Hnutí DUHA se připojilo ke Koalici s Velkou výzvou a dopisem. Děkujeme.

Milí přátelé,

Hnutí DUHA se chce připojit ke koalici Stop HF.

S plány energetických firem, které chtějí v české krajině použít hydraulické štěpení k těžbě břidlicového plynu, nesouhlasí desítky tisíc lidí, postižené obce, vědci, občanské organizace i místní senátoři. Máme stejný názor.

Dobývání břidlicového plynu má nesporné plus: snížilo by nechtěnou a nebezpečnou závislost naší ekonomiky na dovozu zemního plynu z Ruska.

Přesto soudíme, že převažují silné a důležité argumenty proti těžbě.

Především by sice snížila dovoz ruského plynu – ale snížila by ji jen zanedbatelně. Možnosti českých ložisek jsou příliš malé na to, aby nějak významně přispěly k naší energetické bezpečnosti. Přiznává to dokonce i ministerstvo průmyslu a obchodu: náměstek ministra Pavel Šolc soudí, že naše „zásoby nebudou mít naprosto zásadní význam“. A český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška řekl: „Pevně doufám, že se u nás břidličný plyn těžit nebude. Alespoň ne způsobem jako v USA. Je to prasárna vůči životnímu prostředí.“

Domácí dobývání nesníží ani horentní účty, které české domácnosti platí za energii. Těžební společnosti by svoji produkci z břidlicových ložisek samozřejmě prodávaly za světovou tržní cenu zemního plynu.

Přitom povolením hydraulického štěpení by stát riskoval čistotu důležitých zásob podzemní pitné vody. Těžba by také poznamenala naši krajinu v takových místech, jako je Náchodsko, Český kras nebo Beskydy.

Řešením je pouze rozhýbat inovace, které postupně sníží naši závislost na dražších a dražších fosilních palivech: na zemním plynu, ropě a uhelných dolech. Potřebujeme nastartovat ekonomiku, která bude vyrábět více – a zajistí lepší životní standard – s menší spotřebou energie. Pouze tak se zbavíme vysokého dovozu energie. Pouze tak srazíme vyšší a vyšší účty, které rodiny a podniky platí za energii. A pouze tak zajistíme spolehlivé dodávky energie pro domácnosti i průmysl, aniž bychom za ně platili špinavým vzduchem, kontaminovanou vodou a poškozenou krajinou.

Proto Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje podle úspěšného britského vzoru nový zákon, který stanoví, že Česko bude snižovat závislost na drahých fosilních palivech – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe totiž investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech.

A proto se chceme připojit k Vaší koalici.

Bude nám ctí s Vámi spolupracovat.

S pozdravem

   
Vojtěch Kotecký
programový ředitel
Hnutí DUHA

Uveřejněno v rubrice
One comment on “Hnutí DUHA se připojilo ke Koalici s Velkou výzvou a dopisem. Děkujeme.
  1. Ing. Jiří Jedlička napsal:

    S potěšením jsem si přečetl dopis od pana Vojtěcha Koteckého. Za jeho přístup a přistup Hnutí DUHA je skutečně potřeba poděkovat. Se známým : jeden za všechny a všichni za jednoho docílíme přijetí zákona na úplné zastavení metody HF ( hydraulického štěpení), která je skutečně hlavně v českých podmínkách pro těžbu břidlicového plynu nepoužitelná!!!! Se slovy Václava Bartuišky, velvyslance pro energetickou bezpečnost státu, : „Je to prasárna vůči životnímu prostředí.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter