Pan ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navštívil se svými náměstky Božanov kvůli BP.

Na osobní pozvání paní Horníkové, které setkání organizovala,  jsem se mohl za Koalici STOP HF účastnit jednání pana ministra ŽP Tomáše Chalupy, jeho náměstka pana Libora Ježka a Tomáše Tesaře se starosty PÚ Trutnovsko jako host.

Pan ministr byl na jeho žádost informován starosty o hlavních aspektech odporu vůči těžbě i průzkumu plynu v regionu.

Potvrdil, že MŽP vidí a slyší jasné stanovisko starostů a snad i občanů, a vysvětlil, že správné rozhodnutí chtělo čas s tím, že je obtížné balancovat v legislativě, která HF neobsahuje, tak, aby MŽP nyní nečelilo žalobám ze strany těžařů.

Po rozsáhlé dikusi pan ministr oznámil, že rozhodnutí MŽP HK zruší a vrátí zpět do první instance – tedy na MŽP HK k novému rozhodnutí.

To je hodně dobrá zpráva a děkujeme. Pro nás to znamená první velké vítězství. Ale bitva pokračuje. Budeme nyní mířit na vládu, český parlament a evropský parlament (jak ukazují poslední hodiny i ten je lobován).

Neradujme se, že jsme vyhráli, jak mi někdo již píše. Naopak. Musíme zesílit tlak, dostat to opravdu ke každému člověku v celé ČR. Podepisovat dále petici (nikoli elektronicky, jak se stála do kola ozývají nové rady), zřizovat kontaktní místa, rozesílat maily, šířit prostě tu zvěst, že HF je nepřijatelná technologie pro ČR i EU už jen kvůli hustotě obyvatelstva.

Jinak mozkový trust Koalice v noci dokončil návrh zákona, zbývá dopsat důvodou zprávu. Zkusíme připravit návrh vládního maratoria. Podklady do jednání Evropské strany zelených (EGP), byly odeslány dnes v 16:30 přes do vedení strany Zelených. EGP chytá přednést zákaz HF na půdě Evropského parlamentu. Podklady budou viset během zítra na netu v dokumentech.

JM

 

 

Tagged with: ,
Uveřejněno v rubrice
9 comments on “Pan ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navštívil se svými náměstky Božanov kvůli BP.
 1. Milan Šklíba napsal:

  Pokládám za nezbytné, aby těžaři poskytli informaci o tom, kolik vrtů by bylo nezbytné provést, resp jaké množství plynu je ekonomické v dané lokalitě těžit, a jaká je pravděpodobnost, že nedojde ke kontaminaci podzemních vod plynem (hořící voda) nebo použitými kapalinami.

 2. Marcela Beranová napsal:

  Pro dokreslení přístupu Hutton Energy – jejich tisková zpráva k rozhodnutí ministra zde: http://www.basgas.com/docs/default-document-library/hutton-energy_mzp-trutnovsko_prohlaseni_10042012_cz.pdf. Oni zisky z našeho plynu opravdu hodně chtějí, ať to stojí co to stojí. Tohle bude ještě dlouhý boj.

 3. Ing. Jiří Jedlička napsal:

  Na Trutnovsku a Náchodsku z důvodu geologických podmínek velmi složitých svoji tektonikou není žádný předpoklad toho, že by zde bylo těžitelné ložisko plynu! Tento závěr lze dovodit již z provedených vrtů uranového průzkumu za dob předrevolučních ( 1989).
  Předchozím průzkumům v rámci těžby černého uhlí byla jak východní část podkrkonošské pánve, tak i jzápadní křídlo české části pánve vnitrosudetské (jedná se o celou navrhovanou oblast pro průzkum a těžbu BP),byla v minulosti intenzivně geologicky zkoumána. Pro úplné zrušení HF metody z důvodů ohrožení vodních zdrojů je geologická prozkoumanost v oblasti Náchodska a Trutnovska dostatečná! Břidlicový plyn vzhledem ke zmíněným rizikům a rozložení bitumenních hornin zde nelze těžit metodou hydraulického štěpení!!! To nedopustíme!!!!

 4. Marcela Beranová napsal:

  Pan Šklíba: vzhledem k tomu, že dosud nebylo „vědecky dokázáno“, že by kontaminace vod v oblastech těžby přímo souvisela s HF, lze předpokládat, že by vás uklidňovali tím – že nic nebylo dokázáno. O počtu vrtů možná mají své představy – nechce se mi věřit, že by do toho šli opravdu bez důkladné studie dostupných materiálů – ale těžko si myslet, že nás s nimi budou seznamovat. Prozatím musíte vycházet z toho, že počítají se dvěma – je otázka, nakolik mají možnost – v hranicích platné legislativy – toto číslo zvyšovat. Tady půjde určitě o únosnou mez investic. Mě připadá, že naprosto nepočítají s tím, že by k těžbě nedošlo.
  Shrnuto – ptát se můžete na cokoliv, ale pravdu vám neřeknou, protože jde o jejich byznys.

 5. AP napsal:

  During a keynote lunch speech at the conference presented by the Colorado Oil and Gas Association, Halliburton Co. CEO Dave Lesar talked about addressing public concerns about hydraulic fracturing, which extracts natural gas by blasting a mix of water, chemicals and sand underground.
  He raised a container of Halliburton’s new fracking fluid made from materials sourced from the food industry, then called up a fellow executive to demonstrate how safe it was by drinking it, according to two attendees.
  The executive mocked reluctance, then took a swig.
  What he drank was apparently CleanStim, which when Halliburton announced it in November was undergoing field trials. A Halliburton spokeswoman didn’t respond to a question asking how that executive is doing now, or who he is. Instead, she referred a reporter to a web page on CleanStim. The Houston company, which has operations in about 80 countries, has said the product shouldn’t be considered edible.

  Read more: http://www.foxnews.com/us/2011/08/23/halliburton-exec-takes-swig-fracking-fluid/#ixzz1ronGYpLb

  Ve zkratce pro neangličtináře
  jistá společnost v USA prezentovala novou frakční kapalinu vyrobenou údajně pouze z látek používaných v potravinářství.Pro prezentaci že je neškodná se její výkonný ředitel napil a od té doby o něm nikdo nemá informace.Jen ta společmost prohlásila kapalinu za nejedlou 🙂

 6. Hanzlík napsal:

  I v případě pokud by byla k frakování použita destilovaná voda, je nutné si uvědomit, že frakování probíhá v horizontech, které obsahují ropné látky. I destilovaná voda dokáže tyto ropné látky, uvolněné frakováním, tektonickými zlomy transportovat do vodonosných horizontů a následně je znečistit!
  Je nutné si uvědomit, že neexistuje těžba břidlicových plynů bezpečná pro životní prostředí! Tento způsob těžby vždy způsobí ohrožení zdrojů podzemních vod a vždy poničí životní prostředí.

 7. PaedDr. Jiří Roth napsal:

  Do dneška je zamořené území Křídové tabule na Mimoňsku po sovětské armádě a po těžbě uranu louhováním rudy v podzemí. K těmto škodám přiřadit škody louhováním břidlic a můžeme se rozloučit se zásobou spodní vody, kvalitou potravin rostoucích na zamořených polích a pak už jen nástup do rakety a nechat se vystřelit na jinou planetu. Naše země je dost zamořena minulostí, nedovolme ji nadále ničit.

 8. malik napsal:

  Přesně jak píše Pan Hanzlík. navíc na hodně míst v ČR, je podzemí bohaté na uranové slučeniny. Dolů poženete čistou vodu a nahoru vyčerpáte radioaktivní. Nenechme se oklamat HF lobisty. Jediný vrt na HF u nás (stačí průzkumný) a škody mohou být nedozírné. Navíc by to byl precedens a otevřelo by to vrátka novým zahraničním společnostem. zbyla by po nich spálená země, jako V USA. Jenže u nás, by byly dopady, jak jsem konzulotvali s naší vědeckou radou, vzhledem k horším geologickým podmínkám (radioaktivita, tektonické poruchy, po nichž se bude frakovací kapalina nekontrolovaně šířit kamkoli, a hlavně nehomogenita břidlicových hornin . někdy se jedná jen o malé a tenké ostrovyhorniny – ne jako v USA, kde jsou pod velkým příkrovem mohutné vrstvy břidlic) by dopady na ČR byly drastické. Za to dám krk a mám jen jeden! Takže děkujeme všem rozumným občanům, nevládkám, obcím a městům, které také pomalu začínají vstupovat do Koalice za podporu. Tenhle boj musíme vyhrát. Není jiná cesta. Zákon dokončíme během pár dnů.

 9. malik napsal:

  Pane Šklíba. Na průzkum je třeba provést vrtů několik, ale záleží to na typu území – vždy je ale třeba zkusit frakci. To je nepřijatelné. Na těžbu je potřeba vrtů tisíce!!! V našich geologických podmínkách a hustotě osídlení je nutné tuto metodu radikálně a jednou provždy odmítnout – proto pracujeme na novém zákoně, je téměř hotov! Ekonomika? To není o penězích pane. Ani o politice. To je opravdu o přežití. Být či nebýt. Hf ne nebo ano. Náklady na havárie z HF by byly astronomické, pokud by vůbec některé poškození (zejména pitných vod) bylo vůbec sanovatelné. A věřte, že o tom něco vím. Dělal jsem vodaře v CHKO Broumovsko 20 let a byl přítomen sanaci několika drobných (ve srovnání s HF) havárií (desítky milionů korun na sanaci). A inicioval jsem sanaci skládky Pasa (70 mil Kč odvoz), která generovala i havárii na podzemních vodách. Složením je to dost podobné frakční kapalině. Po několika puklinách tu voda ze skládky obsahující pesticidy, chlorované uhlovodíky i další jedy gravitací (pouze) natekla do stovek metrů daleko a desítek m hluboko. Sanace trvá již několik let. A stále uspokojivé hodnoty nevychází…. Přemýšleli jsme, když jsme našli 14 zcela zásadních poškození životního prostředí a lidského zdraví, které HF metoda přináší, jak nazvat člověka, který HF metodu podporuje v ČR. Napadá jediné, byť silné slovo, ale vyslovujeme ho s plnou vážností: vlastizrada.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

 

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finanční podpora
Zde můžete libovolnou částkou podpořit činnost Koalice STOP HF.  
 Za finanční dary Vám předem děkujeme.
Přihlášení
Spolupráce

S PODPOROU MĚSTA
HRADEC KRÁLOVÉFrack Free World.org


Kód pro vložení odkazu na Vaše stránky:

<a href="http://stophf.cz" title="Koalice STOP HF" alt="Koalice STOP HF"><img src="http://stophf.cz/img/stop_hf_color_lo_150.png"></a>
Facebook
Twitter