jsem si přečetl dopis od pana Vojtěcha Koteckého. Za jeho přístup a přistup Hnutí DUHA je skutečně potřeba poděkovat. Se známým : jeden za všechny a všichni za jednoho docílíme přijetí zákona na úplné zastavení metody HF ( hydraulického štěpení), která je skutečně hlavně v českých podmínkách pro těžbu břidlicového plynu nepoužitelná!!!! Se slovy Václava Bartuišky, velvyslance pro energetickou bezpečnost státu, : „Je to prasárna vůči životnímu prostředí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter