Těžba plynu v Beskydech? Bouří se obce i ekologové

Mladá fronta DNES | 1.2.2012 | Rubrika: Kraj Zlínský | Strana: 1 | Autor: Daniela Čunková

Britská firma Cuadrilla, která má v plánu těžit plyn na území Valašska, už dostala povolení k průzkumu. Odvolaly se dvě obce a město Rožnov pod Radhoštěm. Ekologové varují před únikem chemikálií.

ZLÍNSKÝ KRAJ Oslabení vlivu Ruska na evropský trh. To je hlavní důvod, proč chce britská těžařská firma Cuadrilla hledat v pravěkých břidlicích na Valašsku zásoby plynu. Ministerstvo životního prostředí už povolilo průzkum, Rožnov a další dvě obce ale těžaře na své území pustit nechtějí.

„Zaslali jsme dva dopisy na ministerstvo životního prostředí, kde jsme vyslovili nesouhlas s průzkumem na celém katastru města,“ uvedl rožnovský místostarosta Alois Vychodil. Místní lidé mají jasno, Rožnov je centrem turistického ruchu, na území bývalého lázeňského města žádné vrty nepatří.
Těžaři prý ustoupí. „Zavážeme se, že nebudeme provádět žádné práce, které by jim vadily. Nebudeme navrhovat vrtné práce v jejich katastru, pokud si to nepřejí,“ slíbil Stanislav Benada, poradce firmy Cuadrilla a expert na geologii.

Obcím chybí informace

Kvůli současným odvoláním zatím povolení k průzkumu nenabylo právní moci. Těžko říct, jak budou těžaři reagovat a jestli jim vstřícnost vydrží, pokud se proti postaví další obce. Zatím se k Rožnovu přidaly sousední Vigantice a HutiskoSolanec. Ostatní si stěžují na nedostatek informací.
„Zajímalo by mě, jaký je technologický postup. Vyžádali jsme si informace z rožnovské radnice, protože o tom mají přehled. U nás máme nádrž s vodou Stanovnici a obáváme se důsledků na životní prostředí. Stanovnice je prvotní zdroj vody pro široké okolí,“ upozornila starostka obce Karolinka Marie Chovanečkov. Informace rozladily i starostu obce Horní Lideč Josefa Tkadlece. „Je to zásadní a vážná věc. Očekával bych nějaké informace od orgánů státní správy. Naší obce se zřejmě průzkum netýká. Přesto by nám měl někdo říct, co se chystá,“ reagoval Tkadlec. Podobně jsou na tom ve Vsetíně. „V současné době není zcela jasné, kde se průzkumné vrty budou dělat. Nemáme dostatek informací, abychom posoudili šetrnost k přírodě,“ podotkla vsetínská starostka Iveta Táborská.

V Meziříčí se plán líbí

Nic proti těžbě plynu zatím nemají jen ve Valašském Meziříčí. Od začátku prohlašují, že jsou pro. „Jednoznačně to podporuji. Určitě se nebojíme, těžba plynu není těžba uhlí,“ uvedl před časem starosta Meziříčí Jiří Částečka.
Už je stanoveno průzkumné území. Jde o sto katastrálních území a 99 účastníků řízení, kterými jsou obce. Zasahuje od Hranic na Moravě po Vsetín a Karolinku a od Valašského Meziříčí po Rožnov. Jde přes Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký kraj. Vrty jsou plánované do hloubky 2,5 až 4,5 kilometru. »
I když se jedná zatím jen o průzkum, na poplach už bijí místní ekologové. Ti připomínají riziko úniku chemikálií při těžbě a mají obavy ze znečištění spodních vod. „Pokud by došlo k úniku chemikálií třeba u Zubří, může to znečistit spodní vody až po Přerov,“ uvedl Milan Orálek, šéf ekologů z Meziříčí.
Tvrdé podmínky si hned na začátku klade i CHKO Beskydy. „Musí se vyhnout maloplošným chráněným územím, první a druhé zóně CHKO. Průzkum nesmí ovlivnit předmět ochrany evropsky významné lokality Beskydy a ptačích oblastí,“ vyjmenoval František Šulgan z CHKO Beskydy.
Těžaři obavy chápou, tvrdí ale, že vychází z neznalosti. Údajně se není čeho bát. „Technologie je velmi bezpečná. Po stránce používaných chemikálií jde o minimální množství. Navíc jsou to v podstatě typy látek, které používáme denně jako třeba jar,“ spočítal Benada. Nová technologie by podle něj měla přinést lidem práci a také příjmy do pokladny měst a obcí.
A jak průzkum vypadá? Do země se vhání voda s minimálním množstvím chemikálií a jemným pískem. „Voda pod tlakem rozpuká horninu, přes pukliny získáme plyn,“ popsal Benada. Pokud první výsledky měření dopadnou dobře, britská firma se k těžbě může spojit s některým z větších hráčů na evropském plynařském trhu.
Těžaři si zdejší oblast vytipovali po konzultaci s geology. V první fázi firma prostuduje výsledky průzkumů a udělá seizmická měření. Pokud vše dobře dopadne, vyvrtá první tříkilometrový průzkumný vrt. Těžba plynu by mohla začít za šest až osm let.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Zlínský kraj

Uveřejněno v rubrice
2 comments on “Těžba plynu v Beskydech? Bouří se obce i ekologové
 1. posílám odkaz na tyto stránky panu starostovi do Valmezu:))

 2. Věra Kohlertová napsal:

  Vážení občané v Beskydech, nevymlouvejte se na nedostatek informací – na http://www.ne-plyn.hys.cz je informací o katastrofálních důsledcích těžby plynu
  na krajinu i podzemní vody DOSTATEK ! – Nejde o nic jiného, než zisk pro Britskou firmu ! – Nám, českým občanům zbyde jen zdevastovaná krkajina, kontaminované vodní zdroje a oči pro pláč ! ! ! At si britská těžařská společnost těží v Britanii, ne?!!

  Pro zajímavost přidávám úryvek z dopisu člověka, který žije od r.69 v Kanadě a posledních několik let cestuje po střední a jižní Americe – píše o tom, jak se zahraniční těžařské společnosti chovají v jižní Americe:

  V tom kapitalismu je to proste – za penize vsechno, prave mi to tady bylo opet pripomenuto. Ja jsem si cenil Canady ze tam tak dobre chrani prirodu prisnymi zakony a regulacemi – az jsem prijel do jizni a nyni stredni Ameriky kde jsem se dozvedel ze nejvetsimi nicitely prirody jsou tady prave kanadani, tedy jejich dulni podniky ktere nici prirodu zpusobem nevidanym. Z Canady je s tim vyhnali, tam by si neco takoveho ani nedovolili ale protoze tady existuje korupce tak se na prirodu neberou ohledy. Vyslo treba najevo ze canadani tezi zlato v Chile, k produkci je zrejme treba hodne vody a protoze tam v horach kdyz zavladne zima te vody moc neni tak ti kanadani zavedli topeni pod ledovce aby rychleji odtavaly i v zime jen proto aby mohli tezit zlato. Splodinami z tezeni toho zlata zamorili cele udoli v podhuri ktere bylo driv zemedelske ale nyni jedovate – tak co si asi myslim o kanadanech nyni? Ale to je vse kapitalismus. Neni divu ze ti moudrejsi liode v severni americe popisuji tu dobu kdy ja jsem byl jesate v Cesku jako – PROTECTIVE SOCIETY – kapitalismus zcela urcite nesetri nikoho. …….
  MYSLÍM, ŽE TO MLUVÍ ZA VŠE, nebo ani to vám nestačí?
  Výmluvy na „nezávislost“ na ruských zdrojích jsou výsměch !!! – Co je Britanii do toho, na kom my jsme závislí ?!! – CHCETE BÝT TEDY ZÁVISLlÍ NA Velké Britanii – nebo Australii – nebo Kanadě ? ! ! ! ?
  Myslíte, že těžařskou firmu zajímá něco jiného, než její zisk ? –

  NENÍ SNAD ŠKKUJÍCÍ, že Ministerstvo ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, jehož primárním úkolem by snad měla být ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ CHRÁNIT , vystupuje protizákonně ??? – samo ministerstvo porušuje zákony, na jejichž dodržování by mělo dohlížet !
  ( viz zákony na ochranu přírody a ochranu vodních zdrojů)
  Za to jsou snad ministerští úředníci placeni z našich daní, ne?!!! Je evidentní, že tam sedí zlatokopové, kteřé tuší, že své „koryto“ nemají nadlouho – takže se snaží opět „urvat co se dá !!! VÝSMĚCH,! ! !
  OPĚT PLIVNUTÍ DO TVÁŘE OBČANŮM TÉTO ZEMĚ !!! –

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter