Břidlicový plyn údajně sníží závislost na Rusku. Výborná blamáž od HF lobby.

Je neuvěřitelné, jak snadno se šíří blud, pakliže je jednoduchý a dostatečně demagogický a vystihne nějaké slabé národní místo. (Ještě podivnější je, že jej převezmou novináři, aniž si ověří realitu.) Zřejmě tím slabým místem našeho národa je závislost na Rusku. Jak vykřikl dnes nějaký fanatik na diskusi v IDNES: raději cokoli, než závislost na Rusku v čemkoli. Ubohý chlapec. Ze 14 % v dovozu zemního plynu závisíme i na Norsku. Proboha!

Takže musíme opravit onen blud, aby nebyl bludem:

1. Proboha, závisíme v dodávkách zemního plynu na Rusku a  Norsku (pochopitelně již nikdo nedodává, že jejich zásoby jednou dojdou!!!). Pravda, už to nezní tak znepokojivě.

2. Otázka, máme snad dodávat plyn a tudíž záviset na Patagonii nebo na co nejbližších zdrojích (cena za dopravu by snad měla asi mít roli na ceně plynu?).

3. HF metoda je tak drastická, že nové a správné heslo (i se všemi riziky údajné nespolehlosvosti ruských dodávek, ale upřímně, myslíte si, že Rusové nechtějí naše peníze) zní: než těžba BP HF metodou, to raději závislost na Rusku a Norsku, či čemkoli okolo ČR.

4. Z čeho vychází odhady zásob BP? Ze spekulací. Původní odhady v USA byly před měsícem poníženy o 50%!! Původní odhady polských zásob byly skoro v témže čase sníženy na 10% původních odhadů. Přesto novináři a ČT na základě šikovných konstrukcí HF lobby uvádí, že zásoby BP plynu ve světě se odhadují jako čím dále větší.  O Polsku pak píší, že to je výborné, že mají na 30 – 50 let zemního plynu. Neříkají, co říkali ještě před dvěma měsíci: Polsko má zásoby BP na 300 let. A novináři? Vesele na lep sedají.

5. V ČR byla vymezena 3 území. Berounsko (96 km2), Trutnovsko (777 km2) a Meziříčí (946 km2).  Pokud někde je BP, pak smysl pro těžbu mají stovky km2. Můžeme tedy škrtnout Berounsko, že by v něm mělo jít o těžbu – je to vyloučeno. Trutnovsko by smysluplnou rozlohou snad mělo, jen drobná potíž: není tu vůbec silurský plyn. Silurské břidlice, jako nositel očekávaného plynu, zde chybí (ostrůvkovité polohy bitumenních břidlic tu jsou, ale v jezerních a říčních uloženinách o mocnosti od decimetrů po metry – tedy z hlediska těžby HF metodou opravdu směšné). Škrtáme  tedy obě marné snahy Basgas Energia Czech. Zbývá Valašsko. BP tu asi nějaký je. Vzhledem ke složité geologii ale nelze použít HF metodu, neb bude ve střetu s již danými veřejnými zájmy – ochrana vod, přírody, zdraví lidí atd., Můžeme tedy škrtnout i Valašsko. Pokud počítám dobře, tak to je nula procent zásob.

Z výše uvedeného plyne, že není ani co zkoumat. Na to, abychom mohli HF metodu ve všech průzkumných územích i v celé ČR odmítnout, známe dost.

Otázka zní? Může nula procent snížit závislost na Rusku?

 

Tagged with:
Uveřejněno v rubrice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter